Tostareds Bygg och Förvaltning AB
Tostareds Bygg och Förvaltning AB har organisationsnummer 559232-1516 (5592321516)
Aktiebolag • Org.nr: 559232-1516
Om företaget
Tostareds Bygg och Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tostared. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 3 091 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 316 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tostareds Bygg och Förvaltning AB 3 091 000 kr och redovisade ett resultat på 211 151 kr. Rörelsemarginalen var 8,8 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 43,7 procent, under branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 201,2 procent, över branschens median (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,8 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,7 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,7 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 201,2 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 56,4 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -6,8 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 546 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 703 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 490 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 5 av 23 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Mark.
- Plats 197 av 994 aktiebolag med säte i Mark.
- Plats 9 777 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 56 417 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | 5,8 procent | 7,2 procent | 4,7 procent | 8,8 procent |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 5,6 procent | 6,8 procent | 4,5 procent | 8,7 procent |
| Soliditet | 38,5 procent | 38,6 procent | 44,6 procent | 34,3 procent | 43,7 procent |
| Kassalikviditet | 162,7 procent | 173,8 procent | 189,4 procent | 167,1 procent | 201,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 procent | 34,5 procent | 33,3 procent | 31,1 procent | 56,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 31,5 procent | 19,0 procent | 19,2 procent | -6,8 procent |
| Omsättning per anställd | 889 000 kr | 1 169 000 kr | 1 391 000 kr | 1 658 000 kr | 1 546 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 561 000 kr | 575 000 kr | 610 000 kr | 671 000 kr | 703 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sjögärde Bränna 451995 Tostared
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet, nybyggnation och renoveringar samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva förvaltning av andelar och annan fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 777 524 kr | 2 337 860 kr | 2 781 981 kr | 3 315 685 kr | 3 091 483 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 68 kr |
| Övriga externa kostnader | 263 495 kr | 270 060 kr | 199 014 kr | 247 562 kr | 363 028 kr |
| Personalkostnader | 1 122 444 kr | 1 150 619 kr | 1 220 027 kr | 1 342 358 kr | 1 405 518 kr |
| Avskrivningar | - | 32 249 kr | 44 831 kr | 44 831 kr | 57 389 kr |
| Rörelseresultat | 10 531 kr | 135 888 kr | 199 369 kr | 155 218 kr | 270 483 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 8 kr | 13 kr | 43 kr |
| Räntekostnader | 22 kr | 6 167 kr | 9 387 kr | 5 382 kr | 1 632 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 509 kr | 129 721 kr | 189 990 kr | 149 849 kr | 268 894 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -30 000 kr | -45 000 kr | -35 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 2 511 kr | 21 768 kr | 32 096 kr | 25 171 kr | 57 743 kr |
| Årets resultat | 7 998 kr | 77 953 kr | 112 894 kr | 89 678 kr | 211 151 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 128 995 kr | 147 074 kr | 102 243 kr | 107 644 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 128 995 kr | 147 074 kr | 102 243 kr | 107 644 kr |
| Omsättningstillgångar | 383 761 kr | 455 419 kr | 612 350 kr | 737 605 kr | 749 572 kr |
| Kortfristiga fordringar | 161 321 kr | 57 800 kr | 50 959 kr | 291 719 kr | 141 601 kr |
| Kassa och bank | 222 440 kr | 397 619 kr | 561 391 kr | 445 886 kr | 607 971 kr |
| Summa tillgångar | 383 761 kr | 584 414 kr | 759 424 kr | 839 848 kr | 857 216 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 147 903 kr | 225 857 kr | 338 751 kr | 288 429 kr | 374 581 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 89 905 kr | 97 904 kr | 175 857 kr | 148 751 kr | 113 429 kr |
| Årets resultat | 7 998 kr | 77 953 kr | 112 894 kr | 89 678 kr | 211 151 kr |
| Obeskattade reserver | - | 30 000 kr | 75 000 kr | 110 000 kr | 110 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 235 858 kr | 262 007 kr | 323 243 kr | 441 419 kr | 372 635 kr |
| Leverantörsskulder | 23 666 kr | 37 284 kr | 52 458 kr | 192 541 kr | 87 768 kr |
| Skatteskulder | 55 241 kr | 29 525 kr | 25 765 kr | 22 802 kr | 33 708 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 149 451 kr | 187 698 kr | 237 520 kr | 198 494 kr | 243 659 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 383 761 kr | 584 414 kr | 759 424 kr | 839 848 kr | 857 216 kr |
Företrädare
- Thorbjörn J (ordförande)
- Andreas G
Undertecknad i Tostared 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tostareds Bygg och Förvaltning AB för organisationsnummer?
Tostareds Bygg och Förvaltning AB har organisationsnummer 559232-1516 (5592321516).
Var ligger Tostareds Bygg och Förvaltning AB?
Tostareds Bygg och Förvaltning AB har sin registrerade adress Sjögärde Bränna 4, 51995 Tostared.
Vilken bransch är Tostareds Bygg och Förvaltning AB verksamt i?
Tostareds Bygg och Förvaltning AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tostareds Bygg och Förvaltning AB?
Tostareds Bygg och Förvaltning AB hade en nettoomsättning på 3 091 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tostareds Bygg och Förvaltning AB?
Tostareds Bygg och Förvaltning AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tostareds Bygg och Förvaltning AB någon utdelning?
Styrelsen i Tostareds Bygg och Förvaltning AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mark
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.