Taxica AB
Taxica AB har organisationsnummer 559225-7777 (5592257777)
Aktiebolag • Org.nr: 559225-7777
Om företaget
Taxica AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330). Sidoverksamheter inkluderar icke reguljär lufttransport av passagerare och övrig stödverksamhet avseende landtransport.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 38 procent till 69 933 kr räkenskapsåret 2025 (113 441 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Taxica AB 69 933 kr och redovisade ett resultat på 4 953 kr. Soliditeten var 75,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,3 procent). Kassalikviditeten var 414,9 procent, över branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,9 procent | 38,3 procent | 17,7 procent till 67,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 414,9 procent | 188,0 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -38,4 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 992 av 2 194 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 427 av 465 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Stockholm.
- Plats 47 712 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 84 923 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 254 852 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,5 procent | 28,6 procent | - |
| Vinstmarginal | -2,1 procent | 28,3 procent | - |
| Soliditet | 50,9 procent | 60,7 procent | 75,9 procent |
| Kassalikviditet | 203,7 procent | 254,1 procent | 414,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,6 procent | 33,7 procent | 6,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -54,3 procent | -38,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stambanevägen 11114139 Huddinge
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Stambanevägen 111 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska tillhandahålla IT-tjänster till företag främst inom databashantering, drift och applikationsutveckling samt flygtaxi samt bedriva taxiverksamhet med taxicentraler och där förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 248 173 kr | 113 441 kr | 69 933 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 12 kr | 10 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 239 458 kr | 23 693 kr | 14 857 kr |
| Övriga externa kostnader | 12 426 kr | 57 337 kr | 54 787 kr |
| Rörelseresultat | -3 711 kr | 32 423 kr | 299 kr |
| Ränteintäkter | 89 kr | 5 kr | -72 kr |
| Räntekostnader | 1 670 kr | 370 kr | 1 952 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 292 kr | 32 058 kr | -1 725 kr |
| Skatt | - | 6 678 kr | -6 678 kr |
| Årets resultat | -5 292 kr | 25 380 kr | 4 953 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 98 224 kr | 124 281 kr | 105 841 kr |
| Kortfristiga fordringar | 92 074 kr | 91 860 kr | 83 610 kr |
| Kassa och bank | 6 150 kr | 32 421 kr | 22 231 kr |
| Summa tillgångar | 98 224 kr | 124 281 kr | 105 841 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 50 000 kr | 75 380 kr | 80 333 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 292 kr | 0 kr | 25 380 kr |
| Årets resultat | -5 292 kr | 25 380 kr | 4 953 kr |
| Kortfristiga skulder | 48 224 kr | 48 901 kr | 25 508 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | -5 313 kr | 1 365 kr | -5 313 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 53 537 kr | 47 536 kr | 25 821 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 98 224 kr | 124 281 kr | 105 841 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska tillhandahålla IT-tjänster till företag främst inom databashantering, drift och applikationsutveckling samt flygtaxi samt bedriva taxiverksamhet med taxicentraler och där förenlig verksamhet.
Företrädare
- Ahmad A (styrelseledamot)
Undertecknad i Huddinge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Taxica AB för organisationsnummer?
Taxica AB har organisationsnummer 559225-7777 (5592257777).
Var ligger Taxica AB?
Taxica AB har sin registrerade adress Stambanevägen 111, 14139 Huddinge.
Vilken bransch är Taxica AB verksamt i?
Taxica AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Taxica AB?
Taxica AB hade en nettoomsättning på 69 933 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.