Om företaget
Keep it fresh AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 220 000 kr räkenskapsåret 2025 (239 998 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Keep it fresh AB 220 000 kr och redovisade ett resultat på 25 842 kr. Rörelsemarginalen var 15,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 67,1 procent, över branschens median (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 618,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,5 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 14,9 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 67,1 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 618,2 procent | 188,0 procent | 124,9 procent till 315,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 33,2 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,3 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 038 av 2 480 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 25 av 29 aktiebolag inom lokalvård med säte i Järfälla.
- Plats 1 476 av 2 120 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 74 806 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 225 074 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,7 procent | 19,6 procent | 42,9 procent | 25,1 procent | 15,5 procent |
| Vinstmarginal | 36,6 procent | 19,2 procent | 42,6 procent | 25,0 procent | 14,9 procent |
| Soliditet | 38,9 procent | 56,2 procent | 73,3 procent | 71,4 procent | 67,1 procent |
| Kassalikviditet | 385,0 procent | 235,2 procent | 500,4 procent | 585,5 procent | 618,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,9 procent | 26,3 procent | 41,0 procent | 43,6 procent | 33,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 69,2 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | 9,1 procent | -8,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bodaängsvägen 1317674 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra städtjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 129 998 kr | 219 999 kr | 219 997 kr | 219 998 kr | 239 998 kr | 220 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 55 438 kr | 23 101 kr | 0 kr | - | 53 901 kr | 45 894 kr |
| Övriga externa kostnader | 16 924 kr | 104 174 kr | 143 800 kr | 83 797 kr | 86 790 kr | 129 610 kr |
| Personalkostnader | - | - | 21 160 kr | 29 095 kr | 26 350 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | 12 000 kr | 12 000 kr | 12 800 kr | 12 800 kr | 10 400 kr |
| Rörelseresultat | 57 636 kr | 80 724 kr | 43 037 kr | 94 306 kr | 60 157 kr | 34 096 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | -67 kr |
| Räntekostnader | 228 kr | 229 kr | 847 kr | 554 kr | 165 kr | 1 348 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 57 408 kr | 80 495 kr | 42 190 kr | 93 752 kr | 59 992 kr | 32 681 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -20 123 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 12 285 kr | 12 436 kr | 7 112 kr | 19 392 kr | 12 465 kr | 6 839 kr |
| Årets resultat | 45 123 kr | 47 936 kr | 35 078 kr | 74 360 kr | 47 527 kr | 25 842 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 52 000 kr | 40 000 kr | 27 200 kr | 14 400 kr | 4 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 52 000 kr | 40 000 kr | 27 200 kr | 14 400 kr | 4 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 181 679 kr | 200 016 kr | 197 017 kr | 220 580 kr | 138 421 kr | 112 165 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 616 kr | 13 416 kr | 6 106 kr | 26 261 kr | 35 002 kr | 59 527 kr |
| Kassa och bank | 176 063 kr | 186 600 kr | 190 911 kr | 194 319 kr | 103 419 kr | 52 638 kr |
| Summa tillgångar | 181 679 kr | 252 016 kr | 237 017 kr | 247 780 kr | 152 821 kr | 116 165 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 95 123 kr | 98 059 kr | 133 137 kr | 181 528 kr | 109 055 kr | 77 897 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 123 kr | 48 059 kr | 57 168 kr | 11 528 kr | 2 055 kr |
| Årets resultat | 45 123 kr | 47 936 kr | 35 078 kr | 74 360 kr | 47 527 kr | 25 842 kr |
| Obeskattade reserver | - | 20 123 kr | 20 123 kr | 20 123 kr | 20 123 kr | 20 123 kr |
| Kortfristiga skulder | 86 556 kr | 51 957 kr | 83 757 kr | 44 080 kr | 23 643 kr | 18 145 kr |
| Leverantörsskulder | 73 579 kr | 6 001 kr | 72 000 kr | - | - | 205 kr |
| Skatteskulder | 12 285 kr | 24 721 kr | 8 711 kr | 19 392 kr | 12 465 kr | 6 839 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 692 kr | 21 235 kr | 3 046 kr | 24 688 kr | 11 178 kr | 11 100 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 181 679 kr | 252 016 kr | 237 017 kr | 247 780 kr | 152 821 kr | 116 165 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm Bolaget skall utföra städtjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Zamnako K (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Keep it fresh AB för organisationsnummer?
Keep it fresh AB har organisationsnummer 559237-0166 (5592370166).
Var ligger Keep it fresh AB?
Keep it fresh AB har sin registrerade adress Bodaängsvägen 13, 17674 Järfälla.
Vilken bransch är Keep it fresh AB verksamt i?
Keep it fresh AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Keep it fresh AB?
Keep it fresh AB hade en nettoomsättning på 220 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.