Fönsterputsbutiken Sverige AB
Fönsterputsbutiken Sverige AB har organisationsnummer 559237-1958 (5592371958)
Aktiebolag • Org.nr: 559237-1958
Om företaget
Fönsterputsbutiken Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med andra insatsvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46860). Företaget bedriver även verksamhet inom rengöring av byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 35 procent till 1 291 904 kr räkenskapsåret 2025 (958 061 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 % då försäljningen ökat till följd av att bolaget fått fler kunder.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fönsterputsbutiken Sverige AB 1 291 904 kr och redovisade ett resultat på 1 323 kr. Rörelsemarginalen var -4,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,4 procent). Soliditeten var 36,8 procent, under branschens median (median 51,6 procent). Kassalikviditeten var 179,9 procent, under branschens median (median 192,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,9 procent | 5,4 procent | -0,6 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,1 procent | 5,1 procent | -0,2 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 36,8 procent | 51,6 procent | 25,5 procent till 77,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 179,9 procent | 192,0 procent | 103,0 procent till 416,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 procent | 10,4 procent | -2,4 procent till 38,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 34,8 procent | 1,7 procent | -20,5 procent till 20,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 292 000 kr | 2 651 000 kr | 1 203 000 kr till 5 226 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 332 000 kr | 593 000 kr | 295 000 kr till 804 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 184 av 335 aktiebolag inom partihandel med andra insatsvaror.
- Plats 19 av 30 aktiebolag inom partihandel med andra insatsvaror med säte i Göteborg.
- Plats 8 296 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 20 566 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 123 623 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,3 procent | 9,9 procent | 4,3 procent | 125,9 procent | -4,9 procent |
| Vinstmarginal | 8,3 procent | 9,7 procent | 4,1 procent | 131,0 procent | -4,1 procent |
| Soliditet | 37,2 procent | 33,5 procent | 48,5 procent | 69,0 procent | 36,8 procent |
| Kassalikviditet | 174,4 procent | 169,2 procent | 240,1 procent | 495,5 procent | 179,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,8 procent | 29,9 procent | 16,5 procent | 77,8 procent | 0,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 6,6 procent | 21,9 procent | 18,4 procent | -72,5 procent | 34,8 procent |
| Omsättning per anställd | 604 000 kr | 589 000 kr | 581 000 kr | 958 000 kr | 1 292 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 456 000 kr | 482 000 kr | 463 000 kr | 571 000 kr | 332 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Inägogatan 1441874 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av utrustning inom fönsterputs och lokalvård för underhåll och rengöring, utföra arbete med reparbete samt konsulttjänster inom ovan nämnda områden och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 266 836 kr | 2 415 688 kr | 2 945 345 kr | 3 488 225 kr | 958 061 kr | 1 291 904 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 16 154 kr | 8 671 kr | 185 664 kr | 3 169 kr | 1 369 706 kr | 34 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 81 927 kr | 0 kr | 8 143 kr | 6 982 kr | 77 926 kr | 177 971 kr |
| Övriga externa kostnader | 202 802 kr | 339 958 kr | 339 517 kr | 430 685 kr | 178 188 kr | 214 784 kr |
| Personalkostnader | 1 515 049 kr | 1 823 653 kr | 2 410 624 kr | 2 778 784 kr | 571 017 kr | 331 755 kr |
| Avskrivningar | 24 728 kr | 34 128 kr | 49 117 kr | 54 114 kr | 0 kr | 16 917 kr |
| Rörelseresultat | 426 155 kr | 200 347 kr | 290 405 kr | 149 322 kr | 1 206 494 kr | -63 329 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 63 kr | 1 034 kr | 48 807 kr | 14 513 kr |
| Räntekostnader | 102 kr | 135 kr | 4 790 kr | 7 551 kr | 466 kr | 4 027 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 426 053 kr | 200 212 kr | 285 678 kr | 142 805 kr | 1 254 835 kr | -52 843 kr |
| Bokslutsdispositioner | -105 000 kr | -45 000 kr | -70 000 kr | 0 kr | 0 kr | 55 000 kr |
| Skatt | 69 214 kr | 32 084 kr | 44 823 kr | 30 300 kr | 261 022 kr | 834 kr |
| Årets resultat | 251 839 kr | 123 128 kr | 170 855 kr | 112 505 kr | 993 813 kr | 1 323 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 193 345 kr | 159 217 kr | 250 000 kr | 195 886 kr | 0 kr | 128 083 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 193 345 kr | 159 217 kr | 250 000 kr | 195 886 kr | 0 kr | 128 083 kr |
| Omsättningstillgångar | 575 697 kr | 916 240 kr | 1 452 792 kr | 1 212 356 kr | 1 850 190 kr | 628 206 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 106 967 kr | 188 714 kr |
| Kortfristiga fordringar | 265 228 kr | 301 562 kr | 335 008 kr | 225 829 kr | 50 220 kr | 329 951 kr |
| Kassa och bank | 310 469 kr | 614 678 kr | 1 117 784 kr | 986 527 kr | 1 693 003 kr | 109 541 kr |
| Summa tillgångar | 769 042 kr | 1 075 457 kr | 1 702 792 kr | 1 408 242 kr | 1 850 190 kr | 756 289 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 276 839 kr | 399 967 kr | 570 822 kr | 683 327 kr | 1 277 139 kr | 278 462 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 251 839 kr | 374 967 kr | 545 822 kr | 258 326 kr | 252 139 kr |
| Årets resultat | 251 839 kr | 123 128 kr | 170 855 kr | 112 505 kr | 993 813 kr | 1 323 kr |
| Obeskattade reserver | 105 000 kr | 150 000 kr | 220 000 kr | 220 000 kr | 220 000 kr | 165 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 387 203 kr | 525 490 kr | 858 482 kr | 504 915 kr | 351 776 kr | 244 354 kr |
| Leverantörsskulder | 1 380 kr | 2 927 kr | 10 902 kr | 0 kr | 14 293 kr | 1 307 kr |
| Skatteskulder | 28 914 kr | 16 048 kr | 0 kr | - | 191 029 kr | 115 507 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 232 463 kr | 383 339 kr | 577 493 kr | 376 140 kr | 113 599 kr | 101 257 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 769 042 kr | 1 075 457 kr | 1 702 792 kr | 1 408 242 kr | 1 850 190 kr | 756 289 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet omfattar försäljning av utrustning inom fönsterputs och lokalvård för underhåll och rengöring, utföra arbete med ropeaccess samt konsulttjänster inom ovan nämnda områden och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Christopher A
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fönsterputsbutiken Sverige AB för organisationsnummer?
Fönsterputsbutiken Sverige AB har organisationsnummer 559237-1958 (5592371958).
Var ligger Fönsterputsbutiken Sverige AB?
Fönsterputsbutiken Sverige AB har sin registrerade adress Inägogatan 14, 41874 Göteborg.
Vilken bransch är Fönsterputsbutiken Sverige AB verksamt i?
Fönsterputsbutiken Sverige AB är registrerat i branschen partihandel med andra insatsvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fönsterputsbutiken Sverige AB?
Fönsterputsbutiken Sverige AB hade en nettoomsättning på 1 291 904 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fönsterputsbutiken Sverige AB?
Fönsterputsbutiken Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.