Erssons Catering AB
Erssons Catering AB har organisationsnummer 559226-6984 (5592266984)
Aktiebolag • Org.nr: 559226-6984
Om företaget
Erssons Catering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som övrig centralköks- och cateringverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56229).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Erssons Catering AB 0 kr och redovisade ett resultat på 1 686 kr. Soliditeten var 19,9 procent, under branschens median (median 42,9 procent). Kassalikviditeten var 83,3 procent, under branschens median (median 179,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,9 procent | 42,9 procent | 15,1 procent till 68,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 83,3 procent | 179,2 procent | 75,1 procent till 338,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 procent | 15,6 procent | -3,1 procent till 66,0 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 58 av 64 aktiebolag inom övrig centralköks- och cateringverksamhet.
- Plats 12 av 12 aktiebolag inom övrig centralköks- och cateringverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 29,4 procent | 23,7 procent | - | - |
| Vinstmarginal | - | 29,4 procent | 23,6 procent | - | - |
| Soliditet | 58,5 procent | 2,8 procent | 11,3 procent | 23,5 procent | 19,9 procent |
| Kassalikviditet | 240,7 procent | 86,5 procent | 76,8 procent | 47,2 procent | 83,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,7 procent | 17,8 procent | 6,3 procent | -31,9 procent | 3,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -99,9 procent | - | -20,8 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 000 kr | 1 898 000 kr | 4 512 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 572 000 kr | 1 713 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 9213212008 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva livsmedelsbutik, restaurangverksamhet, samt catering och holdingverksamhet.
Bransch
- 56229Övrig centralköks- och cateringverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 646 443 kr | 723 kr | 5 694 623 kr | 4 511 628 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 3 257 kr | 22 994 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 426 092 kr | 0 kr | 1 671 103 kr | 1 040 993 kr | 0 kr | 8 kr |
| Övriga externa kostnader | 10 477 kr | 11 657 kr | 643 937 kr | 638 895 kr | 345 892 kr | 840 095 kr |
| Personalkostnader | 196 633 kr | -4 kr | 1 715 720 kr | 1 713 093 kr | -40 322 kr | 1 881 kr |
| Avskrivningar | - | - | 12 735 kr | 50 940 kr | 50 940 kr | 50 940 kr |
| Rörelseresultat | 13 241 kr | -7 673 kr | 1 674 122 kr | 1 067 707 kr | -356 510 kr | -889 162 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 141 kr | 379 kr | 999 kr |
| Räntekostnader | - | - | 636 kr | 1 167 kr | 294 kr | 151 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 13 241 kr | -7 673 kr | 1 673 486 kr | 1 066 681 kr | -356 425 kr | -888 314 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -1 660 000 kr | -1 060 000 kr | 340 000 kr | 890 000 kr |
| Skatt | 3 239 kr | 0 kr | 2 171 kr | 2 373 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 10 002 kr | -7 673 kr | 11 315 kr | 4 308 kr | -16 425 kr | 1 686 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 241 965 kr | 191 025 kr | 140 085 kr | 89 145 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 241 965 kr | 191 025 kr | 140 085 kr | 89 145 kr |
| Omsättningstillgångar | 74 421 kr | 89 514 kr | 2 065 491 kr | 407 873 kr | 79 205 kr | 178 761 kr |
| Varulager | - | - | 124 634 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 7 112 kr | 2 526 kr | 232 747 kr | 81 535 kr | 75 611 kr | 41 316 kr |
| Kassa och bank | 67 309 kr | 86 988 kr | 1 708 110 kr | 326 338 kr | 3 594 kr | 137 445 kr |
| Summa tillgångar | 74 421 kr | 89 514 kr | 2 307 456 kr | 598 898 kr | 219 290 kr | 267 906 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 60 002 kr | 52 329 kr | 63 644 kr | 67 951 kr | 51 526 kr | 53 212 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 10 002 kr | 2 329 kr | 13 643 kr | 17 951 kr | 1 526 kr |
| Årets resultat | 10 002 kr | -7 673 kr | 11 315 kr | 4 308 kr | -16 425 kr | 1 686 kr |
| Kortfristiga skulder | 14 419 kr | 37 185 kr | 2 243 812 kr | 530 947 kr | 167 764 kr | 214 694 kr |
| Leverantörsskulder | - | -3 648 kr | 185 636 kr | 9 619 kr | 13 119 kr | 3 154 kr |
| Skatteskulder | 4 790 kr | 5 565 kr | 10 399 kr | 20 805 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 629 kr | 35 268 kr | 1 935 592 kr | 121 128 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 74 421 kr | 89 514 kr | 2 307 456 kr | 598 898 kr | 219 290 kr | 267 906 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva livsmedelsbutik och restaurangverksamhet samt catering.
Bolaget har under året inte haft någon verksamhet och därav ingen omsättning.
Företrädare
- Peter E
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Erssons Catering AB för organisationsnummer?
Erssons Catering AB har organisationsnummer 559226-6984 (5592266984).
Var ligger Erssons Catering AB?
Erssons Catering AB har sin registrerade adress Box 92132, 12008 Stockholm.
Vilken bransch är Erssons Catering AB verksamt i?
Erssons Catering AB är registrerat i branschen övrig centralköks- och cateringverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Erssons Catering AB?
Erssons Catering AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.