Simander & Carlström Mat och Event AB
Simander & Carlström Mat och Event AB har organisationsnummer 559226-6059 (5592266059)
Aktiebolag • Org.nr: 559226-6059
Om företaget
Simander & Carlström Mat och Event AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 1 770 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 786 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Simander & Carlström Mat och Event AB 1 770 000 kr och redovisade ett resultat på -75 800 kr. Rörelsemarginalen var -4,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 36,5 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 114,9 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,2 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,3 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 36,5 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 114,9 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -181,2 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -0,9 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 590 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 315 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 991 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 30 av 43 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Mölndal.
- Plats 506 av 2 005 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 15 966 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 95 294 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,1 procent | -5,1 procent | -6,3 procent | -6,3 procent | -4,2 procent |
| Vinstmarginal | -8,1 procent | -5,2 procent | -7,7 procent | -6,5 procent | -4,3 procent |
| Soliditet | 13,8 procent | 13,6 procent | 15,9 procent | 31,6 procent | 36,5 procent |
| Kassalikviditet | 18,1 procent | 53,1 procent | 77,0 procent | 106,5 procent | 114,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -140,3 procent | -140,0 procent | -269,8 procent | -391,5 procent | -181,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 62,4 procent | 26,4 procent | -0,2 procent | -0,9 procent |
| Omsättning per anställd | 291 000 kr | 472 000 kr | 597 000 kr | 595 000 kr | 590 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 120 000 kr | 220 000 kr | 271 000 kr | 286 000 kr | 315 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kvarnbygatan 1243134 Mölndal
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kvarnbygatan 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Skall bedriva café och lunchservering samt event inom matlagning och därmed liknande verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 871 756 kr | 1 415 665 kr | 1 789 660 kr | 1 786 475 kr | 1 769 811 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 26 764 kr | 52 752 kr | 879 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 204 217 kr | 335 320 kr | 399 099 kr | 367 465 kr | 349 748 kr |
| Personalkostnader | 360 397 kr | 660 623 kr | 813 450 kr | 857 829 kr | 945 138 kr |
| Avskrivningar | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -70 559 kr | -72 691 kr | -113 579 kr | -112 141 kr | -74 120 kr |
| Räntekostnader | 133 kr | 444 kr | 23 032 kr | 3 868 kr | 1 680 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -70 692 kr | -73 135 kr | -136 611 kr | -116 009 kr | -75 800 kr |
| Årets resultat | -70 692 kr | -73 135 kr | -136 611 kr | -116 009 kr | -75 800 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 300 000 kr | 200 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 66 160 kr | 184 173 kr | 217 873 kr | 93 739 kr | 114 644 kr |
| Varulager | 9 037 kr | 8 000 kr | 12 000 kr | 25 456 kr | 30 956 kr |
| Kortfristiga fordringar | 19 628 kr | 59 355 kr | 32 921 kr | 24 313 kr | 33 935 kr |
| Kassa och bank | 37 495 kr | 116 818 kr | 172 952 kr | 43 970 kr | 49 752 kr |
| Summa tillgångar | 366 160 kr | 384 173 kr | 317 873 kr | 93 739 kr | 114 644 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 50 386 kr | 52 251 kr | 50 640 kr | 29 631 kr | 41 831 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 71 078 kr | 75 386 kr | 137 251 kr | 95 640 kr | 67 632 kr |
| Årets resultat | -70 692 kr | -73 135 kr | -136 611 kr | -116 009 kr | -75 800 kr |
| Kortfristiga skulder | 315 774 kr | 331 922 kr | 267 233 kr | 64 108 kr | 72 812 kr |
| Leverantörsskulder | 12 781 kr | 0 kr | 9 000 kr | 8 950 kr | 3 750 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 302 993 kr | 331 922 kr | 237 261 kr | 55 158 kr | 69 062 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 366 160 kr | 384 173 kr | 317 873 kr | 93 739 kr | 114 644 kr |
Företrädare
- Joachim C (verkställande direktör)
- Eva Mari S
Undertecknad i Mölndal 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Simander & Carlström Mat och Event AB för organisationsnummer?
Simander & Carlström Mat och Event AB har organisationsnummer 559226-6059 (5592266059).
Var ligger Simander & Carlström Mat och Event AB?
Simander & Carlström Mat och Event AB har sin registrerade adress Kvarnbygatan 12, 43134 Mölndal.
Vilken bransch är Simander & Carlström Mat och Event AB verksamt i?
Simander & Carlström Mat och Event AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Simander & Carlström Mat och Event AB?
Simander & Carlström Mat och Event AB hade en nettoomsättning på 1 770 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Simander & Carlström Mat och Event AB?
Simander & Carlström Mat och Event AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.