KomFram Projektledning AB
KomFram Projektledning AB har organisationsnummer 559231-7951 (5592317951)
Aktiebolag • Org.nr: 559231-7951
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikHägersten
Om företaget
KomFram Projektledning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 1 882 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 337 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte KomFram Projektledning AB 1 882 000 kr och redovisade ett resultat på 861 198 kr. Rörelsemarginalen var 58,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 65,4 procent, över branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 530,8 procent, över branschens median (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,1 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 58,1 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 65,4 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 530,8 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 33,2 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -19,5 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 882 000 kr | 1 310 000 kr | 664 000 kr till 1 863 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 671 000 kr | 666 000 kr | 299 000 kr till 908 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 988 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 371 av 1 165 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
- Plats 16 518 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 28 859 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 90 021 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 56,9 procent | 57,2 procent | 56,9 procent | 53,6 procent | 58,1 procent |
| Vinstmarginal | 56,9 procent | 57,2 procent | 53,7 procent | 15,6 procent | 58,1 procent |
| Soliditet | 54,4 procent | 53,5 procent | 56,8 procent | 50,5 procent | 65,4 procent |
| Kassalikviditet | 396,1 procent | 519,8 procent | 1064,7 procent | 252,2 procent | 530,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,6 procent | 51,6 procent | 33,6 procent | 4,7 procent | 33,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 35,6 procent | 19,2 procent | -10,3 procent | 5,6 procent | -19,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 069 000 kr | 2 466 000 kr | 2 213 000 kr | 2 337 000 kr | 1 882 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 794 000 kr | 853 000 kr | 835 000 kr | 899 000 kr | 671 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Södertäljevägen 8 lgh 100112955 Hägersten
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Gamla Södertäljevägen 8 lgh 1001 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva projektledning inom bygg- och fastighetsbranschen samt konsultverksamhet inom nämnda områden samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 526 147 kr | 2 069 315 kr | 2 466 136 kr | 2 212 986 kr | 2 337 452 kr | 1 882 416 kr |
| Övriga externa kostnader | 148 949 kr | 97 645 kr | 202 820 kr | 117 874 kr | 186 624 kr | 117 684 kr |
| Personalkostnader | 647 126 kr | 793 888 kr | 852 730 kr | 835 119 kr | 899 254 kr | 671 197 kr |
| Rörelseresultat | 730 072 kr | 1 177 279 kr | 1 410 586 kr | 1 259 993 kr | 1 251 574 kr | 1 093 535 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 33 413 kr | 811 kr | 45 kr |
| Räntekostnader | 127 kr | 340 kr | 799 kr | 2 849 kr | 4 321 kr | 89 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 729 945 kr | 1 176 939 kr | 1 409 787 kr | 1 188 557 kr | 363 765 kr | 1 093 491 kr |
| Bokslutsdispositioner | -186 414 kr | -295 701 kr | -362 335 kr | -330 011 kr | -13 586 kr | 0 kr |
| Skatt | 119 677 kr | 182 742 kr | 223 922 kr | 203 946 kr | 268 498 kr | 232 293 kr |
| Årets resultat | 423 854 kr | 698 496 kr | 823 529 kr | 654 600 kr | 81 681 kr | 861 198 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 110 000 kr | 168 000 kr | 168 000 kr | 146 000 kr | 2 145 544 kr | 3 000 942 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 110 000 kr | 168 000 kr | 168 000 kr | 146 000 kr | 2 145 544 kr | 3 000 942 kr |
| Omsättningstillgångar | 913 462 kr | 1 988 557 kr | 2 813 581 kr | 3 287 740 kr | 1 283 500 kr | 961 635 kr |
| Kortfristiga fordringar | 428 665 kr | 403 235 kr | 513 328 kr | 282 336 kr | 180 656 kr | 70 945 kr |
| Kassa och bank | 484 797 kr | 926 702 kr | 1 089 380 kr | 1 463 566 kr | 480 594 kr | 268 440 kr |
| Summa tillgångar | 1 023 462 kr | 2 156 557 kr | 2 981 581 kr | 3 433 740 kr | 3 429 044 kr | 3 962 577 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 473 854 kr | 1 172 350 kr | 1 595 880 kr | 1 950 480 kr | 1 732 161 kr | 2 593 360 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 423 854 kr | 722 351 kr | 1 245 880 kr | 1 600 480 kr | 1 682 162 kr |
| Årets resultat | 423 854 kr | 698 496 kr | 823 529 kr | 654 600 kr | 81 681 kr | 861 198 kr |
| Obeskattade reserver | 186 414 kr | 482 115 kr | 844 450 kr | 1 174 461 kr | 1 188 047 kr | 1 188 047 kr |
| Kortfristiga skulder | 363 194 kr | 502 092 kr | 541 251 kr | 308 799 kr | 508 836 kr | 181 170 kr |
| Leverantörsskulder | 67 548 kr | 310 kr | 5 097 kr | 326 kr | 329 kr | 326 kr |
| Skatteskulder | 50 977 kr | 174 896 kr | 234 807 kr | 117 955 kr | 45 646 kr | 28 693 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 235 669 kr | 317 885 kr | 290 847 kr | 179 519 kr | 451 361 kr | 140 652 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 023 462 kr | 2 156 557 kr | 2 981 581 kr | 3 433 740 kr | 3 429 044 kr | 3 962 577 kr |
Företrädare
- Niklas W
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KomFram Projektledning AB för organisationsnummer?
KomFram Projektledning AB har organisationsnummer 559231-7951 (5592317951).
Var ligger KomFram Projektledning AB?
KomFram Projektledning AB har sin registrerade adress Gamla Södertäljevägen 8 lgh 1001, 12955 Hägersten.
Vilken bransch är KomFram Projektledning AB verksamt i?
KomFram Projektledning AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KomFram Projektledning AB?
KomFram Projektledning AB hade en nettoomsättning på 1 882 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har KomFram Projektledning AB?
KomFram Projektledning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår KomFram Projektledning AB någon utdelning?
Styrelsen i KomFram Projektledning AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.