
Öresundsläkarna Jägersro AB
Öresundsläkarna Jägersro AB har organisationsnummer 559234-6562 (5592346562)
Aktiebolag • Org.nr: 559234-6562
Om företaget
Öresundsläkarna Jägersro AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). På Google Maps är verksamheten listad som local medical services. Betyget på Google ligger på 3,9 av 5 baserat på 22 kundrecensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 83 procent till 17 501 018 kr räkenskapsåret 2025 (9 555 567 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Öresundsläkarna Jägersro AB 17 501 018 kr och redovisade ett resultat på 2 695 079 kr. Rörelsemarginalen var 66,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Soliditeten var 20,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 114,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 66,4 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 66,5 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 20,5 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 114,4 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 91,7 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 83,1 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 57 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 7 av 161 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Malmö.
- Plats 375 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 1 225 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 11 418 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -17,5 procent | 50,9 procent | 66,4 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -17,4 procent | 51,1 procent | 66,5 procent |
| Soliditet | 62,3 procent | 27,5 procent | 14,3 procent | 3,2 procent | 20,5 procent |
| Kassalikviditet | 603,0 procent | 1464,0 procent | 116,7 procent | 95,0 procent | 114,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,1 procent | 7,8 procent | 88,8 procent | 91,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | - | 1492,6 procent | 83,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Jägersrovägen 80 A, Plan 121237 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva läkarpraktik och konsultverksamhet inom vård och omsorg samt förvaltning av fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 311 800 kr | 0 kr | -1 kr | 600 000 kr | 9 555 567 kr | 17 501 018 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 26 549 kr | 2 kr | -38 400 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 1 009 615 kr | 2 124 368 kr |
| Övriga externa kostnader | 12 822 kr | 6 220 kr | 6 410 kr | 17 720 kr | 3 684 939 kr | 3 715 307 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 713 844 kr | 0 kr | 662 kr |
| Rörelseresultat | 298 978 kr | -6 220 kr | -6 411 kr | -105 015 kr | 4 861 015 kr | 11 622 281 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 401 kr | 18 195 kr | 12 969 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 442 kr | -74 kr | 857 kr | 404 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 298 978 kr | -6 220 kr | -7 853 kr | -104 540 kr | 4 878 353 kr | 11 634 846 kr |
| Bokslutsdispositioner | -74 700 kr | 6 500 kr | 8 500 kr | 109 700 kr | -4 606 000 kr | -8 240 000 kr |
| Skatt | 47 993 kr | 187 kr | 615 kr | 3 046 kr | 56 264 kr | 699 767 kr |
| Årets resultat | 176 285 kr | 93 kr | 32 kr | 2 114 kr | 216 089 kr | 2 695 079 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 700 000 kr | 2 700 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 700 000 kr | 2 700 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 380 809 kr | 323 168 kr | 90 945 kr | 189 312 kr | 6 922 357 kr | 11 612 927 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 1 250 kr | 29 642 kr | 80 141 kr | 661 156 kr | 4 854 521 kr |
| Kassa och bank | 380 809 kr | 321 918 kr | 61 303 kr | 109 171 kr | 6 261 201 kr | 6 758 406 kr |
| Summa tillgångar | 380 809 kr | 323 168 kr | 90 945 kr | 189 312 kr | 7 622 357 kr | 14 312 927 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 201 285 kr | 201 378 kr | 25 033 kr | 27 147 kr | 243 236 kr | 2 938 314 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 176 285 kr | 1 kr | 33 kr | 2 147 kr | 218 235 kr |
| Årets resultat | 176 285 kr | 93 kr | 32 kr | 2 114 kr | 216 089 kr | 2 695 079 kr |
| Obeskattade reserver | 74 700 kr | 68 200 kr | 59 700 kr | 0 kr | 91 000 kr | 1 221 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 104 824 kr | 53 590 kr | 6 212 kr | 162 165 kr | 7 288 121 kr | 10 153 029 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 2 616 658 kr | 1 224 558 kr |
| Skatteskulder | 47 993 kr | 48 180 kr | 802 kr | 9 063 kr | 65 327 kr | 756 031 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 51 831 kr | 410 kr | 410 kr | 148 102 kr | 1 154 kr | 1 134 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 380 809 kr | 323 168 kr | 90 945 kr | 189 312 kr | 7 622 357 kr | 14 312 927 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2020 och bedriver sedan dess företagsvårdscentral, företagshälsovård, läkarpraktik och konsultverksamhet inom medicin samt förvaltning av fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Del A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Öresundsläkarna Jägersro AB för organisationsnummer?
Öresundsläkarna Jägersro AB har organisationsnummer 559234-6562 (5592346562).
Var ligger Öresundsläkarna Jägersro AB?
Öresundsläkarna Jägersro AB har sin registrerade adress Jägersrovägen 80 A, Plan 1, 21237 Malmö.
Vilken bransch är Öresundsläkarna Jägersro AB verksamt i?
Öresundsläkarna Jägersro AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Öresundsläkarna Jägersro AB?
Öresundsläkarna Jägersro AB hade en nettoomsättning på 17 501 018 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.