Mälby Industrilokaler AB
Mälby Industrilokaler AB har organisationsnummer 559236-3906 (5592363906)
Aktiebolag • Org.nr: 559236-3906
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerMellösa
Om företaget
Mälby Industrilokaler AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mellösa. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 1 274 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 506 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mälby Industrilokaler AB 1 274 000 kr och redovisade ett resultat på 574 018 kr. Rörelsemarginalen var 56,8 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 89,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 79,8 procent, under branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 56,8 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 56,8 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,4 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 79,8 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,0 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -15,4 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 274 000 kr | 1 187 000 kr | 558 000 kr till 1 945 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 356 000 kr | 107 000 kr till 584 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 027 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 4 av 8 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Flen.
- Plats 143 av 335 aktiebolag med säte i Flen.
- Plats 2 918 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 124 835 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 59,2 procent | 60,5 procent | 56,8 procent |
| Vinstmarginal | 59,8 procent | 61,4 procent | 56,8 procent |
| Soliditet | 88,2 procent | 73,5 procent | 89,4 procent |
| Kassalikviditet | 587,5 procent | 74,7 procent | 79,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 40,4 procent | 34,6 procent | 23,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 11,4 procent | -15,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 352 000 kr | 1 506 000 kr | 1 274 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mälby Gårdc/o c/o Fredrik Karlsson
64031 Mellösa
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mälby Gård som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning av lokaler. Uthyrning av entreprenad- och byggmaskiner. Konsultuppdrag inom skog och byggsektorn. Fastighetsförvaltning
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 352 422 kr | 1 506 004 kr | 1 274 183 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 261 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 242 501 kr | 242 501 kr | 242 501 kr |
| Övriga externa kostnader | 61 389 kr | 103 832 kr | 60 253 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 247 840 kr | 247 840 kr | 248 114 kr |
| Rörelseresultat | 800 692 kr | 911 831 kr | 723 576 kr |
| Ränteintäkter | 9 143 kr | 13 225 kr | 238 kr |
| Räntekostnader | 1 867 kr | 866 kr | 743 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 807 968 kr | 924 190 kr | 723 071 kr |
| Skatt | 166 822 kr | 190 690 kr | 149 053 kr |
| Årets resultat | 641 146 kr | 733 500 kr | 574 018 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 552 038 kr | 2 704 198 kr | 2 556 084 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 552 038 kr | 304 198 kr | 156 084 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 2 400 000 kr | 2 400 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 249 477 kr | 182 475 kr | 235 990 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 657 kr | 21 350 kr | 23 025 kr |
| Kassa och bank | 1 233 820 kr | 161 125 kr | 212 965 kr |
| Summa tillgångar | 1 801 515 kr | 2 886 673 kr | 2 792 074 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 588 822 kr | 2 122 323 kr | 2 496 341 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 897 676 kr | 1 338 823 kr | 1 872 323 kr |
| Årets resultat | 641 146 kr | 733 500 kr | 574 018 kr |
| Kortfristiga skulder | 212 693 kr | 244 350 kr | 295 733 kr |
| Leverantörsskulder | 101 kr | 0 kr | 118 750 kr |
| Skatteskulder | 46 369 kr | 67 229 kr | 20 079 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 60 408 kr | 79 332 kr | 62 705 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 801 515 kr | 2 886 673 kr | 2 792 074 kr |
Företrädare
- Fredrik K (verkställande direktör)
Undertecknad i Flen 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mälby Industrilokaler AB för organisationsnummer?
Mälby Industrilokaler AB har organisationsnummer 559236-3906 (5592363906).
Var ligger Mälby Industrilokaler AB?
Mälby Industrilokaler AB har sin registrerade adress Mälby Gård, 64031 Mellösa.
Vilken bransch är Mälby Industrilokaler AB verksamt i?
Mälby Industrilokaler AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mälby Industrilokaler AB?
Mälby Industrilokaler AB hade en nettoomsättning på 1 274 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mälby Industrilokaler AB?
Mälby Industrilokaler AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mälby Industrilokaler AB någon utdelning?
Styrelsen i Mälby Industrilokaler AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Flen
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.