Rosers Sverige AB
Rosers Sverige AB har organisationsnummer 559232-7489 (5592327489)
Aktiebolag • Org.nr: 559232-7489
Om företaget
Rosers Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Grästorp. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som cateringverksamhet vid enskilda evenemang enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 243 procent till 7 639 000 kr räkenskapsåret 2023 (2 225 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Rosers Sverige AB 7 639 000 kr och redovisade ett resultat på 727 299 kr. Rörelsemarginalen var 30,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 13,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 221,0 procent, över branschens median (median 209,6 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,4 procent | 6,7 procent | -1,0 procent till 19,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,5 procent | 6,3 procent | -0,7 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 13,3 procent | 53,5 procent | 27,5 procent till 76,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 221,0 procent | 209,6 procent | 114,0 procent till 415,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 75,2 procent | 10,9 procent | -8,0 procent till 49,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 243,3 procent | 8,2 procent | -16,5 procent till 38,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 7 639 000 kr | 970 000 kr | 576 000 kr till 1 451 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 667 000 kr | 391 000 kr | 217 000 kr till 562 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 7,1 procent | 30,4 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 7,1 procent | 30,5 procent |
| Soliditet | 3,0 procent | 2,7 procent | 6,5 procent | 13,3 procent |
| Kassalikviditet | 154,7 procent | 232,1 procent | 165,8 procent | 221,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -391,7 procent | -488,2 procent | 65,8 procent | 75,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 243,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 7 639 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 667 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Flo Bergskullen 1Bc/o c/o Levenskog Redovisning
46792 Grästorp
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Flo Bergskullen 1B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva catering- och restaurangverksamhet, eventverksamhet, bedriva landskaps- och trädgårdsplanering, trädgårdsskötsel, konsultverksamhet inom hotell och restaurang, samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56210Cateringverksamhet vid enskilda evenemangHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 90 967 kr | 66 744 kr | 2 224 767 kr | 7 638 757 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 192 151 kr |
| Övriga externa kostnader | 298 192 kr | 259 994 kr | 854 131 kr | 1 463 762 kr |
| Personalkostnader | 20 121 kr | 38 937 kr | 220 993 kr | 666 749 kr |
| Avskrivningar | 33 875 kr | 112 336 kr | 195 978 kr | 202 320 kr |
| Rörelseresultat | -318 643 kr | -399 520 kr | 157 489 kr | 2 323 238 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 5 119 kr |
| Räntekostnader | - | - | 16 kr | 12 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -318 643 kr | -399 520 kr | 157 473 kr | 2 328 345 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -1 525 401 kr |
| Skatt | - | - | - | 75 645 kr |
| Årets resultat | -318 643 kr | -399 520 kr | 157 473 kr | 727 299 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 458 625 kr | 2 721 689 kr | 2 573 211 kr | 2 785 157 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 458 625 kr | 2 721 689 kr | 2 573 211 kr | 2 785 157 kr |
| Omsättningstillgångar | 222 574 kr | 332 982 kr | 1 086 329 kr | 4 495 168 kr |
| Varulager | - | - | 149 892 kr | 471 098 kr |
| Kortfristiga fordringar | 124 588 kr | 251 840 kr | 555 097 kr | 1 347 874 kr |
| Kassa och bank | 97 986 kr | 81 142 kr | 381 340 kr | 2 676 196 kr |
| Summa tillgångar | 2 681 199 kr | 3 054 671 kr | 3 659 540 kr | 7 280 325 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 81 357 kr | 81 837 kr | 239 311 kr | 966 610 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 350 000 kr | 431 357 kr | 31 838 kr | 916 610 kr |
| Årets resultat | -318 643 kr | -399 520 kr | 157 473 kr | 727 299 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 1 525 401 kr |
| Kortfristiga skulder | 143 906 kr | 143 444 kr | 564 960 kr | 1 820 994 kr |
| Leverantörsskulder | 141 434 kr | 143 444 kr | 547 410 kr | 1 014 776 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 77 803 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 471 kr | 0 kr | 17 550 kr | 420 303 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 681 199 kr | 3 054 671 kr | 3 659 540 kr | 7 280 325 kr |
Företrädare
- Bengt R
Undertecknad i Grästorp.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rosers Sverige AB för organisationsnummer?
Rosers Sverige AB har organisationsnummer 559232-7489 (5592327489).
Var ligger Rosers Sverige AB?
Rosers Sverige AB har sin registrerade adress Flo Bergskullen 1B, 46792 Grästorp.
Vilken bransch är Rosers Sverige AB verksamt i?
Rosers Sverige AB är registrerat i branschen cateringverksamhet vid enskilda evenemang enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rosers Sverige AB?
Rosers Sverige AB hade en nettoomsättning på 7 639 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rosers Sverige AB?
Rosers Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Grästorp
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.