
Lundins Bygg & Snickeri AB
Lundins Bygg & Snickeri AB har organisationsnummer 559229-2675 (5592292675)
Aktiebolag • Org.nr: 559229-2675
Om företaget
Lundins Bygg & Snickeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). På Google Maps är verksamheten listad som husbyggare. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 43 procent till 1 427 837 kr räkenskapsåret 2025 (1 001 000 kr föregående år).
.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lundins Bygg & Snickeri AB 1 427 837 kr och redovisade ett resultat på 12 951 kr. Rörelsemarginalen var 1,4 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 19,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 119,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,4 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,4 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 19,8 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 119,6 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 42,6 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 428 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 121 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 048 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 57 av 118 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Uppsala.
- Plats 2 211 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 3 797 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 114 736 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,4 procent | 7,6 procent | 16,1 procent | 0,6 procent | 1,4 procent |
| Vinstmarginal | -2,4 procent | 7,6 procent | 16,1 procent | 0,6 procent | 1,4 procent |
| Soliditet | 47,4 procent | 83,3 procent | 68,1 procent | 39,5 procent | 19,8 procent |
| Kassalikviditet | 160,9 procent | 513,2 procent | 304,4 procent | 101,5 procent | 119,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 procent | 38,1 procent | 63,1 procent | 5,2 procent | 12,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -5,7 procent | -13,7 procent | -29,8 procent | 42,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 751 000 kr | 1 651 000 kr | 1 425 000 kr | 1 001 000 kr | 1 428 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 497 000 kr | 380 000 kr | 178 000 kr | 27 000 kr | 121 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bolandsgatan 15 Ec/o C/O SBM
75323 Uppsala
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Bolandsgatan 15 E som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsentreprenad, finsnickeri, inredningsverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 750 501 kr | 1 651 033 kr | 1 424 761 kr | 1 000 529 kr | 1 427 837 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 22 059 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 007 688 kr | 730 159 kr | 633 524 kr | 689 228 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 309 966 kr | 392 523 kr | 369 778 kr | 308 774 kr | 327 950 kr |
| Personalkostnader | 497 484 kr | 379 526 kr | 177 589 kr | 26 727 kr | 121 099 kr |
| Avskrivningar | 8 032 kr | 8 032 kr | 8 032 kr | 11 532 kr | 14 543 kr |
| Rörelseresultat | -41 915 kr | 125 911 kr | 228 865 kr | 6 268 kr | 19 910 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 11 kr | 1 298 kr |
| Räntekostnader | 26 kr | 756 kr | 257 kr | 204 kr | 650 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -41 941 kr | 125 155 kr | 228 989 kr | 6 075 kr | 20 558 kr |
| Bokslutsdispositioner | 45 097 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 1 290 kr | 27 787 kr | 48 770 kr | 1 400 kr | 7 607 kr |
| Årets resultat | 1 866 kr | 97 368 kr | 180 219 kr | 4 675 kr | 12 951 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 37 729 kr | 41 697 kr | 12 665 kr | 46 333 kr | 21 590 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 729 kr | 20 697 kr | 12 665 kr | 36 133 kr | 21 590 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 000 kr | 21 000 kr | 0 kr | 10 200 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 295 884 kr | 264 952 kr | 406 732 kr | 182 531 kr | 500 280 kr |
| Varulager | 13 736 kr | 2 868 kr | 0 kr | 42 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 143 845 kr | 159 001 kr | 128 205 kr | 108 211 kr | 327 126 kr |
| Kassa och bank | 138 303 kr | 103 083 kr | 278 527 kr | 32 320 kr | 173 154 kr |
| Summa tillgångar | 333 613 kr | 306 649 kr | 419 397 kr | 228 864 kr | 521 870 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 158 209 kr | 255 576 kr | 285 795 kr | 90 470 kr | 103 421 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 106 343 kr | 108 208 kr | 55 576 kr | 35 795 kr | 40 470 kr |
| Årets resultat | 1 866 kr | 97 368 kr | 180 219 kr | 4 675 kr | 12 951 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 175 404 kr | 51 073 kr | 133 602 kr | 138 394 kr | 418 449 kr |
| Leverantörsskulder | 41 700 kr | 4 073 kr | 33 191 kr | 1 648 kr | 53 814 kr |
| Skatteskulder | 14 198 kr | 797 kr | 33 228 kr | 4 367 kr | 5 573 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 112 557 kr | 39 253 kr | 58 766 kr | 125 288 kr | 121 519 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 333 613 kr | 306 649 kr | 419 397 kr | 228 864 kr | 521 870 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet är byggentreprenader, finsnickeri, inredningsverksamhet samt indar därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Företrädare
- Carl Jonathan L
- Carl Aron Benjamin L
Undertecknad i Uppsala 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lundins Bygg & Snickeri AB för organisationsnummer?
Lundins Bygg & Snickeri AB har organisationsnummer 559229-2675 (5592292675).
Var ligger Lundins Bygg & Snickeri AB?
Lundins Bygg & Snickeri AB har sin registrerade adress Bolandsgatan 15 E, 75323 Uppsala.
Vilken bransch är Lundins Bygg & Snickeri AB verksamt i?
Lundins Bygg & Snickeri AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lundins Bygg & Snickeri AB?
Lundins Bygg & Snickeri AB hade en nettoomsättning på 1 427 837 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lundins Bygg & Snickeri AB?
Lundins Bygg & Snickeri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.