24 Meter Plus AB
24 Meter Plus AB har organisationsnummer 559236-8590 (5592368590)
Aktiebolag • Org.nr: 559236-8590
Om företaget
24 Meter Plus AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 8 procent till 802 000 kr räkenskapsåret 2026 (742 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte 24 Meter Plus AB 802 000 kr och redovisade ett resultat på 72 768 kr. Rörelsemarginalen var 18,2 procent, över branschens median (median 8,9 procent). Soliditeten var 23,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,9 procent). Kassalikviditeten var 64,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 346,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,2 procent | 8,9 procent | -1,7 procent till 24,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,7 procent | 8,8 procent | -1,4 procent till 24,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 23,7 procent | 69,9 procent | 46,7 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 64,6 procent | 346,1 procent | 170,4 procent till 665,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 71,3 procent | 16,3 procent | -12,1 procent till 49,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 8,1 procent | 1,1 procent | -21,8 procent till 17,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 802 000 kr | 602 000 kr | 251 000 kr till 919 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 163 000 kr | 318 000 kr | 46 000 kr till 495 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 557 av 2 083 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 20 av 74 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Malmö.
- Plats 5 273 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 18 781 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 162 017 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,0 procent | 9,9 procent | -0,3 procent | 18,2 procent |
| Vinstmarginal | 20,2 procent | 7,1 procent | -1,2 procent | 14,7 procent |
| Soliditet | 54,0 procent | 38,7 procent | 33,8 procent | 23,7 procent |
| Kassalikviditet | 150,2 procent | 119,7 procent | 111,0 procent | 64,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 60,3 procent | 39,4 procent | -67,4 procent | 71,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 68,6 procent | 15,2 procent | 8,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 644 000 kr | 742 000 kr | 802 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 139 000 kr | 198 000 kr | 163 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Förstadsgatan 42c/o c/o S Jönsson
21143 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva träning, utbildning och föreläsningar inom idrott och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 85510Sport- och fritidsutbildningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 382 358 kr | 644 120 kr | 742 027 kr | 801 716 kr |
| Övriga externa kostnader | 309 642 kr | 441 915 kr | 545 559 kr | 492 598 kr |
| Personalkostnader | - | 138 664 kr | 198 323 kr | 162 916 kr |
| Rörelseresultat | 72 716 kr | 63 541 kr | -1 855 kr | 146 202 kr |
| Ränteintäkter | 78 kr | 171 kr | 268 kr | 66 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 28 kr | 283 kr | 5 511 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 76 668 kr | 46 171 kr | -8 723 kr | 117 624 kr |
| Skatt | 22 495 kr | 26 812 kr | 11 060 kr | 44 856 kr |
| Årets resultat | 54 173 kr | 19 359 kr | -19 783 kr | 72 768 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 51 378 kr | 33 865 kr | 23 012 kr | 218 379 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 378 kr | 33 865 kr | 23 012 kr | 218 379 kr |
| Omsättningstillgångar | 114 884 kr | 92 948 kr | 63 874 kr | 212 192 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 278 kr | 23 461 kr | 21 940 kr | 47 902 kr |
| Kassa och bank | 112 606 kr | 69 487 kr | 41 934 kr | 164 290 kr |
| Summa tillgångar | 166 262 kr | 126 813 kr | 86 886 kr | 430 571 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 89 776 kr | 49 135 kr | 29 352 kr | 102 120 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 603 kr | 4 776 kr | 24 135 kr | 4 352 kr |
| Årets resultat | 54 173 kr | 19 359 kr | -19 783 kr | 72 768 kr |
| Kortfristiga skulder | 76 486 kr | 77 678 kr | 57 534 kr | 328 451 kr |
| Leverantörsskulder | - | 8 535 kr | 8 679 kr | 1 550 kr |
| Skatteskulder | 8 152 kr | 21 145 kr | 3 384 kr | 17 829 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 334 kr | 19 998 kr | 22 471 kr | 54 506 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 166 262 kr | 126 813 kr | 86 886 kr | 430 571 kr |
Företrädare
- Staffan J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 24 Meter Plus AB för organisationsnummer?
24 Meter Plus AB har organisationsnummer 559236-8590 (5592368590).
Var ligger 24 Meter Plus AB?
24 Meter Plus AB har sin registrerade adress Södra Förstadsgatan 42, 21143 Malmö.
Vilken bransch är 24 Meter Plus AB verksamt i?
24 Meter Plus AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 24 Meter Plus AB?
24 Meter Plus AB hade en nettoomsättning på 802 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har 24 Meter Plus AB?
24 Meter Plus AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår 24 Meter Plus AB någon utdelning?
Styrelsen i 24 Meter Plus AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.