Växjö Solfilmsmontage AB
Växjö Solfilmsmontage AB har organisationsnummer 559236-1025 (5592361025)
Aktiebolag • Org.nr: 559236-1025
Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklarVäxjö
Om företaget
Växjö Solfilmsmontage AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Växjö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95312).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 204 272 kr räkenskapsåret 2025 (192 693 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Växjö Solfilmsmontage AB 204 272 kr och redovisade ett resultat på 44 571 kr. Rörelsemarginalen var 37,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,0 procent). Soliditeten var 37,1 procent, under branschens median (median 46,1 procent). Kassalikviditeten var 342,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,1 procent | 5,0 procent | 0,1 procent till 14,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 37,0 procent | 4,5 procent | 0,1 procent till 14,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 37,1 procent | 46,1 procent | 22,8 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 342,1 procent | 175,6 procent | 107,0 procent till 326,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 34,6 procent | 13,2 procent | -2,3 procent till 38,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,0 procent | -0,1 procent | -10,9 procent till 19,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 316 av 374 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar med säte i Växjö.
- Plats 1 584 av 2 328 aktiebolag med säte i Växjö.
- Plats 2 965 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 227 449 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,0 procent | 29,1 procent | 54,6 procent | 68,1 procent | 37,1 procent |
| Vinstmarginal | -1,4 procent | 28,8 procent | 54,5 procent | 68,0 procent | 37,0 procent |
| Soliditet | 36,5 procent | 44,3 procent | 55,6 procent | 48,3 procent | 37,1 procent |
| Kassalikviditet | 184,4 procent | 231,4 procent | 371,8 procent | 385,7 procent | 342,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 procent | 22,3 procent | 26,1 procent | 42,1 procent | 34,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,4 procent | 11,8 procent | -14,3 procent | 16,4 procent | 6,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
torpa gårdc/o c/o Cliford Mattisson
35593 Växjö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har torpa gård som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Montering av solskyddsfilm för bil och fastighet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 176 946 kr | 172 670 kr | 193 085 kr | 165 549 kr | 192 693 kr | 204 272 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 359 kr | 244 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 23 750 kr | 29 706 kr | 21 592 kr | 29 946 kr | 24 911 kr | 26 819 kr |
| Övriga externa kostnader | 32 656 kr | 34 167 kr | 36 773 kr | 45 285 kr | 36 618 kr | 62 151 kr |
| Personalkostnader | - | 110 960 kr | 78 852 kr | 0 kr | - | 39 426 kr |
| Rörelseresultat | 120 540 kr | -1 804 kr | 56 112 kr | 90 318 kr | 131 164 kr | 75 876 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 101 kr | 218 kr | 184 kr |
| Räntekostnader | 60 kr | 612 kr | 545 kr | 249 kr | 331 kr | 412 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 120 480 kr | -2 416 kr | 55 567 kr | 90 170 kr | 131 051 kr | 75 648 kr |
| Bokslutsdispositioner | -30 000 kr | 0 kr | -13 000 kr | -22 000 kr | -33 000 kr | -19 000 kr |
| Skatt | 19 362 kr | 0 kr | 8 538 kr | 14 244 kr | 20 558 kr | 12 077 kr |
| Årets resultat | 71 118 kr | -2 416 kr | 34 029 kr | 53 926 kr | 77 493 kr | 44 571 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 213 912 kr | 324 820 kr | 344 664 kr | 371 610 kr | 380 914 kr | 347 221 kr |
| Kortfristiga fordringar | 71 131 kr | 5 875 kr | 7 875 kr | 3 101 kr | 22 188 kr | 28 185 kr |
| Kassa och bank | 142 781 kr | 318 945 kr | 336 789 kr | 368 509 kr | 358 726 kr | 319 036 kr |
| Summa tillgångar | 213 912 kr | 324 820 kr | 344 664 kr | 371 610 kr | 380 914 kr | 347 221 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 121 118 kr | 118 702 kr | 152 731 kr | 206 657 kr | 184 150 kr | 128 721 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 71 118 kr | 68 702 kr | 102 731 kr | 56 657 kr | 34 150 kr |
| Årets resultat | 71 118 kr | -2 416 kr | 34 029 kr | 53 926 kr | 77 493 kr | 44 571 kr |
| Obeskattade reserver | 30 000 kr | 30 000 kr | 43 000 kr | 65 000 kr | 98 000 kr | 117 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 62 794 kr | 176 118 kr | 148 933 kr | 99 953 kr | 98 764 kr | 101 500 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 18 081 kr | 7 879 kr | 2 678 kr |
| Skatteskulder | 19 362 kr | 19 362 kr | 8 538 kr | 22 782 kr | 34 802 kr | 32 635 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 43 432 kr | 146 756 kr | 130 395 kr | 49 090 kr | 46 083 kr | 56 187 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 213 912 kr | 324 820 kr | 344 664 kr | 371 610 kr | 380 914 kr | 347 221 kr |
Företrädare
- Cliford M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Växjö Solfilmsmontage AB för organisationsnummer?
Växjö Solfilmsmontage AB har organisationsnummer 559236-1025 (5592361025).
Var ligger Växjö Solfilmsmontage AB?
Växjö Solfilmsmontage AB har sin registrerade adress torpa gård, 35593 Växjö.
Vilken bransch är Växjö Solfilmsmontage AB verksamt i?
Växjö Solfilmsmontage AB är registrerat i branschen plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Växjö Solfilmsmontage AB?
Växjö Solfilmsmontage AB hade en nettoomsättning på 204 272 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Växjö Solfilmsmontage AB någon utdelning?
Styrelsen i Växjö Solfilmsmontage AB föreslog en utdelning på 70 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Växjö
- Län
- Kronobergs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.