Winning Edge Consulting AB
Winning Edge Consulting AB har organisationsnummer 559226-9228 (5592269228)
Aktiebolag • Org.nr: 559226-9228
Om företaget
Winning Edge Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 2 322 262 kr räkenskapsåret 2025 (2 370 303 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Winning Edge Consulting AB 2 322 262 kr och redovisade ett resultat på 497 775 kr. Rörelsemarginalen var 37,4 procent, över branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 77,0 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 302,7 procent, under branschens median (median 324,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,4 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 37,5 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 77,0 procent | 67,2 procent | 44,2 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 302,7 procent | 324,7 procent | 160,3 procent till 784,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 322 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 168 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 349 av 35 250 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 78 av 737 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Täby.
- Plats 553 av 3 405 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 22 796 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 72 524 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 65,6 procent | 56,6 procent | 54,4 procent | 44,2 procent | 37,4 procent |
| Vinstmarginal | 65,6 procent | 56,6 procent | 63,5 procent | 46,5 procent | 37,5 procent |
| Soliditet | 86,0 procent | 81,4 procent | 81,2 procent | 79,3 procent | 77,0 procent |
| Kassalikviditet | 264,0 procent | 263,3 procent | 498,2 procent | 295,6 procent | 302,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 55,9 procent | 25,2 procent | 25,9 procent | 13,2 procent | 9,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 18,9 procent | -12,8 procent | 1,9 procent | -13,4 procent | -2,0 procent |
| Omsättning per anställd | 3 081 000 kr | 2 687 000 kr | 2 737 000 kr | 2 370 000 kr | 2 322 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 747 000 kr | 1 045 000 kr | 1 080 000 kr | 1 132 000 kr | 1 168 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Källdisvägen 21c/o c/o Charlotte Vassilaros
18772 Täby
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Källdisvägen 21 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom organisationsutveckling, transformation och HR, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 590 940 kr | 3 080 871 kr | 2 686 563 kr | 2 737 268 kr | 2 370 303 kr | 2 322 262 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 3 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 400 kr | 170 995 kr | 0 kr | - | - | 116 200 kr |
| Övriga externa kostnader | 114 118 kr | 141 503 kr | 122 346 kr | 167 859 kr | 189 401 kr | 168 616 kr |
| Personalkostnader | 701 020 kr | 746 685 kr | 1 044 898 kr | 1 080 386 kr | 1 132 406 kr | 1 168 307 kr |
| Rörelseresultat | 1 775 402 kr | 2 021 689 kr | 1 519 322 kr | 1 489 022 kr | 1 048 497 kr | 869 139 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 19 kr | 2 495 kr | 3 334 kr | 2 494 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 3 651 kr | -10 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 775 402 kr | 2 021 689 kr | 1 519 341 kr | 1 737 866 kr | 1 101 641 kr | 871 633 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -380 000 kr | -380 705 kr | -275 000 kr | -230 000 kr |
| Skatt | 384 324 kr | 421 653 kr | 236 745 kr | 235 274 kr | 169 989 kr | 143 858 kr |
| Årets resultat | 1 391 078 kr | 1 600 036 kr | 902 596 kr | 1 121 887 kr | 656 652 kr | 497 775 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 890 000 kr | 2 100 000 kr | 3 250 000 kr | 4 117 500 kr | 5 499 600 kr | 5 990 931 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 890 000 kr | 2 100 000 kr | 3 250 000 kr | 4 117 500 kr | 5 499 600 kr | 5 990 931 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 305 765 kr | 1 225 090 kr | 1 158 891 kr | 1 224 603 kr | 798 446 kr | 1 142 157 kr |
| Kortfristiga fordringar | 613 418 kr | 543 557 kr | 920 173 kr | 1 126 481 kr | 688 474 kr | 823 505 kr |
| Kassa och bank | 692 347 kr | 681 533 kr | 238 718 kr | 98 122 kr | 109 972 kr | 318 652 kr |
| Summa tillgångar | 2 195 765 kr | 3 325 090 kr | 4 408 891 kr | 5 342 103 kr | 6 298 046 kr | 7 133 088 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 441 078 kr | 2 861 114 kr | 3 588 710 kr | 4 335 597 kr | 4 992 249 kr | 5 490 025 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 1 211 078 kr | 2 636 114 kr | 3 163 710 kr | 4 285 597 kr | 4 942 249 kr |
| Årets resultat | 1 391 078 kr | 1 600 036 kr | 902 596 kr | 1 121 887 kr | 656 652 kr | 497 775 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 380 000 kr | 760 705 kr | 1 035 705 kr | 1 265 705 kr |
| Kortfristiga skulder | 754 687 kr | 463 976 kr | 440 181 kr | 245 801 kr | 270 092 kr | 377 359 kr |
| Leverantörsskulder | 3 750 kr | 3 125 kr | 24 376 kr | 3 125 kr | 58 639 kr | 22 101 kr |
| Skatteskulder | 384 324 kr | 300 402 kr | 115 241 kr | - | 59 388 kr | 199 035 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 354 613 kr | 148 449 kr | 300 564 kr | 242 676 kr | 152 065 kr | 156 223 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 195 765 kr | 3 325 090 kr | 4 408 891 kr | 5 342 103 kr | 6 298 046 kr | 7 133 088 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver konsultverksamhet inom organisationsutveckling, transformation och HR.
Företrädare
- Louise Charlotte Maria V (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Winning Edge Consulting AB för organisationsnummer?
Winning Edge Consulting AB har organisationsnummer 559226-9228 (5592269228).
Var ligger Winning Edge Consulting AB?
Winning Edge Consulting AB har sin registrerade adress Källdisvägen 21, 18772 Täby.
Vilken bransch är Winning Edge Consulting AB verksamt i?
Winning Edge Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Winning Edge Consulting AB?
Winning Edge Consulting AB hade en nettoomsättning på 2 322 262 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Winning Edge Consulting AB?
Winning Edge Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.