Rickard Lundins Måleri AB

Rickard Lundins Måleri AB har organisationsnummer 559229-0893 (5592290893)

Aktiebolag • Org.nr: 559229-0893

MåleriarbetenSegeltorp

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Rickard Lundins Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Segeltorp. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).

Ekonomi

1 284 940 krOmsättning▲ 14 procent
237 867 krÅrets resultat
1Antal anställda
81 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 14 procent till 1 284 940 kr räkenskapsåret 2025 (1 125 132 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Rickard Lundins Måleri AB 1 284 940 kr och redovisade ett resultat på 237 867 kr. Rörelsemarginalen var 23,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 81,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 527,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 233,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal23,5 procent8,0 procent1,4 procent till 17,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal23,5 procent7,8 procent1,1 procent till 17,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet81,0 procent52,6 procent32,9 procent till 71,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet527,3 procent233,4 procent148,9 procent till 400,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital48,0 procent25,3 procent2,7 procent till 55,6 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt14,2 procent6,1 procent-15,0 procent till 32,1 procentöver branschens median
Omsättning per anställd1 285 000 kr1 089 000 kr770 000 kr till 1 471 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd482 000 kr546 000 kr388 000 kr till 675 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 188 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
  • Plats 139 av 252 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Stockholm.
  • Plats 22 837 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 40 859 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 124 075 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal16,5 procent14,3 procent4,6 procent26,8 procent23,5 procent
Vinstmarginal16,5 procent14,3 procent4,6 procent26,8 procent23,5 procent
Soliditet91,6 procent98,5 procent89,2 procent89,9 procent81,0 procent
Kassalikviditet1574,7 procent21301,1 procent1664,4 procent987,6 procent527,3 procent
Avkastning på eget kapital40,5 procent32,6 procent10,3 procent51,7 procent48,0 procent
Omsättningstillväxt1,6 procent38,0 procent-8,9 procent-20,8 procent14,2 procent
Omsättning per anställd1 130 000 kr1 559 000 kr1 420 000 kr1 125 000 kr1 285 000 kr
Personalkostnad per anställd518 000 kr583 000 kr670 000 kr359 000 kr482 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Mickelsbergsvägen 304
14171 Segeltorp

Verksamhetsbeskrivning

Måleriarbeten.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning1 112 636 kr1 129 984 kr1 558 815 kr1 419 735 kr1 125 132 kr1 284 940 kr
Övriga rörelseintäkter55 216 kr94 656 kr0 kr---
Råvaror och förnödenheter199 979 kr333 398 kr655 834 kr258 362 kr170 272 kr213 968 kr
Övriga externa kostnader174 610 kr186 367 kr97 257 kr425 831 kr294 283 kr287 592 kr
Personalkostnader580 510 kr518 375 kr582 567 kr669 866 kr359 358 kr481 911 kr
Rörelseresultat212 753 kr186 500 kr223 157 kr65 676 kr301 219 kr301 469 kr
Ränteintäkter--37 kr281 kr793 kr73 kr
Räntekostnader67 kr0 kr84 kr81 kr91 kr31 kr
Resultat efter finansiella poster212 686 kr186 500 kr223 110 kr65 876 kr301 921 kr301 511 kr
Skatt46 923 kr39 424 kr47 439 kr18 344 kr65 107 kr63 644 kr
Årets resultat165 763 kr147 076 kr175 671 kr47 532 kr236 814 kr237 867 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar241 271 kr396 110 kr546 585 kr517 111 kr509 441 kr611 741 kr
Kortfristiga fordringar103 580 kr175 242 kr227 581 kr289 554 kr99 197 kr218 577 kr
Kassa och bank137 691 kr220 868 kr319 004 kr227 557 kr410 244 kr393 164 kr
Summa tillgångar241 271 kr396 110 kr546 585 kr517 111 kr509 441 kr611 741 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital215 763 kr362 839 kr538 510 kr461 042 kr457 856 kr495 723 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat0 kr165 763 kr312 839 kr363 510 kr171 042 kr207 856 kr
Årets resultat165 763 kr147 076 kr175 671 kr47 532 kr236 814 kr237 867 kr
Kortfristiga skulder25 508 kr25 155 kr2 566 kr31 069 kr51 585 kr116 018 kr
Leverantörsskulder5 148 kr3 074 kr-3 603 kr6 494 kr4 214 kr12 915 kr
Skatteskulder0 kr0 kr0 kr0 kr8 951 kr16 436 kr
Övriga kortfristiga skulder20 360 kr22 081 kr6 169 kr24 575 kr23 478 kr67 451 kr
Summa eget kapital och skulder241 271 kr396 110 kr546 585 kr517 111 kr509 441 kr611 741 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget håller på med måleriarbeten. Bolaget har sitt säte i Stockholm.

Företrädare

  • Rickard Peter L (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-11-30
Registrerat hos Bolagsverket
Rickard Lundins Måleri AB
2019-12-06
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Rickard Lundins Måleri AB för organisationsnummer?

Rickard Lundins Måleri AB har organisationsnummer 559229-0893 (5592290893).

Var ligger Rickard Lundins Måleri AB?

Rickard Lundins Måleri AB har sin registrerade adress Mickelsbergsvägen 304, 14171 Segeltorp.

Vilken bransch är Rickard Lundins Måleri AB verksamt i?

Rickard Lundins Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Rickard Lundins Måleri AB?

Rickard Lundins Måleri AB hade en nettoomsättning på 1 284 940 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Rickard Lundins Måleri AB?

Rickard Lundins Måleri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Rickard Lundins Måleri AB någon utdelning?

Styrelsen i Rickard Lundins Måleri AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-11-30
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar