Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB
Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB har organisationsnummer 559234-5218 (5592345218)
Aktiebolag • Org.nr: 559234-5218
Om företaget
Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huskvarna. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 2 046 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 920 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB 2 046 000 kr och redovisade ett resultat på 495 196 kr. Rörelsemarginalen var 30,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,4 procent). Soliditeten var 88,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 196,4 procent, under branschens median (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,3 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,5 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 88,1 procent | 65,2 procent | 44,8 procent till 81,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 196,4 procent | 329,6 procent | 184,0 procent till 617,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 34,6 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,6 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 180 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 2 av 25 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Jönköping.
- Plats 1 151 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 2 468 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 83 121 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,6 procent | 28,5 procent | 26,5 procent | 23,5 procent | 30,3 procent |
| Vinstmarginal | 36,6 procent | 28,5 procent | 26,5 procent | 24,0 procent | 30,5 procent |
| Soliditet | 66,7 procent | 72,6 procent | 78,1 procent | 87,2 procent | 88,1 procent |
| Kassalikviditet | 208,1 procent | 206,0 procent | 214,5 procent | 223,5 procent | 196,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 70,0 procent | 40,1 procent | 29,0 procent | 24,6 procent | 34,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 80,1 procent | -5,5 procent | 9,4 procent | -2,1 procent | 6,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 898 000 kr | - | 1 962 000 kr | 1 920 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 865 000 kr | - | 1 073 000 kr | 1 102 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sikvägen1656136 Huskvarna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sikvägen16 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver medicinsk fotvård med hälsoperspektiv samt därmed förenlig verksamhet. Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att skapa litterära och journalistiska verk inklusive texter och marknadsföring av densamma. Hålla föredrag och utbildning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 054 168 kr | 1 897 714 kr | 1 793 786 kr | 1 962 311 kr | 1 919 743 kr | 2 045 639 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 53 991 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 146 703 kr | 186 176 kr | 171 466 kr | 141 901 kr | 154 751 kr | 136 823 kr |
| Övriga externa kostnader | 99 623 kr | 147 311 kr | 176 770 kr | 197 065 kr | 203 605 kr | 192 666 kr |
| Personalkostnader | 361 517 kr | 865 458 kr | 939 472 kr | 1 072 597 kr | 1 102 305 kr | 1 133 924 kr |
| Avskrivningar | 9 133 kr | 18 264 kr | 18 264 kr | 18 264 kr | 18 264 kr | 9 134 kr |
| Rörelseresultat | 457 425 kr | 695 409 kr | 512 033 kr | 520 415 kr | 451 877 kr | 619 943 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 301 kr | 10 361 kr | 3 637 kr |
| Räntekostnader | 145 kr | 690 kr | 1 111 kr | 2 675 kr | 1 364 kr | -341 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 457 280 kr | 694 719 kr | 510 922 kr | 520 041 kr | 460 874 kr | 623 921 kr |
| Skatt | 97 887 kr | 149 016 kr | 105 509 kr | 108 032 kr | 95 489 kr | 128 725 kr |
| Årets resultat | 359 393 kr | 545 703 kr | 405 413 kr | 412 009 kr | 365 385 kr | 495 196 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 102 190 kr | 303 926 kr | 525 662 kr | 897 398 kr | 1 139 134 kr | 1 173 990 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 82 190 kr | 63 926 kr | 45 662 kr | 27 398 kr | 9 134 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 000 kr | 240 000 kr | 480 000 kr | 870 000 kr | 1 130 000 kr | 1 173 990 kr |
| Omsättningstillgångar | 550 448 kr | 865 193 kr | 867 035 kr | 924 471 kr | 567 332 kr | 453 491 kr |
| Varulager | 40 710 kr | 55 614 kr | 79 833 kr | 67 764 kr | 78 823 kr | 71 683 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 358 kr | 31 537 kr | 47 152 kr | 56 556 kr | 65 359 kr | 50 892 kr |
| Kassa och bank | 483 380 kr | 778 042 kr | 740 050 kr | 800 151 kr | 423 150 kr | 330 916 kr |
| Summa tillgångar | 652 638 kr | 1 169 119 kr | 1 392 697 kr | 1 821 869 kr | 1 706 466 kr | 1 627 481 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 409 393 kr | 780 096 kr | 1 010 508 kr | 1 422 517 kr | 1 487 903 kr | 1 433 098 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 184 393 kr | 555 095 kr | 960 508 kr | 1 072 518 kr | 887 902 kr |
| Årets resultat | 359 393 kr | 545 703 kr | 405 413 kr | 412 009 kr | 365 385 kr | 495 196 kr |
| Kortfristiga skulder | 225 748 kr | 389 023 kr | 382 189 kr | 399 352 kr | 218 563 kr | 194 383 kr |
| Leverantörsskulder | 25 900 kr | 18 658 kr | 12 000 kr | 44 665 kr | 45 083 kr | 42 117 kr |
| Skatteskulder | 90 411 kr | 218 612 kr | 183 536 kr | 54 046 kr | 0 kr | 1 212 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 947 kr | 53 959 kr | 85 074 kr | 190 387 kr | 61 903 kr | 35 597 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 652 638 kr | 1 169 119 kr | 1 392 697 kr | 1 821 869 kr | 1 706 466 kr | 1 627 481 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Jönköping registrerades år 2019 och bedriver medicinsk fotvård med hälsoperspektiv samt därmed förenlig verksamhet. Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att skapa litterära och journalistiska verk inklusive texter och marknadsföring av densamma. Hålla föredrag och utbildning samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Ulrika B (styrelseledamot)
Undertecknad i Huskvarna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB för organisationsnummer?
Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB har organisationsnummer 559234-5218 (5592345218).
Var ligger Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB?
Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB har sin registrerade adress Sikvägen16, 56136 Huskvarna.
Vilken bransch är Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB verksamt i?
Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB?
Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB hade en nettoomsättning på 2 046 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB någon utdelning?
Styrelsen i Ulrikas Fotvård & Hälsa Jönköping AB föreslog en utdelning på 95 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.