Peshku & Johansson bygg och måleri AB
Peshku & Johansson bygg och måleri AB har organisationsnummer 559229-7666 (5592297666)
Aktiebolag • Org.nr: 559229-7666
Om företaget
Peshku & Johansson bygg och måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Värmdö. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 24 procent till 1 185 190 kr räkenskapsåret 2026 (954 467 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Peshku & Johansson bygg och måleri AB 1 185 190 kr och redovisade ett resultat på -122 595 kr. Rörelsemarginalen var -10,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,1 procent). Soliditeten var 79,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 482,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,2 procent | 6,1 procent | 0,8 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,3 procent | 6,0 procent | 0,7 procent till 14,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 79,3 procent | 50,1 procent | 30,0 procent till 73,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 482,5 procent | 215,0 procent | 138,5 procent till 394,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -111,3 procent | 22,5 procent | 0,4 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 24,2 procent | 8,7 procent | -17,2 procent till 45,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 185 000 kr | 1 244 000 kr | 794 000 kr till 2 037 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 755 000 kr | 537 000 kr | 360 000 kr till 663 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 449 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 23 av 51 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Värmdö.
- Plats 790 av 2 057 aktiebolag med säte i Värmdö.
- Plats 43 294 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 131 098 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 17,3 procent | 4,3 procent | -19,3 procent | -10,2 procent |
| Vinstmarginal | 5,8 procent | 16,3 procent | 4,6 procent | -18,9 procent | -10,3 procent |
| Soliditet | 36,6 procent | 39,8 procent | 36,3 procent | 76,8 procent | 79,3 procent |
| Kassalikviditet | 243,8 procent | 219,0 procent | 208,6 procent | 431,1 procent | 482,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 58,3 procent | 64,5 procent | 22,2 procent | -20,3 procent | -111,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 9,9 procent | -17,7 procent | -52,1 procent | 24,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 102 000 kr | 2 422 000 kr | 1 992 000 kr | 954 000 kr | 1 185 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 421 000 kr | 757 000 kr | 972 000 kr | 573 000 kr | 755 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bruncronas väg 3c/o Fredrik Johansson
13934 Värmdö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg- och måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 204 513 kr | 2 421 693 kr | 1 992 371 kr | 954 467 kr | 1 185 190 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 37 755 kr | 59 452 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 196 061 kr | 652 431 kr | 281 723 kr | 68 063 kr | 59 008 kr |
| Övriga externa kostnader | 485 254 kr | 345 297 kr | 403 114 kr | 408 525 kr | 338 346 kr |
| Personalkostnader | 841 686 kr | 756 839 kr | 972 401 kr | 572 774 kr | 754 511 kr |
| Rörelseresultat | 155 496 kr | 419 672 kr | 85 572 kr | -184 382 kr | -121 225 kr |
| Ränteintäkter | - | 426 kr | 6 757 kr | 7 458 kr | 57 kr |
| Räntekostnader | 26 883 kr | 24 195 kr | 827 kr | 3 250 kr | 1 427 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 128 613 kr | 395 903 kr | 91 502 kr | -180 174 kr | -122 595 kr |
| Bokslutsdispositioner | -33 000 kr | -100 000 kr | 0 kr | 133 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 20 556 kr | 62 393 kr | 23 860 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 75 057 kr | 233 510 kr | 67 642 kr | -47 174 kr | -122 595 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 351 963 kr | 911 297 kr | 840 951 kr | 303 015 kr | 138 918 kr |
| Kortfristiga fordringar | 211 582 kr | 372 223 kr | 203 636 kr | 155 641 kr | 137 976 kr |
| Kassa och bank | 140 381 kr | 539 074 kr | 637 315 kr | 147 374 kr | 942 kr |
| Summa tillgångar | 351 963 kr | 911 297 kr | 840 951 kr | 303 015 kr | 138 918 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 128 742 kr | 362 252 kr | 304 894 kr | 232 721 kr | 110 126 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 685 kr | 78 742 kr | 187 252 kr | 229 895 kr | 182 721 kr |
| Årets resultat | 75 057 kr | 233 510 kr | 67 642 kr | -47 174 kr | -122 595 kr |
| Obeskattade reserver | 33 000 kr | 133 000 kr | 133 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 144 392 kr | 416 045 kr | 403 057 kr | 70 294 kr | 28 792 kr |
| Leverantörsskulder | 89 012 kr | 211 684 kr | 12 163 kr | 28 320 kr | 11 692 kr |
| Skatteskulder | 17 355 kr | 75 365 kr | 70 769 kr | 10 956 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 28 025 kr | 118 996 kr | 310 125 kr | 21 018 kr | 7 100 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 351 963 kr | 911 297 kr | 840 951 kr | 303 015 kr | 138 918 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom bygg och måleri. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Fredrik J
Undertecknad i Värmdö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Peshku & Johansson bygg och måleri AB för organisationsnummer?
Peshku & Johansson bygg och måleri AB har organisationsnummer 559229-7666 (5592297666).
Var ligger Peshku & Johansson bygg och måleri AB?
Peshku & Johansson bygg och måleri AB har sin registrerade adress Bruncronas väg 3, 13934 Värmdö.
Vilken bransch är Peshku & Johansson bygg och måleri AB verksamt i?
Peshku & Johansson bygg och måleri AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Peshku & Johansson bygg och måleri AB?
Peshku & Johansson bygg och måleri AB hade en nettoomsättning på 1 185 190 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Peshku & Johansson bygg och måleri AB?
Peshku & Johansson bygg och måleri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värmdö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.