JAMSEC AB
JAMSEC AB har organisationsnummer 559229-6882 (5592296882)
Aktiebolag • Org.nr: 559229-6882
Om företaget
JAMSEC AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 7 286 011 kr räkenskapsåret 2025 (8 712 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JAMSEC AB 7 286 011 kr och redovisade ett resultat på 347 361 kr. Rörelsemarginalen var 6,1 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 25,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 176,5 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,1 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 25,0 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 176,5 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 41,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -16,4 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 214 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 985 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 678 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 311 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 5 213 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 8 186 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 26 412 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,6 procent | 30,3 procent | 25,5 procent | 8,9 procent | 6,1 procent |
| Vinstmarginal | 46,6 procent | 30,3 procent | 25,5 procent | 9,0 procent | 6,1 procent |
| Soliditet | 43,5 procent | 46,9 procent | 44,9 procent | 22,2 procent | 25,0 procent |
| Kassalikviditet | 245,4 procent | 292,8 procent | 234,5 procent | 162,7 procent | 176,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,0 procent | 64,5 procent | 60,9 procent | 49,1 procent | 41,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 220,9 procent | 40,4 procent | - | -16,4 procent |
| Omsättning per anställd | 611 000 kr | 1 306 000 kr | 1 376 000 kr | 1 245 000 kr | 1 214 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 237 000 kr | 828 000 kr | 901 000 kr | 936 000 kr | 985 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Jökelvägen 9c/o c/o Joakim Lörne
16345 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Vi är en konsultverksamhet där vi agerar rådgivare åt kunder inom offentlig verksamhet och näringsliv gällande riskhantering, informationssäkerhetsarbete och kontinuitets- planering. Vi hjälper våra kunder att styra sitt arbete med risker, informationssäkerhet som skapar kontinuitet i deras verksamheter. Vi inför riskkontroll, ledningssystem för informationssäkerhet och program för kontinuitetshantering samt hjälper våra kunder med uppföljning av deras arbete. Vi erbjuder konsulttjänster som är socialt, miljömässigt och ekonomiskt hållbara för våra kunder och för samhället i stort.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 221 238 kr | 3 918 712 kr | 5 502 935 kr | 8 712 341 kr | 7 286 011 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 5 058 kr | 943 kr | - | 196 100 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 126 888 kr | 21 793 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 179 246 kr | 251 573 kr | 370 933 kr | 1 360 785 kr | 1 123 412 kr |
| Personalkostnader | 473 099 kr | 2 483 648 kr | 3 602 254 kr | 6 554 037 kr | 5 912 405 kr |
| Rörelseresultat | 568 893 kr | 1 188 549 kr | 1 403 803 kr | 775 690 kr | 446 294 kr |
| Ränteintäkter | - | -50 kr | 2 383 kr | 19 403 kr | 4 725 kr |
| Räntekostnader | 115 kr | 1 839 kr | 3 422 kr | 13 305 kr | 5 048 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 568 778 kr | 1 186 660 kr | 1 402 764 kr | 781 788 kr | 445 971 kr |
| Bokslutsdispositioner | -140 000 kr | -300 000 kr | -60 000 kr | -210 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 92 790 kr | 186 872 kr | 281 358 kr | 130 330 kr | 98 610 kr |
| Årets resultat | 335 988 kr | 699 788 kr | 1 061 406 kr | 441 458 kr | 347 361 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 34 950 kr | 75 000 kr | 157 123 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 34 950 kr | 75 000 kr | 157 123 kr |
| Omsättningstillgångar | 887 853 kr | 2 317 093 kr | 3 848 322 kr | 3 983 366 kr | 3 229 999 kr |
| Kortfristiga fordringar | 543 295 kr | 734 783 kr | 1 382 020 kr | 1 952 412 kr | 1 450 465 kr |
| Kassa och bank | 344 558 kr | 1 582 310 kr | 2 466 302 kr | 2 030 954 kr | 1 779 534 kr |
| Summa tillgångar | 887 853 kr | 2 317 093 kr | 3 883 272 kr | 4 058 366 kr | 3 387 122 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 385 988 kr | 1 085 776 kr | 1 742 182 kr | 899 524 kr | 846 885 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 335 988 kr | 630 776 kr | 408 066 kr | 449 524 kr |
| Årets resultat | 335 988 kr | 699 788 kr | 1 061 406 kr | 441 458 kr | 347 361 kr |
| Obeskattade reserver | 140 000 kr | 440 000 kr | 500 000 kr | 710 000 kr | 710 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 361 865 kr | 791 317 kr | 1 641 090 kr | 2 448 842 kr | 1 830 237 kr |
| Leverantörsskulder | - | 17 538 kr | 100 756 kr | 86 595 kr | 78 135 kr |
| Skatteskulder | 92 790 kr | 279 662 kr | 542 613 kr | 338 188 kr | 179 917 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 259 075 kr | 296 194 kr | 569 003 kr | 940 290 kr | 651 823 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 887 853 kr | 2 317 093 kr | 3 883 272 kr | 4 058 366 kr | 3 387 122 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget är en konsultverksamhet där vi agerar rådgivare åt kunder inom offentlig verksamhet och näringsliv gällande informationssäkerhet, säkerhetsskydd och säkerhetskultur. Vi hjälper våra kunder att anpassa sitt säkerhetsskydd utifrån deras verksamhetsbehov och regulatoriska krav, över tid. Genom risk- och kravhantering samt systematiskt informationssäkerhetsarbete. Vi erbjuder marknaden expertstöd som sträcker sig ifrån införande av ledningssystem till tekniska granskningar och säkerhetsarkitektur. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Joakim L (verkställande direktör)
- Anders F (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JAMSEC AB för organisationsnummer?
JAMSEC AB har organisationsnummer 559229-6882 (5592296882).
Var ligger JAMSEC AB?
JAMSEC AB har sin registrerade adress Jökelvägen 9, 16345 Spånga.
Vilken bransch är JAMSEC AB verksamt i?
JAMSEC AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JAMSEC AB?
JAMSEC AB hade en nettoomsättning på 7 286 011 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JAMSEC AB?
JAMSEC AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår JAMSEC AB någon utdelning?
Styrelsen i JAMSEC AB föreslog en utdelning på 606 886 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.