P11 Fastigheter AB
P11 Fastigheter AB har organisationsnummer 559227-0572 (5592270572)
Aktiebolag • Org.nr: 559227-0572
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerBorås
Om företaget
P11 Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borås. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 42 procent till 72 000 kr räkenskapsåret 2025 (125 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte P11 Fastigheter AB 72 000 kr och redovisade ett resultat på -684 059 kr. Soliditeten var -13,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 10,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -13,0 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 10,4 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -42,4 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 515 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 143 av 173 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Borås.
- Plats 2 584 av 3 392 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 41 638 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 254 033 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -66,1 procent | 24,8 procent | -21,1 procent | -34,8 procent | - |
| Vinstmarginal | -66,1 procent | 24,6 procent | -18,2 procent | -25,4 procent | - |
| Soliditet | 5,2 procent | 6,8 procent | 6,0 procent | 5,3 procent | -13,0 procent |
| Kassalikviditet | 12,4 procent | 15,3 procent | 16,2 procent | 17,7 procent | 10,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -31,2 procent | 23,4 procent | -14,6 procent | -15,2 procent | - |
| Omsättningstillväxt | -76,3 procent | 162,5 procent | -26,1 procent | -35,6 procent | -42,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Neumansgatan 10c/o Sven Johansson
50452 Borås
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Neumansgatan 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta mark- och fastigheter, uthyrning av kommersiella lokaler och bostäder.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 422 500 kr | 100 000 kr | 262 500 kr | 194 000 kr | 125 000 kr | 72 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 822 kr | 0 kr | - | 3 237 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 38 332 kr | 76 549 kr | 107 744 kr | 143 398 kr | 73 611 kr | 664 718 kr |
| Avskrivningar | 99 561 kr | 89 532 kr | 89 532 kr | 94 832 kr | 94 832 kr | 94 832 kr |
| Rörelseresultat | 291 429 kr | -66 081 kr | 65 224 kr | -40 993 kr | -43 443 kr | -687 550 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 9 kr | 5 764 kr | 11 660 kr | 3 491 kr |
| Räntekostnader | 57 kr | 36 kr | 534 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 291 372 kr | -66 117 kr | 64 699 kr | -35 229 kr | -31 783 kr | -684 059 kr |
| Skatt | 63 647 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 227 725 kr | -66 117 kr | 64 699 kr | -35 229 kr | -31 783 kr | -684 059 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 3 653 439 kr | 3 563 907 kr | 3 474 375 kr | 3 406 043 kr | 3 311 211 kr | 3 216 379 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 653 439 kr | 3 563 907 kr | 3 474 375 kr | 3 406 043 kr | 3 311 211 kr | 3 216 379 kr |
| Omsättningstillgångar | 464 301 kr | 474 364 kr | 577 198 kr | 612 234 kr | 665 459 kr | 428 246 kr |
| Kortfristiga fordringar | 40 625 kr | 103 356 kr | 358 349 kr | 131 018 kr | 123 120 kr | 258 884 kr |
| Kassa och bank | 423 676 kr | 371 008 kr | 218 849 kr | 481 216 kr | 542 339 kr | 169 362 kr |
| Summa tillgångar | 4 117 740 kr | 4 038 271 kr | 4 051 573 kr | 4 018 277 kr | 3 976 670 kr | 3 644 625 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 277 725 kr | 211 608 kr | 276 307 kr | 241 078 kr | 209 295 kr | -474 764 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 227 725 kr | 161 608 kr | 226 307 kr | 191 078 kr | 159 295 kr |
| Årets resultat | 227 725 kr | -66 117 kr | 64 699 kr | -35 229 kr | -31 783 kr | -684 059 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 840 015 kr | 3 826 663 kr | 3 775 266 kr | 3 777 199 kr | 3 767 375 kr | 4 119 389 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 2 145 kr | 0 kr | 615 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 50 632 kr | 40 030 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 523 kr | 0 kr | 6 221 kr | 2 005 kr | 4 935 kr | 564 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 117 740 kr | 4 038 271 kr | 4 051 573 kr | 4 018 277 kr | 3 976 670 kr | 3 644 625 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget förvaltar och hyr ut fastigheten Åkermyntan 14 i Borås. Företagets säte är Borås kommun, Västra Götalands län.
Nettoomsättningen har sjunkit väsentligt jämfört med föregående år. Det beror på att bolagets lokaler varit uthyrda i lägre omfattning detta verksamhetsår. Trängande behov av underhåll har medfört stora kostnader under året vilket lett till att bolagets egna kapital är förbrukat per bokslutsdagen. Det egna kapitalet kommer att återställas på årsstämman genom aktieägartillskott från moderbolaget.
Företrädare
- Sven J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har P11 Fastigheter AB för organisationsnummer?
P11 Fastigheter AB har organisationsnummer 559227-0572 (5592270572).
Var ligger P11 Fastigheter AB?
P11 Fastigheter AB har sin registrerade adress Neumansgatan 10, 50452 Borås.
Vilken bransch är P11 Fastigheter AB verksamt i?
P11 Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter P11 Fastigheter AB?
P11 Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 72 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.