Miaca Care AB
Miaca Care AB har organisationsnummer 559230-7820
Aktiebolag • Org.nr: 559230-7820
Om företaget
Miaca Care AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Funäsdalen. Verksamheten startade 2019 och har 7 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med övriga hushållsvaror och övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 527 procent till 55 138 kr räkenskapsåret 2025 (8 800 kr föregående år).
Adress
Funbergsvägen 11c/o c/o Carlund
84672 Funäsdalen
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet: tjänster, utbildning och projektledning inom sjukvård, beredskap, ledarskap, krisstöd och organisation. Guidning och catering. Artistisk verksamhet - musikframträdanden. Trädgårdsverksamhet - odling, uthyrning samt försäljning av plantor, odlade- och förädlade produkter. Djurverksamhet - tjänstehund, försäljning av djurprodukter. Service - hantverk, energiteknik, fastighetsservice, transporter av gods och personer, ställningsbygge, tjänster inom anläggningsdrift.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 84 667 kr | 53 614 kr | 72 210 kr | 8 800 kr | 55 138 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 1 583 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 39 964 kr | 30 302 kr | 61 748 kr | 13 790 kr | 38 782 kr |
| Personalkostnader | 6 564 kr | 2 017 kr | 3 545 kr | 0 kr | 275 kr |
| Avskrivningar | - | 4 479 kr | 4 479 kr | 4 479 kr | 4 479 kr |
| Rörelseresultat | 38 139 kr | 16 816 kr | 855 kr | -9 469 kr | 11 602 kr |
| Ränteintäkter | 139 kr | 5 kr | 86 kr | 121 kr | 77 kr |
| Räntekostnader | 245 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 38 033 kr | 16 821 kr | 941 kr | -9 348 kr | 11 679 kr |
| Bokslutsdispositioner | -4 600 kr | -4 200 kr | 0 kr | 8 800 kr | 0 kr |
| Skatt | 2 890 kr | 2 601 kr | 467 kr | 0 kr | 2 426 kr |
| Årets resultat | 30 543 kr | 10 020 kr | 474 kr | -548 kr | 9 253 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 17 917 kr | 13 438 kr | 8 959 kr | 4 480 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 17 917 kr | 13 438 kr | 8 959 kr | 4 480 kr |
| Omsättningstillgångar | 118 174 kr | 91 299 kr | 112 880 kr | 68 738 kr | 94 384 kr |
| Kortfristiga fordringar | 65 730 kr | 4 755 kr | 6 975 kr | 12 551 kr | 5 214 kr |
| Kassa och bank | 52 444 kr | 86 544 kr | 105 905 kr | 56 187 kr | 89 170 kr |
| Summa tillgångar | 118 174 kr | 109 216 kr | 126 318 kr | 77 697 kr | 98 864 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 61 014 kr | 71 034 kr | 71 507 kr | 70 959 kr | 80 212 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -19 529 kr | 11 014 kr | 21 033 kr | 21 507 kr | 20 959 kr |
| Årets resultat | 30 543 kr | 10 020 kr | 474 kr | -548 kr | 9 253 kr |
| Obeskattade reserver | 4 600 kr | 8 800 kr | 8 800 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 52 560 kr | 29 382 kr | 46 011 kr | 6 738 kr | 18 652 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 11 978 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 47 560 kr | 2 888 kr | 29 033 kr | 1 738 kr | 13 652 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 118 174 kr | 109 216 kr | 126 318 kr | 77 697 kr | 98 864 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Jämtlands län, Härjedalens kommun, registrerades i slutet av år 2019 och bedriver verksamhet inom 1. Konsultverksamhet: Tjänster, utbildning och projektledning inom bl.a. sjukvård, första hjälpen, ledarskap, krisstöd och organisation. 2. Guidning och catering inom friluftsliv. 3. Artistisk verksamhet: Musikframträdanden. 4. Trädgårdsverksamhet: Odling och fruktförädling, uthyrning av utrustning samt försäljning av plantor, odlade och förädlade produkter. 5. Djurverksamhet: Tjänstehund, räddningshund samt försäljning av produkter för djur. Företaget har under året utvidgat sin verksamhet till att även gälla hantverksarbete, energiteknik, fastighetsservice, vaktmästeri samt transport av gods och personer. Denna verksamhetsgren verkar under det särskilda företagsnamnet Miaca Service. Under verksamhetsåret har företaget ökat omfattningen av sin verksamhet och omsättningen har därvid ökat med ca 84 %.
Företrädare
- Maria C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Registrerade namn
- Miaca Care AB (Företagsnamn)
- Miaca Fjällhunden (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser räddningshund, försäljning av djurprodukter och guidning. - Miaca Fjällodling (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser trädgårdsverksamhet, odling och fruktförädling, uthyrning av utrustning samt försäljning av plantor samt odlade och förädlade produkter. Tjänster-, konsultuppdrag- och utbildning inom trädgård. - Miaca Service (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser service - hantverk, energiteknik, fastighetsservice, transporter av gods och personer, ställningsbygge och tjänster inom anläggningsdrift.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-10
- Status
- Verksam