99 Pilots AB
99 Pilots AB har organisationsnummer 559228-9226 (5592289226)
Aktiebolag • Org.nr: 559228-9226
Om företaget
99 Pilots AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som researrangemang enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 79120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7875 procent till 319 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte 99 Pilots AB 319 000 kr och redovisade ett resultat på -40 271 kr. Rörelsemarginalen var -12,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,0 procent). Soliditeten var 45,7 procent, under branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 184,2 procent, under branschens median (median 216,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,7 procent | 4,0 procent | -0,3 procent till 13,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -12,5 procent | 4,1 procent | -0,5 procent till 13,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 45,7 procent | 49,9 procent | 22,8 procent till 81,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 184,2 procent | 216,4 procent | 112,5 procent till 527,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -76,5 procent | 10,0 procent | -8,3 procent till 36,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 257 av 422 aktiebolag inom researrangemang.
- Plats 68 av 111 aktiebolag inom researrangemang med säte i Stockholm.
- Plats 39 246 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 70 084 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 210 955 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | -12,7 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | -12,5 procent |
| Soliditet | 29,4 procent | 43,5 procent | 24,8 procent | 45,7 procent |
| Kassalikviditet | 141,6 procent | 177,1 procent | 133,0 procent | 184,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -52,2 procent | -30,1 procent | -67,8 procent | -76,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sibyllegatan 69c/o C/o Anders Ericson
11443 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Sibyllegatan 69 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet innefattar konsultverksamhet inom kvalitets och miljörevision samt planering och genomförande av event.
Bransch
- 79120ResearrangemangHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -1 kr | -1 kr | 4 000 kr | 318 971 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 9 571 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 716 kr | 8 431 kr | 13 018 kr | 108 104 kr |
| Personalkostnader | - | - | 2 000 kr | 5 900 kr |
| Rörelseresultat | -8 717 kr | -8 432 kr | -11 018 kr | -40 398 kr |
| Ränteintäkter | 63 kr | 901 kr | 898 kr | 161 kr |
| Räntekostnader | 2 kr | 0 kr | - | 34 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -8 656 kr | -7 531 kr | -10 120 kr | -40 271 kr |
| Årets resultat | -8 656 kr | -7 531 kr | -10 120 kr | -40 271 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 56 417 kr | 57 500 kr | 60 116 kr | 115 140 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 061 kr | 3 803 kr | 2 123 kr | 21 203 kr |
| Kassa och bank | 54 356 kr | 53 697 kr | 57 993 kr | 93 937 kr |
| Summa tillgångar | 56 417 kr | 57 500 kr | 60 116 kr | 115 140 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 16 570 kr | 25 039 kr | 14 919 kr | 52 648 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -24 173 kr | -17 430 kr | -24 961 kr | 42 919 kr |
| Årets resultat | -8 656 kr | -7 531 kr | -10 120 kr | -40 271 kr |
| Kortfristiga skulder | 39 847 kr | 32 461 kr | 45 197 kr | 62 492 kr |
| Leverantörsskulder | 8 945 kr | 0 kr | - | 9 198 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 30 902 kr | 32 461 kr | 45 197 kr | 53 294 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 56 417 kr | 57 500 kr | 60 116 kr | 115 140 kr |
Företrädare
- Anders E (verkställande direktör)
- Elisabeth E (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 99 Pilots AB för organisationsnummer?
99 Pilots AB har organisationsnummer 559228-9226 (5592289226).
Var ligger 99 Pilots AB?
99 Pilots AB har sin registrerade adress Sibyllegatan 69, 11443 Stockholm.
Vilken bransch är 99 Pilots AB verksamt i?
99 Pilots AB är registrerat i branschen researrangemang enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 99 Pilots AB?
99 Pilots AB hade en nettoomsättning på 319 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.