VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB
VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB har organisationsnummer 559232-1730 (5592321730)
Aktiebolag • Org.nr: 559232-1730
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerLandskrona
Om företaget
VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Landskrona. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 1 218 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 217 083 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB 1 218 000 kr och redovisade ett resultat på 115 769 kr. Rörelsemarginalen var 47,1 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 3,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 79,5 procent, under branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,1 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,0 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 3,7 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 79,5 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 31,9 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,1 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 115 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 11 av 29 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Landskrona.
- Plats 375 av 904 aktiebolag med säte i Landskrona.
- Plats 14 807 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 128 689 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,6 procent | 47,1 procent |
| Vinstmarginal | 8,4 procent | 12,0 procent |
| Soliditet | 2,5 procent | 3,7 procent |
| Kassalikviditet | 45,5 procent | 79,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,6 procent | 31,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Avtalsvägen 226151 Landskrona
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Avtalsvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, utveckla och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 217 083 kr | 1 217 604 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 77 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 220 829 kr | 245 404 kr |
| Avskrivningar | 379 602 kr | 321 484 kr |
| Rörelseresultat | 615 488 kr | 573 716 kr |
| Ränteintäkter | 418 kr | - |
| Räntekostnader | 513 766 kr | 428 118 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 102 140 kr | 145 976 kr |
| Skatt | 21 399 kr | 30 207 kr |
| Årets resultat | 80 741 kr | 115 769 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 9 610 706 kr | 9 289 222 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 610 706 kr | 9 289 222 kr |
| Omsättningstillgångar | 475 410 kr | 536 582 kr |
| Varulager | 3 405 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 190 465 kr | 159 520 kr |
| Kassa och bank | 281 540 kr | 377 062 kr |
| Summa tillgångar | 10 086 116 kr | 9 825 804 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 247 358 kr | 363 127 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 116 617 kr | 197 358 kr |
| Årets resultat | 80 741 kr | 115 769 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 036 258 kr | 674 677 kr |
| Leverantörsskulder | 36 626 kr | 208 466 kr |
| Skatteskulder | 70 826 kr | 4 942 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 24 875 kr | 8 006 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 086 116 kr | 9 825 804 kr |
Företrädare
- Björn E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB för organisationsnummer?
VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB har organisationsnummer 559232-1730 (5592321730).
Var ligger VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB?
VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB har sin registrerade adress Avtalsvägen 2, 26151 Landskrona.
Vilken bransch är VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB verksamt i?
VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB?
VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB hade en nettoomsättning på 1 218 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Landskrona
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.