TA Elsäkerhet Syd AB
TA Elsäkerhet Syd AB har organisationsnummer 559228-1181 (5592281181)
Aktiebolag • Org.nr: 559228-1181
Om företaget
TA Elsäkerhet Syd AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vellinge. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 43 procent till 3 533 456 kr räkenskapsåret 2025 (2 478 423 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TA Elsäkerhet Syd AB 3 533 456 kr och redovisade ett resultat på 111 773 kr. Rörelsemarginalen var 3,8 procent, under branschens median (median 8,2 procent). Soliditeten var 67,8 procent, över branschens median (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 364,0 procent, över branschens median (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,8 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 67,8 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 364,0 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 42,6 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 883 000 kr | 1 418 000 kr | 924 000 kr till 1 967 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 461 000 kr | 582 000 kr | 376 000 kr till 712 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 180 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 12 av 30 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Vellinge.
- Plats 196 av 1 708 aktiebolag med säte i Vellinge.
- Plats 5 638 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 50 036 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,2 procent | 7,2 procent | 3,4 procent | 11,8 procent | 3,8 procent |
| Vinstmarginal | 6,2 procent | 7,2 procent | 3,4 procent | 11,8 procent | 3,8 procent |
| Soliditet | 55,0 procent | 62,1 procent | 66,9 procent | 67,3 procent | 67,8 procent |
| Kassalikviditet | 337,5 procent | 343,3 procent | 313,6 procent | 473,5 procent | 364,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 26,4 procent | 35,1 procent | 22,3 procent | 29,5 procent | 16,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -6,6 procent | 51,8 procent | 10,8 procent | 10,9 procent | 42,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 329 000 kr | 1 009 000 kr | 1 118 000 kr | 826 000 kr | 883 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 556 000 kr | 367 000 kr | 434 000 kr | 410 000 kr | 461 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Greviegatan 3223533 Vellinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva el- och säkerhetsinstallationer, försäljning av el- och säkerhetsmaterial, service, nyinstallation, renovering inom el och säkerhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 423 293 kr | 1 329 295 kr | 2 018 521 kr | 2 235 768 kr | 2 478 423 kr | 3 533 456 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 22 591 kr | 0 kr | - | 29 619 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 228 102 kr | 225 012 kr | 369 960 kr | 483 979 kr | 520 257 kr | 639 520 kr |
| Personalkostnader | 609 125 kr | 555 883 kr | 733 055 kr | 868 964 kr | 1 229 553 kr | 1 842 755 kr |
| Avskrivningar | - | - | 17 980 kr | 17 980 kr | 17 980 kr | 51 500 kr |
| Rörelseresultat | 162 764 kr | 81 970 kr | 145 265 kr | 76 212 kr | 291 219 kr | 135 425 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 14 kr | 145 kr | 133 kr |
| Räntekostnader | - | 121 kr | 80 kr | 77 kr | 37 kr | 130 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 162 764 kr | 81 849 kr | 145 187 kr | 76 149 kr | 291 327 kr | 135 428 kr |
| Bokslutsdispositioner | -40 000 kr | -15 000 kr | -8 990 kr | 40 000 kr | -79 000 kr | 15 000 kr |
| Skatt | 27 991 kr | 14 811 kr | 29 781 kr | 29 146 kr | 49 019 kr | 38 655 kr |
| Årets resultat | 94 773 kr | 52 038 kr | 106 416 kr | 87 003 kr | 163 308 kr | 111 773 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 71 920 kr | 53 940 kr | 35 960 kr | 152 060 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 71 920 kr | 53 940 kr | 35 960 kr | 152 060 kr |
| Omsättningstillgångar | 283 232 kr | 357 825 kr | 416 683 kr | 528 973 kr | 786 706 kr | 829 006 kr |
| Kortfristiga fordringar | 172 946 kr | 227 659 kr | 93 003 kr | 218 409 kr | 332 463 kr | 538 135 kr |
| Kassa och bank | 110 286 kr | 130 166 kr | 323 680 kr | 310 564 kr | 454 243 kr | 290 871 kr |
| Summa tillgångar | 283 232 kr | 357 825 kr | 488 603 kr | 582 913 kr | 822 666 kr | 981 066 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 144 773 kr | 196 811 kr | 303 228 kr | 390 230 kr | 553 538 kr | 665 311 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 94 773 kr | 146 812 kr | 253 227 kr | 340 230 kr | 503 538 kr |
| Årets resultat | 94 773 kr | 52 038 kr | 106 416 kr | 87 003 kr | 163 308 kr | 111 773 kr |
| Obeskattade reserver | 40 000 kr | 55 000 kr | 63 990 kr | 23 990 kr | 102 990 kr | 87 990 kr |
| Kortfristiga skulder | 98 459 kr | 106 014 kr | 121 385 kr | 168 693 kr | 166 138 kr | 227 765 kr |
| Leverantörsskulder | 23 253 kr | 30 849 kr | 36 897 kr | 96 940 kr | 68 460 kr | 92 278 kr |
| Skatteskulder | 10 023 kr | 10 148 kr | 3 332 kr | 2 557 kr | 19 376 kr | 34 035 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 65 183 kr | 65 017 kr | 81 156 kr | 69 196 kr | 78 302 kr | 101 452 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 283 232 kr | 357 825 kr | 488 603 kr | 582 913 kr | 822 666 kr | 981 066 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva el- och säkerhetsinstallationer, försäljning av el- och säkerhetsmaterial, service, nyinstallation, renovering inom el och säkerhet. Företaget har sitt säte i Vellinge Kommun, Skåne län.
Företrädare
- Toni A
Undertecknad i Vellinge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TA Elsäkerhet Syd AB för organisationsnummer?
TA Elsäkerhet Syd AB har organisationsnummer 559228-1181 (5592281181).
Var ligger TA Elsäkerhet Syd AB?
TA Elsäkerhet Syd AB har sin registrerade adress Greviegatan 32, 23533 Vellinge.
Vilken bransch är TA Elsäkerhet Syd AB verksamt i?
TA Elsäkerhet Syd AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TA Elsäkerhet Syd AB?
TA Elsäkerhet Syd AB hade en nettoomsättning på 3 533 456 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TA Elsäkerhet Syd AB?
TA Elsäkerhet Syd AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vellinge
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.