Growhouse AB
Growhouse AB har organisationsnummer 559232-9592 (5592329592)
Aktiebolag • Org.nr: 559232-9592
Om företaget
Growhouse AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). På Google Maps är verksamheten listad som internet marketing service.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 6 668 436 kr räkenskapsåret 2025 (5 440 485 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Growhouse AB 6 668 436 kr och redovisade ett resultat på -38 630 kr. Rörelsemarginalen var -1,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 43,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 176,8 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,3 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,4 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 43,0 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 176,8 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -3,1 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,6 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 130 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 760 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 533 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 205 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 5 592 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 8 812 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 28 531 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,5 procent | 42,4 procent | 14,3 procent | -5,6 procent | -1,3 procent |
| Vinstmarginal | 2,5 procent | 42,4 procent | 14,4 procent | -5,4 procent | -1,4 procent |
| Soliditet | 10,9 procent | 42,8 procent | 40,5 procent | 42,5 procent | 43,0 procent |
| Kassalikviditet | 115,6 procent | 219,6 procent | 220,1 procent | 183,8 procent | 176,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 procent | 94,7 procent | 42,9 procent | 0,2 procent | -3,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 86,1 procent | 115,3 procent | 80,8 procent | -18,0 procent | 22,6 procent |
| Omsättning per anställd | 853 000 kr | 1 669 000 kr | 1 475 000 kr | 989 000 kr | 1 130 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 596 000 kr | 639 000 kr | 714 000 kr | 823 000 kr | 760 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kivra: 559232-959210631 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget är en online medie- och kommunikationsbyrå som erbjuder digital marknadsföring både lokalt och globalt. Även digital strategi och produktion av innehåll för online-kanaler. Bolaget bedriver även produktutveckling av tjänster för digital marknadsföring samt äger och förvaltar aktier och värdepapper, samt bedrivande av därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 916 386 kr | 1 705 592 kr | 3 671 499 kr | 6 637 079 kr | 5 440 485 kr | 6 668 436 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 76 434 kr | 26 774 kr | 1 684 kr | 2 767 kr | 583 kr | 467 570 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr | 2 746 kr | -100 kr | 3 168 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 455 969 kr | 497 847 kr | 705 111 kr | 2 470 045 kr | 1 206 700 kr | 2 730 044 kr |
| Personalkostnader | 462 627 kr | 1 191 097 kr | 1 405 436 kr | 3 211 632 kr | 4 523 974 kr | 4 481 189 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 7 234 kr | 7 234 kr | 7 234 kr |
| Rörelseresultat | 74 070 kr | 43 422 kr | 1 557 139 kr | 946 742 kr | -306 450 kr | -89 544 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 11 981 kr | 13 232 kr | 2 397 kr |
| Räntekostnader | 871 kr | 946 kr | 801 kr | 1 168 kr | 2 734 kr | 3 868 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 72 535 kr | 42 476 kr | 1 556 338 kr | 957 555 kr | -295 952 kr | -91 015 kr |
| Bokslutsdispositioner | -26 741 kr | 0 kr | -391 485 kr | -250 121 kr | 315 000 kr | 52 385 kr |
| Skatt | 17 167 kr | 9 119 kr | 241 936 kr | 154 574 kr | 16 409 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 28 627 kr | 33 357 kr | 922 917 kr | 552 860 kr | 2 639 kr | -38 630 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 kr | 335 581 kr | 484 301 kr | 477 067 kr | 511 833 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 28 934 kr | 21 700 kr | 14 466 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 0 kr | - | - | 455 367 kr | 497 367 kr |
| Omsättningstillgångar | 416 403 kr | 1 026 830 kr | 1 941 607 kr | 2 696 825 kr | 2 559 107 kr | 2 396 289 kr |
| Kortfristiga fordringar | 223 547 kr | 403 703 kr | 984 690 kr | 849 866 kr | 1 581 206 kr | 1 342 316 kr |
| Kassa och bank | 192 856 kr | 623 127 kr | 956 917 kr | 1 846 959 kr | 977 901 kr | 1 053 973 kr |
| Summa tillgångar | 416 403 kr | 1 026 830 kr | 2 277 188 kr | 3 181 126 kr | 3 036 174 kr | 2 908 122 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 78 627 kr | 111 984 kr | 974 901 kr | 1 287 761 kr | 1 290 400 kr | 1 251 770 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 28 627 kr | 1 984 kr | 684 901 kr | 1 237 761 kr | 1 240 400 kr |
| Årets resultat | 28 627 kr | 33 357 kr | 922 917 kr | 552 860 kr | 2 639 kr | -38 630 kr |
| Obeskattade reserver | 26 741 kr | 26 741 kr | 418 226 kr | 668 347 kr | 353 347 kr | 300 962 kr |
| Kortfristiga skulder | 311 035 kr | 888 105 kr | 884 061 kr | 1 225 018 kr | 1 392 427 kr | 1 355 390 kr |
| Leverantörsskulder | 24 626 kr | 106 249 kr | 183 944 kr | 357 917 kr | 96 771 kr | 213 756 kr |
| Skatteskulder | 13 247 kr | 19 077 kr | 222 296 kr | 131 204 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 184 656 kr | 561 939 kr | 309 511 kr | 205 759 kr | 454 414 kr | 352 799 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 416 403 kr | 1 026 830 kr | 2 277 188 kr | 3 181 126 kr | 3 036 174 kr | 2 908 122 kr |
Ur årsredovisningen
Growhouse AB med säte i Stockholm och bedriver verksamhet inom media och kommunikation. Företaget erbjuder digital marknadsföring både lokalt och globalt samt digital strategi och produktion av innehåll för online-kanaler. Bolaget bedriver även produktutveckling av tjänster för digital marknadsföring. Bolaget utvecklar och tillhandahåller även egen mjukvara med AI‑agenter som hjälper företag att skapa digitalt innehåll i team. Under 2025 inledde bolaget en strategisk omställning från traditionell byråverksamhet mot ett AI‑drivet erbjudande. Den mjukvara som tidigare utvecklats för internt bruk och i kunduppdrag vidareutvecklades till egna AI‑agenter, och bolaget började under året även sälja mjukvaran direkt till kund online. Omställningen syftar till att flytta verksamheten mot mer skalbara och standardiserade tjänster.
Företrädare
- Lucas S (verkställande direktör)
- Alexander A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Growhouse AB för organisationsnummer?
Growhouse AB har organisationsnummer 559232-9592 (5592329592).
Var ligger Growhouse AB?
Growhouse AB har sin registrerade adress Kivra: 559232-9592, 10631 Stockholm.
Vilken bransch är Growhouse AB verksamt i?
Growhouse AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Growhouse AB?
Growhouse AB hade en nettoomsättning på 6 668 436 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Growhouse AB?
Growhouse AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.