Aktiebolaget Nordleden
Aktiebolaget Nordleden har organisationsnummer 559234-0763 (5592340763)
Aktiebolag • Org.nr: 559234-0763
Om företaget
Aktiebolaget Nordleden är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 31 procent till 1 375 327 kr räkenskapsåret 2025 (1 994 185 kr föregående år).
Bolaget har utvecklats men tillväxten är svagare vilket gjort att omsättningen har minskat med 31%.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Aktiebolaget Nordleden 1 375 327 kr och redovisade ett resultat på 250 872 kr. Rörelsemarginalen var 24,2 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 87,1 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 430,9 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,2 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 87,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 430,9 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -31,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 375 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 746 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 121 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 2 402 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 21 761 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 38 849 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 118 100 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,2 procent | 32,2 procent | 23,9 procent | 36,6 procent | 24,2 procent |
| Vinstmarginal | 31,1 procent | 32,1 procent | 24,0 procent | 36,5 procent | 24,1 procent |
| Soliditet | 76,6 procent | 82,9 procent | 72,7 procent | 69,3 procent | 87,1 procent |
| Kassalikviditet | 277,9 procent | 380,2 procent | 251,3 procent | 251,2 procent | 430,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 58,6 procent | 52,3 procent | 37,4 procent | 54,1 procent | 25,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,8 procent | 0,4 procent | -5,0 procent | 22,0 procent | -31,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 714 000 kr | 1 721 000 kr | 1 634 000 kr | 1 994 000 kr | 1 375 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 947 000 kr | 932 000 kr | 928 000 kr | 934 000 kr | 746 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vältstigen 1112534 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva konsultverksamhet och verksamhet inom affärsutveckling, strategi och verksamhetsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 763 657 kr | 1 714 393 kr | 1 720 713 kr | 1 634 224 kr | 1 994 185 kr | 1 375 327 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 996 kr | 0 kr | 786 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 579 kr | 8 628 kr | 1 389 kr | 2 205 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 201 888 kr | 231 091 kr | 226 753 kr | 314 054 kr | 328 108 kr | 297 300 kr |
| Personalkostnader | 710 527 kr | 947 260 kr | 932 399 kr | 927 838 kr | 934 407 kr | 745 864 kr |
| Rörelseresultat | 859 238 kr | 534 463 kr | 553 719 kr | 390 943 kr | 729 465 kr | 332 163 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 15 kr | 2 192 kr | 1 106 kr | 339 kr |
| Räntekostnader | 543 kr | 1 400 kr | 2 155 kr | 1 264 kr | 1 769 kr | 1 200 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 858 695 kr | 533 063 kr | 551 579 kr | 391 871 kr | 728 802 kr | 331 302 kr |
| Skatt | 187 172 kr | 116 227 kr | 123 184 kr | 93 800 kr | 164 538 kr | 80 430 kr |
| Årets resultat | 671 523 kr | 416 836 kr | 428 395 kr | 298 071 kr | 564 264 kr | 250 872 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 200 000 kr | 325 000 kr | 345 020 kr | 345 020 kr | 345 020 kr | 495 020 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 000 kr | 325 000 kr | 345 020 kr | 345 020 kr | 345 020 kr | 495 020 kr |
| Omsättningstillgångar | 783 134 kr | 603 584 kr | 644 173 kr | 752 139 kr | 1 158 339 kr | 623 662 kr |
| Kortfristiga fordringar | 185 945 kr | 138 751 kr | 408 312 kr | 588 151 kr | 420 377 kr | 178 332 kr |
| Kassa och bank | 597 189 kr | 464 833 kr | 235 861 kr | 163 988 kr | 737 962 kr | 445 330 kr |
| Summa tillgångar | 983 134 kr | 928 584 kr | 989 193 kr | 1 097 159 kr | 1 503 359 kr | 1 118 682 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 721 523 kr | 711 359 kr | 819 754 kr | 797 825 kr | 1 042 163 kr | 973 955 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 244 523 kr | 341 359 kr | 449 754 kr | 427 899 kr | 673 083 kr |
| Årets resultat | 671 523 kr | 416 836 kr | 428 395 kr | 298 071 kr | 564 264 kr | 250 872 kr |
| Kortfristiga skulder | 261 611 kr | 217 225 kr | 169 439 kr | 299 334 kr | 461 196 kr | 144 727 kr |
| Leverantörsskulder | 23 561 kr | 7 586 kr | 17 271 kr | 1 875 kr | 3 611 kr | 6 152 kr |
| Skatteskulder | 41 947 kr | 32 195 kr | 0 kr | 118 135 kr | 186 826 kr | 80 430 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 196 103 kr | 177 444 kr | 152 168 kr | 179 324 kr | 262 059 kr | 58 145 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 983 134 kr | 928 584 kr | 989 193 kr | 1 097 159 kr | 1 503 359 kr | 1 118 682 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet och verksamhet inom affärsutveckling, personlig utveckling, strategi och verksamhetsutveckling. Bolaget har utvecklats men tillväxten är svagare.
Företrädare
- Jonas L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aktiebolaget Nordleden för organisationsnummer?
Aktiebolaget Nordleden har organisationsnummer 559234-0763 (5592340763).
Var ligger Aktiebolaget Nordleden?
Aktiebolaget Nordleden har sin registrerade adress Vältstigen 11, 12534 Älvsjö.
Vilken bransch är Aktiebolaget Nordleden verksamt i?
Aktiebolaget Nordleden är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aktiebolaget Nordleden?
Aktiebolaget Nordleden hade en nettoomsättning på 1 375 327 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Aktiebolaget Nordleden?
Aktiebolaget Nordleden hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Aktiebolaget Nordleden någon utdelning?
Styrelsen i Aktiebolaget Nordleden föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.