Ninard Konsult AB
Ninard Konsult AB har organisationsnummer 559227-0267 (5592270267)
Aktiebolag • Org.nr: 559227-0267
Om företaget
Ninard Konsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Knivsta. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som personalutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85594). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 2 procent till 2 845 004 kr räkenskapsåret 2026 (2 791 998 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ninard Konsult AB 2 845 004 kr och redovisade ett resultat på 670 059 kr. Rörelsemarginalen var 29,9 procent, över branschens median (median 19,2 procent). Soliditeten var 55,9 procent, under branschens median (median 68,5 procent). Kassalikviditeten var 285,7 procent, under branschens median (median 351,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,9 procent | 19,2 procent | 1,2 procent till 45,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 29,8 procent | 20,6 procent | 1,2 procent till 50,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 55,9 procent | 68,5 procent | 50,3 procent till 86,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 285,7 procent | 351,4 procent | 208,2 procent till 690,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 43,6 procent | 17,2 procent | -5,0 procent till 60,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,9 procent | 2,2 procent | -21,2 procent till 35,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 423 000 kr | 652 000 kr | 221 000 kr till 1 164 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 979 000 kr | 219 000 kr | 64 000 kr till 629 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 121 av 1 680 aktiebolag inom personalutbildning.
- Plats 1 av 8 aktiebolag inom personalutbildning med säte i Knivsta.
- Plats 103 av 664 aktiebolag med säte i Knivsta.
- Plats 1 886 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 61 029 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,8 procent | 29,9 procent |
| Vinstmarginal | 31,5 procent | 29,8 procent |
| Soliditet | 55,1 procent | 55,9 procent |
| Kassalikviditet | 279,8 procent | 285,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,1 procent | 43,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 1,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 396 000 kr | 1 423 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 938 000 kr | 979 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Boängsvägen 15474192 Knivsta
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet och utbildningsverksamhet inom detaljhandeln, samt förvaltning av aktier, värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 791 998 kr | 2 845 004 kr |
| Övriga externa kostnader | 26 997 kr | 35 837 kr |
| Personalkostnader | 1 875 820 kr | 1 958 010 kr |
| Rörelseresultat | 889 181 kr | 851 157 kr |
| Ränteintäkter | -75 kr | 17 kr |
| Räntekostnader | 9 934 kr | 2 709 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 879 172 kr | 848 465 kr |
| Bokslutsdispositioner | 250 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 239 569 kr | 178 406 kr |
| Årets resultat | 889 603 kr | 670 059 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 2 732 591 kr | 2 747 558 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 368 802 kr | 623 576 kr |
| Kassa och bank | 1 363 789 kr | 2 123 982 kr |
| Summa tillgångar | 2 732 591 kr | 2 747 558 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 505 813 kr | 1 535 872 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 566 210 kr | 815 813 kr |
| Årets resultat | 889 603 kr | 670 059 kr |
| Obeskattade reserver | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 976 778 kr | 961 686 kr |
| Skatteskulder | 27 022 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 939 756 kr | 951 686 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 732 591 kr | 2 747 558 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Knivsta registrerades år 2019 och bedriver sedan dess konsult- och utbildningsverksamhet inom detaljhandeln.
Företrädare
- Rickard A (styrelseordförande)
- Nina A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ninard Konsult AB för organisationsnummer?
Ninard Konsult AB har organisationsnummer 559227-0267 (5592270267).
Var ligger Ninard Konsult AB?
Ninard Konsult AB har sin registrerade adress Boängsvägen 154, 74192 Knivsta.
Vilken bransch är Ninard Konsult AB verksamt i?
Ninard Konsult AB är registrerat i branschen personalutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ninard Konsult AB?
Ninard Konsult AB hade en nettoomsättning på 2 845 004 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ninard Konsult AB?
Ninard Konsult AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ninard Konsult AB någon utdelning?
Styrelsen i Ninard Konsult AB föreslog en utdelning på 650 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Knivsta
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.