Bergsundet Lärkan AB
Bergsundet Lärkan AB har organisationsnummer 559227-9482 (5592279482)
Aktiebolag • Org.nr: 559227-9482
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderStockholm
Om företaget
Bergsundet Lärkan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 5 143 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 573 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bergsundet Lärkan AB 5 143 000 kr och redovisade ett resultat på -24 132 kr. Rörelsemarginalen var 19,0 procent, under branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 10,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,0 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -18,0 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,1 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 10,2 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -31,3 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 12,5 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 681 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 201 av 1 022 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Stockholm.
- Plats 6 903 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 11 034 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 35 882 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,0 procent | 19,0 procent |
| Vinstmarginal | -35,3 procent | -18,0 procent |
| Soliditet | 0,1 procent | 0,1 procent |
| Kassalikviditet | 7,6 procent | 10,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -12,2 procent | -31,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 12,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Riddargatan 2311457 Stockholm
Bolag på samma adress
67 andra bolag har Riddargatan 23 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 573 218 kr | 5 142 665 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 46 645 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 828 781 kr | 1 786 382 kr |
| Avskrivningar | 2 423 833 kr | 2 423 833 kr |
| Rörelseresultat | 320 604 kr | 979 095 kr |
| Räntekostnader | 1 939 661 kr | 1 905 549 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 614 619 kr | -924 101 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 750 000 kr | 1 041 500 kr |
| Skatt | -147 755 kr | -141 531 kr |
| Årets resultat | -12 374 kr | -24 132 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 99 171 075 kr | 96 751 637 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 99 165 825 kr | 96 741 992 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 250 kr | 9 645 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 886 871 kr | 6 435 890 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 608 209 kr | 6 120 384 kr |
| Summa tillgångar | 104 057 946 kr | 103 187 527 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 101 192 kr | 77 060 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 63 566 kr | 51 192 kr |
| Årets resultat | -12 374 kr | -24 132 kr |
| Kortfristiga skulder | 63 956 754 kr | 63 110 467 kr |
| Leverantörsskulder | 100 420 kr | 144 628 kr |
| Skatteskulder | 304 535 kr | 309 555 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 213 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 104 057 946 kr | 103 187 527 kr |
Företrädare
- Pontus E (ledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bergsundet Lärkan AB för organisationsnummer?
Bergsundet Lärkan AB har organisationsnummer 559227-9482 (5592279482).
Var ligger Bergsundet Lärkan AB?
Bergsundet Lärkan AB har sin registrerade adress Riddargatan 23, 11457 Stockholm.
Vilken bransch är Bergsundet Lärkan AB verksamt i?
Bergsundet Lärkan AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bergsundet Lärkan AB?
Bergsundet Lärkan AB hade en nettoomsättning på 5 143 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.