Fast Redovisning AB
Fast Redovisning AB har organisationsnummer 559225-3263 (5592253263)
Aktiebolag • Org.nr: 559225-3263
Om företaget
Fast Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hallstahammar. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom reklambyråverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 551 201 kr räkenskapsåret 2025 (1 509 046 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fast Redovisning AB 1 551 201 kr och redovisade ett resultat på 127 316 kr. Rörelsemarginalen var 10,8 procent, under branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 88,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 893,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,8 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 10,8 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 88,8 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 893,0 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,8 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 034 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 696 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 238 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 3 av 8 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Hallstahammar.
- Plats 104 av 320 aktiebolag med säte i Hallstahammar.
- Plats 2 344 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 107 247 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,8 procent | 13,2 procent | 26,2 procent | 5,8 procent | 10,8 procent |
| Vinstmarginal | 6,8 procent | 13,1 procent | 26,2 procent | 5,7 procent | 10,8 procent |
| Soliditet | 45,5 procent | 79,2 procent | 83,2 procent | 75,1 procent | 88,8 procent |
| Kassalikviditet | 154,8 procent | 417,2 procent | 568,9 procent | 396,2 procent | 893,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,7 procent | 44,2 procent | 51,4 procent | 13,1 procent | 22,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,6 procent | -1,9 procent | 1,7 procent | 2,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 024 000 kr | 1 512 000 kr | 1 484 000 kr | 1 006 000 kr | 1 034 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 518 000 kr | 594 000 kr | 715 000 kr | 780 000 kr | 696 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mogatan 6273436 Hallstahammar
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mogatan 62 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall bestå av redovisningstjänster och marknadsföringstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 535 978 kr | 1 511 999 kr | 1 483 668 kr | 1 509 046 kr | 1 551 201 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 67 127 kr | -35 878 kr | -8 350 kr | 84 550 kr | 94 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 10 914 kr | 8 925 kr | 6 078 kr | 7 068 kr | 7 225 kr |
| Övriga externa kostnader | 684 336 kr | 648 990 kr | 340 213 kr | 304 334 kr | 324 323 kr |
| Personalkostnader | 777 001 kr | 593 515 kr | 715 019 kr | 1 169 727 kr | 1 043 886 kr |
| Avskrivningar | 25 272 kr | 25 272 kr | 25 272 kr | 25 272 kr | 8 000 kr |
| Rörelseresultat | 105 021 kr | 199 419 kr | 388 736 kr | 87 195 kr | 167 861 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 505 kr | 110 kr | 413 kr |
| Räntekostnader | 1 128 kr | 866 kr | 1 080 kr | 917 kr | 700 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 103 893 kr | 198 553 kr | 388 161 kr | 86 388 kr | 167 574 kr |
| Skatt | 24 161 kr | 44 961 kr | 84 122 kr | 19 708 kr | 40 258 kr |
| Årets resultat | 79 732 kr | 153 592 kr | 304 039 kr | 66 680 kr | 127 316 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 83 816 kr | 58 544 kr | 33 272 kr | 8 000 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 83 816 kr | 58 544 kr | 33 272 kr | 8 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 451 864 kr | 379 990 kr | 677 260 kr | 669 006 kr | 648 050 kr |
| Kortfristiga fordringar | 201 329 kr | 209 897 kr | 181 337 kr | 263 256 kr | 341 316 kr |
| Kassa och bank | 250 535 kr | 170 093 kr | 495 923 kr | 405 750 kr | 306 734 kr |
| Summa tillgångar | 535 680 kr | 438 534 kr | 710 532 kr | 677 006 kr | 648 050 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 243 856 kr | 347 448 kr | 591 487 kr | 508 167 kr | 575 483 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 114 124 kr | 143 856 kr | 237 448 kr | 391 487 kr | 398 167 kr |
| Årets resultat | 79 732 kr | 153 592 kr | 304 039 kr | 66 680 kr | 127 316 kr |
| Kortfristiga skulder | 291 824 kr | 91 086 kr | 119 045 kr | 168 839 kr | 72 567 kr |
| Leverantörsskulder | 169 925 kr | 16 522 kr | 13 516 kr | 37 409 kr | 3 749 kr |
| Skatteskulder | 60 098 kr | 9 170 kr | 23 785 kr | 8 788 kr | 9 803 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 61 801 kr | 65 394 kr | 81 744 kr | 122 642 kr | 59 015 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 535 680 kr | 438 534 kr | 710 532 kr | 677 006 kr | 648 050 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Hallstahammar registrerades år 2019. Bolagets verksamhet består av redovisningstjänster och marknadsföringstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Sanna F (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fast Redovisning AB för organisationsnummer?
Fast Redovisning AB har organisationsnummer 559225-3263 (5592253263).
Var ligger Fast Redovisning AB?
Fast Redovisning AB har sin registrerade adress Mogatan 62, 73436 Hallstahammar.
Vilken bransch är Fast Redovisning AB verksamt i?
Fast Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fast Redovisning AB?
Fast Redovisning AB hade en nettoomsättning på 1 551 201 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fast Redovisning AB?
Fast Redovisning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fast Redovisning AB någon utdelning?
Styrelsen i Fast Redovisning AB föreslog en utdelning på 60 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hallstahammar
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.