E equipe AB
E equipe AB har organisationsnummer 559232-4924 (5592324924)
Aktiebolag • Org.nr: 559232-4924
Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorderUmeå
Om företaget
E equipe AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47711).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 47 procent till 172 000 kr räkenskapsåret 2025 (325 000 kr föregående år).
Omsättningen 2025 har minskat mer än 30% eftersom ingen ny butiksverksamet startats upp efter att
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte E equipe AB 172 000 kr och redovisade ett resultat på 77 331 kr. Rörelsemarginalen var 50,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,9 procent). Soliditeten var 83,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,2 procent). Kassalikviditeten var 568,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 100,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,3 procent | 2,9 procent | -2,9 procent till 9,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 48,3 procent | 2,2 procent | -3,3 procent till 9,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 83,0 procent | 44,2 procent | 16,5 procent till 73,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 568,0 procent | 100,1 procent | 31,8 procent till 275,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 40,7 procent | 4,1 procent | -9,3 procent till 25,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -47,1 procent | -0,6 procent | -12,3 procent till 11,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 759 av 981 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder.
- Plats 5 av 7 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder med säte i Umeå.
- Plats 2 379 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 4 960 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 232 883 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,6 procent | 7,2 procent | -16,6 procent | 49,4 procent | 50,3 procent |
| Vinstmarginal | 5,8 procent | 6,7 procent | -17,5 procent | 47,4 procent | 48,3 procent |
| Soliditet | 20,2 procent | 27,5 procent | 14,7 procent | 80,0 procent | 83,0 procent |
| Kassalikviditet | 98,3 procent | 111,2 procent | 221,8 procent | 478,6 procent | 568,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,6 procent | 39,1 procent | -323,2 procent | 58,5 procent | 40,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 30,6 procent | - | -87,9 procent | -47,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 549 000 kr | 1 214 000 kr | 1 345 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 368 000 kr | 347 000 kr | 416 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rådhusesplanaden 7B90328 Umeå
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Rådhusesplanaden 7B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva butik och e- handel med konfektionsvaror, värdepappershandel, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 647 524 kr | 6 069 131 kr | 2 689 873 kr | 325 433 kr | 171 692 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 191 637 kr | 165 958 kr | 151 338 kr | 1 052 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 909 158 kr | 1 123 075 kr | 614 941 kr | 43 606 kr | 68 394 kr |
| Personalkostnader | 1 103 718 kr | 1 736 527 kr | 832 280 kr | 534 kr | 9 138 kr |
| Avskrivningar | 111 805 kr | 111 805 kr | 111 805 kr | 111 807 kr | 3 585 kr |
| Rörelseresultat | 304 939 kr | 438 873 kr | -445 875 kr | 160 496 kr | 86 494 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 324 kr | 4 658 kr | 462 kr |
| Räntekostnader | 35 335 kr | 32 050 kr | 26 999 kr | 11 598 kr | 4 081 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 269 604 kr | 406 823 kr | -471 550 kr | 153 556 kr | 82 875 kr |
| Bokslutsdispositioner | -115 151 kr | -105 264 kr | 118 756 kr | 0 kr | -5 544 kr |
| Skatt | 33 300 kr | 62 965 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 121 153 kr | 238 594 kr | -352 794 kr | 153 556 kr | 77 331 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 447 222 kr | 335 417 kr | 111 807 kr | 0 kr | 26 846 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 47 222 kr | 35 417 kr | 11 807 kr | 0 kr | 26 846 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 385 733 kr | 1 884 117 kr | 631 960 kr | 328 266 kr | 202 099 kr |
| Varulager | 687 487 kr | 909 750 kr | 18 417 kr | 14 452 kr | 12 566 kr |
| Kortfristiga fordringar | 102 140 kr | 128 112 kr | 95 736 kr | 102 254 kr | 60 836 kr |
| Kassa och bank | 596 106 kr | 846 255 kr | 517 807 kr | 211 560 kr | 128 697 kr |
| Summa tillgångar | 1 832 955 kr | 2 219 534 kr | 743 767 kr | 328 266 kr | 228 945 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 371 153 kr | 609 747 kr | 109 147 kr | 262 703 kr | 190 035 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 200 000 kr | 321 153 kr | 411 941 kr | 59 147 kr | 62 704 kr |
| Årets resultat | 121 153 kr | 238 594 kr | -352 794 kr | 153 556 kr | 77 331 kr |
| Obeskattade reserver | 115 151 kr | 220 415 kr | 0 kr | - | 5 544 kr |
| Kortfristiga skulder | 710 541 kr | 876 598 kr | 276 620 kr | 65 563 kr | 33 366 kr |
| Leverantörsskulder | 86 465 kr | 44 591 kr | 18 705 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 33 300 kr | 96 265 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 365 786 kr | 448 018 kr | 108 464 kr | 13 642 kr | 426 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 832 955 kr | 2 219 534 kr | 743 767 kr | 328 266 kr | 228 945 kr |
Företrädare
- Elin E
Undertecknad i Umeå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har E equipe AB för organisationsnummer?
E equipe AB har organisationsnummer 559232-4924 (5592324924).
Var ligger E equipe AB?
E equipe AB har sin registrerade adress Rådhusesplanaden 7B, 90328 Umeå.
Vilken bransch är E equipe AB verksamt i?
E equipe AB är registrerat i branschen detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter E equipe AB?
E equipe AB hade en nettoomsättning på 172 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.