
Hälsohuset i Lidköping AB
Hälsohuset i Lidköping AB har organisationsnummer 559237-2279 (5592372279)
Aktiebolag • Org.nr: 559237-2279
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerLidköping
Om företaget
Hälsohuset i Lidköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lidköping. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Sidoverksamheter inkluderar dagspa, bastu och ångbastu, sport- och fritidsutbildning, annan övrig utbildning och personalutbildning. På Google Maps är verksamheten listad som wellness center. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 11 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 728 534 kr räkenskapsåret 2025 (580 860 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hälsohuset i Lidköping AB 728 534 kr och redovisade ett resultat på 93 360 kr. Rörelsemarginalen var 14,1 procent, under branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 35,1 procent, över branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 59,9 procent, under branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,1 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 12,8 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 35,1 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 59,9 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 184,9 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 25,4 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 544 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 16 av 26 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Lidköping.
- Plats 639 av 1 183 aktiebolag med säte i Lidköping.
- Plats 27 876 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 168 405 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,8 procent | 10,3 procent | -57,2 procent | 4,4 procent | 14,1 procent |
| Vinstmarginal | -7,8 procent | 10,3 procent | -57,2 procent | 4,5 procent | 12,8 procent |
| Soliditet | 12,3 procent | 51,6 procent | -69,0 procent | -89,8 procent | 35,1 procent |
| Kassalikviditet | 74,3 procent | 163,9 procent | 25,5 procent | 19,0 procent | 59,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -303,7 procent | 78,8 procent | - | - | 184,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 57,7 procent | 16,9 procent | 25,1 procent | 75,7 procent | 25,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kinnegatan 21c/o Hälsohuset
53133 Lidköping
Verksamhetsbeskrivning
Vi är en co-working som hyr ut inredda lokaler till entreprenörer för att tillsammans kunna erbjuda ett brett utbud tjänster och produkter inom hälsa och välmående. Vi tillhandahåller mötesrum, behandlingsrum, yogastudio samt föreläsnings- och kurslokal. Vi ären community som även utbildar hälsoaktörer och skapar nätverk.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 143 269 kr | 226 002 kr | 264 233 kr | 330 637 kr | 580 860 kr | 728 534 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 19 350 kr | 0 kr | 19 050 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 2 472 kr | 159 368 kr | 292 044 kr | 307 369 kr | 287 072 kr |
| Övriga externa kostnader | 139 359 kr | 235 669 kr | 91 479 kr | 190 173 kr | 222 606 kr | 327 474 kr |
| Personalkostnader | - | - | 106 kr | 177 kr | 7 170 kr | 2 925 kr |
| Avskrivningar | 5 480 kr | 5 480 kr | 5 480 kr | 37 480 kr | 37 480 kr | 8 000 kr |
| Rörelseresultat | -1 570 kr | -17 619 kr | 27 150 kr | -189 237 kr | 25 285 kr | 103 063 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 164 kr |
| Räntekostnader | 10 kr | 0 kr | - | -112 kr | -984 kr | 9 867 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 580 kr | -17 619 kr | 27 150 kr | -189 125 kr | 26 269 kr | 93 360 kr |
| Skatt | - | - | 5 592 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -1 580 kr | -17 619 kr | 21 558 kr | -189 125 kr | 26 269 kr | 93 360 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 21 920 kr | 16 440 kr | 10 960 kr | 133 480 kr | 96 000 kr | 88 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 920 kr | 16 440 kr | 10 960 kr | 133 480 kr | 96 000 kr | 88 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 43 478 kr | 30 698 kr | 42 070 kr | 100 979 kr | 54 140 kr | 55 902 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 279 kr | 3 042 kr | 9 807 kr | 63 533 kr | 8 505 kr | 1 083 kr |
| Kassa och bank | 34 199 kr | 27 656 kr | 32 263 kr | 37 446 kr | 45 635 kr | 54 819 kr |
| Summa tillgångar | 65 398 kr | 47 138 kr | 53 030 kr | 234 459 kr | 150 140 kr | 143 902 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 23 420 kr | 5 801 kr | 27 359 kr | -161 767 kr | -134 857 kr | 50 503 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -1 580 kr | -19 199 kr | 2 358 kr | -186 766 kr | -67 857 kr |
| Årets resultat | -1 580 kr | -17 619 kr | 21 558 kr | -189 125 kr | 26 269 kr | 93 360 kr |
| Kortfristiga skulder | 41 978 kr | 41 337 kr | 25 671 kr | 396 226 kr | 284 997 kr | 93 399 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 92 639 kr | 81 169 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | 5 592 kr | 5 592 kr | 0 kr | -5 632 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 41 978 kr | 41 337 kr | 34 779 kr | 297 994 kr | 203 828 kr | 89 169 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 65 398 kr | 47 138 kr | 53 030 kr | 234 459 kr | 150 140 kr | 143 902 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Lidköping registrerades år 2020 och bedriver sedan dess uthyrning av lokaler via co-working. Verksamheten drivs i hyrd lokal, inrymmande mötesrum, behandlingsrum, yogastudio samt föreläsnings- och kurslokal.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Sofia F
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hälsohuset i Lidköping AB för organisationsnummer?
Hälsohuset i Lidköping AB har organisationsnummer 559237-2279 (5592372279).
Var ligger Hälsohuset i Lidköping AB?
Hälsohuset i Lidköping AB har sin registrerade adress Kinnegatan 21, 53133 Lidköping.
Vilken bransch är Hälsohuset i Lidköping AB verksamt i?
Hälsohuset i Lidköping AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hälsohuset i Lidköping AB?
Hälsohuset i Lidköping AB hade en nettoomsättning på 728 534 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lidköping
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.