Cila Eliasson AB
Cila Eliasson AB har organisationsnummer 559227-4111 (5592274111)
Aktiebolag • Org.nr: 559227-4111
Om företaget
Cila Eliasson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Höör. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som personalutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85594).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 10 procent till 409 000 kr räkenskapsåret 2026 (372 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Cila Eliasson AB 409 000 kr och redovisade ett resultat på 42 244 kr. Rörelsemarginalen var 10,2 procent, under branschens median (median 19,2 procent). Soliditeten var 56,6 procent, under branschens median (median 68,5 procent). Kassalikviditeten var 59,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 351,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,2 procent | 19,2 procent | 1,2 procent till 45,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 10,3 procent | 20,6 procent | 1,2 procent till 50,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 56,6 procent | 68,5 procent | 50,3 procent till 86,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 59,3 procent | 351,4 procent | 208,2 procent till 690,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 22,9 procent | 17,2 procent | -5,0 procent till 60,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 9,9 procent | 2,2 procent | -21,2 procent till 35,3 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 780 av 1 680 aktiebolag inom personalutbildning.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom personalutbildning med säte i Höör.
- Plats 294 av 466 aktiebolag med säte i Höör.
- Plats 23 344 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 200 107 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -44,7 procent | -48,5 procent | 33,8 procent | -66,6 procent | 10,2 procent |
| Vinstmarginal | -44,8 procent | -48,5 procent | 33,8 procent | -66,7 procent | 10,3 procent |
| Soliditet | 19,3 procent | 7,0 procent | 71,6 procent | 45,5 procent | 56,6 procent |
| Kassalikviditet | 199,8 procent | 67,7 procent | 46,9 procent | 40,8 procent | 59,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -96,5 procent | -342,5 procent | 83,7 procent | -174,4 procent | 22,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,9 procent | -10,2 procent | 115,9 procent | -61,5 procent | 9,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fogdarp Strandvägen 53124396 Höör
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tävlingsverksamhet med travhästar, konsultverksamhet med föreläsningar och föredrag inom äldreomsorg samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 85594PersonalutbildningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 445 023 kr | 498 438 kr | 447 450 kr | 964 598 kr | 371 740 kr | 409 002 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 11 281 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 125 216 kr | 405 832 kr | 317 850 kr | 289 001 kr | 201 503 kr | 291 042 kr |
| Övriga externa kostnader | 21 885 kr | 20 118 kr | 31 558 kr | 33 034 kr | 31 794 kr | 39 550 kr |
| Avskrivningar | 229 349 kr | 295 000 kr | 314 752 kr | 316 781 kr | 169 317 kr | 48 031 kr |
| Rörelseresultat | 68 573 kr | -222 512 kr | -216 710 kr | 325 782 kr | -247 776 kr | 41 660 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 7 kr | 542 kr | 39 kr | 585 kr |
| Räntekostnader | 117 kr | 0 kr | 559 kr | 6 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 68 456 kr | -222 512 kr | -217 262 kr | 326 318 kr | -247 737 kr | 42 245 kr |
| Skatt | 15 251 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 53 205 kr | -222 512 kr | -217 262 kr | 326 318 kr | -247 737 kr | 42 244 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 245 651 kr | 950 651 kr | 744 805 kr | 428 024 kr | 137 805 kr | 150 204 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 245 651 kr | 950 651 kr | 744 805 kr | 428 024 kr | 137 805 kr | 150 204 kr |
| Omsättningstillgångar | 115 396 kr | 244 640 kr | 160 632 kr | 116 127 kr | 174 166 kr | 175 123 kr |
| Varulager | - | 15 625 kr | 37 500 kr | 43 750 kr | 104 750 kr | 91 528 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 125 784 kr | 118 120 kr | 63 259 kr | 7 147 kr | 23 621 kr |
| Kassa och bank | 115 396 kr | 103 231 kr | 5 012 kr | 9 118 kr | 62 269 kr | 59 974 kr |
| Summa tillgångar | 1 361 047 kr | 1 195 291 kr | 905 437 kr | 544 151 kr | 311 971 kr | 325 327 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 103 205 kr | 230 693 kr | 63 431 kr | 389 749 kr | 142 012 kr | 184 256 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 403 205 kr | 230 693 kr | 13 431 kr | 339 749 kr | 92 012 kr |
| Årets resultat | 53 205 kr | -222 512 kr | -217 262 kr | 326 318 kr | -247 737 kr | 42 244 kr |
| Kortfristiga skulder | 57 842 kr | 114 598 kr | 182 006 kr | 154 402 kr | 169 959 kr | 141 071 kr |
| Skatteskulder | 15 251 kr | 15 251 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 32 591 kr | 0 kr | 26 333 kr | 121 902 kr | 28 025 kr | 66 775 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 361 047 kr | 1 195 291 kr | 905 437 kr | 544 151 kr | 311 971 kr | 325 327 kr |
Företrädare
- Cisell E (verkställande direktör)
Undertecknad i Höör 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cila Eliasson AB för organisationsnummer?
Cila Eliasson AB har organisationsnummer 559227-4111 (5592274111).
Var ligger Cila Eliasson AB?
Cila Eliasson AB har sin registrerade adress Fogdarp Strandvägen 531, 24396 Höör.
Vilken bransch är Cila Eliasson AB verksamt i?
Cila Eliasson AB är registrerat i branschen personalutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cila Eliasson AB?
Cila Eliasson AB hade en nettoomsättning på 409 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Höör
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.