DevPals AB
DevPals AB har organisationsnummer 559236-2353 (5592362353)
Aktiebolag • Org.nr: 559236-2353
Om företaget
DevPals AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2020. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte DevPals AB 0 kr och redovisade ett resultat på 3 569 kr. Soliditeten var 90,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 2782,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,3 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2782,9 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,8 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -62,7 procent | -809,4 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | -62,7 procent | -809,6 procent | - | - | - |
| Soliditet | -53,7 procent | 106,5 procent | 94,0 procent | 86,1 procent | 90,3 procent |
| Kassalikviditet | 176,4 procent | - | 2532,9 procent | 2691,5 procent | 2782,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | -4897,5 procent | -19,1 procent | -2,7 procent | 7,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -58,5 procent | -43,3 procent | -100,0 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 17151c/o c/o Eber Holding AB
20010 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT-strategi och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 329 373 kr | 552 053 kr | 313 279 kr | 0 kr | 0 kr | -1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 750 013 kr | 1 841 143 kr | 36 686 kr | 1 kr | 2 kr | 5 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 971 027 kr | 2 831 225 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 54 890 kr | -263 814 kr | 989 497 kr | 9 120 kr | 2 176 kr | 1 900 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 1 kr |
| Rörelseresultat | -3 978 kr | -346 318 kr | -2 533 333 kr | -9 119 kr | -2 174 kr | 3 095 kr |
| Ränteintäkter | 9 011 kr | 0 kr | - | - | 863 kr | 586 kr |
| Räntekostnader | -5 277 kr | 0 kr | 167 kr | -814 kr | -154 kr | 112 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 310 kr | -346 318 kr | -2 533 500 kr | -8 305 kr | -1 157 kr | 3 569 kr |
| Skatt | 2 208 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 8 102 kr | -346 318 kr | -2 533 500 kr | -8 305 kr | -1 157 kr | 3 569 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 2 025 098 kr | 583 151 kr | 48 555 kr | 46 200 kr | 49 093 kr | 50 760 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 982 499 kr | 573 150 kr | 45 208 kr | 46 106 kr | 47 123 kr | 47 709 kr |
| Kassa och bank | 42 599 kr | 10 001 kr | 3 347 kr | 94 kr | 1 970 kr | 3 051 kr |
| Summa tillgångar | 2 025 098 kr | 583 151 kr | 48 555 kr | 46 200 kr | 49 093 kr | 50 760 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 33 102 kr | -313 216 kr | 51 731 kr | 43 426 kr | 42 269 kr | 45 838 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 8 102 kr | 2 560 231 kr | 26 731 kr | 18 426 kr | 17 269 kr |
| Årets resultat | 8 102 kr | -346 318 kr | -2 533 500 kr | -8 305 kr | -1 157 kr | 3 569 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 991 996 kr | 330 502 kr | -3 176 kr | 1 824 kr | 1 824 kr | 1 824 kr |
| Leverantörsskulder | 111 373 kr | 54 735 kr | 6 625 kr | 6 625 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | - | -9 801 kr | -9 801 kr | -9 801 kr | -9 801 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 36 600 kr | 265 767 kr | 0 kr | - | 6 625 kr | 6 625 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 025 098 kr | 583 151 kr | 48 555 kr | 46 200 kr | 49 093 kr | 50 760 kr |
Företrädare
- Ann K
Undertecknad i MALMÖ 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har DevPals AB för organisationsnummer?
DevPals AB har organisationsnummer 559236-2353 (5592362353).
Var ligger DevPals AB?
DevPals AB har sin registrerade adress Box 17151, 20010 Malmö.
Vilken bransch är DevPals AB verksamt i?
DevPals AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter DevPals AB?
DevPals AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-10
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.