Mia Lundin AB
Mia Lundin AB har organisationsnummer 559226-6620 (5592266620)
Aktiebolag • Org.nr: 559226-6620
Om företaget
Mia Lundin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sigtuna. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). Företaget bedriver även verksamhet inom litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 25 procent till 729 875 kr räkenskapsåret 2025 (976 397 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mia Lundin AB 729 875 kr och redovisade ett resultat på 170 586 kr. Rörelsemarginalen var 29,7 procent, under branschens median (median 35,7 procent). Soliditeten var 51,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 333,2 procent, över branschens median (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,7 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 29,7 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 51,3 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 333,2 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 49,8 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -25,2 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 865 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 7 av 13 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Sigtuna.
- Plats 778 av 1 523 aktiebolag med säte i Sigtuna.
- Plats 55 939 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 168 306 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 56,7 procent | -11,2 procent | 2,1 procent | 54,0 procent | 29,7 procent |
| Vinstmarginal | 56,7 procent | -11,2 procent | 1,9 procent | 54,0 procent | 29,7 procent |
| Soliditet | 56,5 procent | 67,4 procent | 97,7 procent | 51,4 procent | 51,3 procent |
| Kassalikviditet | 355,1 procent | 307,1 procent | 4400,9 procent | 319,7 procent | 333,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,4 procent | 2,7 procent | 2,5 procent | 85,9 procent | 49,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 21,1 procent | -8,7 procent | -12,8 procent | 297,5 procent | -25,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Venngarn 56719391 Sigtuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall författa böcker, hålla föreläsningar, bedriva konsultativ verksamhet inom sjuk- och hälsovård och företagsledning, bedriva sjuk- och hälsovård samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 255 033 kr | 308 784 kr | 281 815 kr | 245 661 kr | 976 397 kr | 729 875 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 28 266 kr | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr | 1 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 93 496 kr | 12 975 kr | 16 732 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 49 477 kr | 118 730 kr | 296 689 kr | 237 801 kr | 421 567 kr | 502 821 kr |
| Personalkostnader | 164 275 kr | 1 920 kr | 0 kr | 2 717 kr | 27 136 kr | 10 614 kr |
| Rörelseresultat | -23 949 kr | 175 159 kr | -31 606 kr | 5 143 kr | 527 694 kr | 216 441 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 7 kr | 211 kr | 91 kr |
| Räntekostnader | - | 1 kr | 0 kr | 378 kr | 384 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -23 949 kr | 175 158 kr | -31 606 kr | 4 772 kr | 527 521 kr | 216 532 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -37 900 kr | 37 900 kr | 0 kr | -125 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 23 469 kr | 2 371 kr | 1 058 kr | 83 110 kr | 45 946 kr |
| Årets resultat | -23 949 kr | 113 789 kr | 3 923 kr | 3 714 kr | 319 411 kr | 170 586 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 104 553 kr | 247 412 kr | 213 177 kr | 150 907 kr | 723 030 kr | 667 954 kr |
| Kortfristiga fordringar | 176 kr | 145 kr | 241 kr | 19 439 kr | 203 839 kr | 194 457 kr |
| Kassa och bank | 104 377 kr | 247 267 kr | 212 936 kr | 131 468 kr | 519 191 kr | 473 497 kr |
| Summa tillgångar | 104 553 kr | 247 412 kr | 213 177 kr | 150 907 kr | 723 030 kr | 667 954 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 26 051 kr | 139 840 kr | 143 763 kr | 147 478 kr | 371 889 kr | 342 475 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -23 949 kr | 89 840 kr | 93 764 kr | 2 478 kr | 121 889 kr |
| Årets resultat | -23 949 kr | 113 789 kr | 3 923 kr | 3 714 kr | 319 411 kr | 170 586 kr |
| Obeskattade reserver | - | 37 900 kr | 0 kr | - | 125 000 kr | 125 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 78 502 kr | 69 672 kr | 69 414 kr | 3 429 kr | 226 141 kr | 200 479 kr |
| Skatteskulder | - | 23 469 kr | 25 840 kr | 3 429 kr | 76 361 kr | 121 249 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 78 502 kr | 46 203 kr | 43 574 kr | 0 kr | 149 780 kr | 79 230 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 104 553 kr | 247 412 kr | 213 177 kr | 150 907 kr | 723 030 kr | 667 954 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget författa böcker, hålla föreläsningar, bedriva konsultativ verksamhet inom sjuk- och hälsovård och företagsledning, Företaget har sitt säte i Stockholms län, Sigtuna kommun.
Företrädare
- Anna Else Marie L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mia Lundin AB för organisationsnummer?
Mia Lundin AB har organisationsnummer 559226-6620 (5592266620).
Var ligger Mia Lundin AB?
Mia Lundin AB har sin registrerade adress Venngarn 567, 19391 Sigtuna.
Vilken bransch är Mia Lundin AB verksamt i?
Mia Lundin AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mia Lundin AB?
Mia Lundin AB hade en nettoomsättning på 729 875 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sigtuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.