Driftcare Management AB
Driftcare Management AB har organisationsnummer 559225-2133 (5592252133)
Aktiebolag • Org.nr: 559225-2133
Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdragStockholm
Om företaget
Driftcare Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2021.
Omsättningen minskade 8 procent till 2 979 243 kr räkenskapsåret 2021 (3 243 134 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2021 omsatte Driftcare Management AB 2 979 243 kr och redovisade ett resultat på 589 375 kr. Rörelsemarginalen var 25,2 procent, över branschens median (median 17,1 procent). Soliditeten var 55,5 procent, över branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 137,4 procent, under branschens median (median 254,0 procent).
| Nyckeltal 2021 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,2 procent | 17,1 procent | 1,1 procent till 45,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,9 procent | 21,7 procent | 2,5 procent till 52,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 55,5 procent | 51,0 procent | 18,4 procent till 80,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 137,4 procent | 254,0 procent | 120,2 procent till 565,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 29,4 procent | 13,1 procent | -0,3 procent till 47,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,1 procent | 1,4 procent | -24,9 procent till 23,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 993 000 kr | 911 000 kr | 373 000 kr till 1 380 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 616 000 kr | 409 000 kr | 154 000 kr till 619 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 60,6 procent | 25,2 procent |
| Vinstmarginal | 60,6 procent | 24,9 procent |
| Soliditet | 70,1 procent | 55,5 procent |
| Kassalikviditet | 334,0 procent | 137,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,9 procent | 29,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 622 000 kr | 993 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 540 000 kr | 616 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 401010261 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Fastighetsförvaltning och relaterade tjänster
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 243 134 kr | 2 979 243 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 28 037 kr | 39 449 kr |
| Övriga externa kostnader | 169 167 kr | 245 774 kr |
| Personalkostnader | 1 080 094 kr | 1 848 055 kr |
| Avskrivningar | - | 94 668 kr |
| Rörelseresultat | 1 965 836 kr | 751 297 kr |
| Räntekostnader | 19 kr | 8 560 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 965 817 kr | 742 737 kr |
| Skatt | 421 040 kr | 153 362 kr |
| Årets resultat | 1 544 777 kr | 589 375 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 1 711 195 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 1 711 195 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 276 190 kr | 1 902 908 kr |
| Kortfristiga fordringar | 731 587 kr | 1 306 551 kr |
| Kassa och bank | 1 544 603 kr | 596 357 kr |
| Summa tillgångar | 2 276 190 kr | 3 614 103 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 594 777 kr | 2 007 052 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 1 367 677 kr |
| Årets resultat | 1 544 777 kr | 589 375 kr |
| Kortfristiga skulder | 681 413 kr | 1 385 036 kr |
| Leverantörsskulder | - | 52 032 kr |
| Skatteskulder | 421 040 kr | 574 402 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 120 970 kr | 398 655 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 276 190 kr | 3 614 103 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess fastighetsförvaltning och relaterade tjänster.
Företrädare
- Gabriel B (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Driftcare Management AB för organisationsnummer?
Driftcare Management AB har organisationsnummer 559225-2133 (5592252133).
Var ligger Driftcare Management AB?
Driftcare Management AB har sin registrerade adress Box 4010, 10261 Stockholm.
Vilken bransch är Driftcare Management AB verksamt i?
Driftcare Management AB är registrerat i branschen annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Driftcare Management AB?
Driftcare Management AB hade en nettoomsättning på 2 979 243 kr räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Driftcare Management AB?
Driftcare Management AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.