Stardustkliniken Sverige AB
Stardustkliniken Sverige AB har organisationsnummer 559237-4606 (5592374606)
Aktiebolag • Org.nr: 559237-4606
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdSävedalen
Om företaget
Stardustkliniken Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sävedalen. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212). Sidoverksamheter inkluderar skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar och specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 748 000 kr räkenskapsåret 2025 (696 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stardustkliniken Sverige AB 748 000 kr och redovisade ett resultat på 260 488 kr. Rörelsemarginalen var 44,3 procent, över branschens median (median 34,4 procent). Soliditeten var 84,3 procent, över branschens median (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 619,5 procent, över branschens median (median 371,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,3 procent | 34,4 procent | 8,2 procent till 68,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 44,0 procent | 35,8 procent | 9,0 procent till 71,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 84,3 procent | 73,1 procent | 53,4 procent till 89,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 619,5 procent | 371,6 procent | 193,1 procent till 932,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 90,3 procent | 14,7 procent | -0,2 procent till 42,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 7,5 procent | -6,9 procent | -36,8 procent till 15,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 748 000 kr | 753 000 kr | 251 000 kr till 1 471 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 4 000 kr | 253 000 kr | 34 000 kr till 656 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 404 av 1 245 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 5 av 15 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Kungsbacka.
- Plats 1 694 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 5 110 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 166 705 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,9 procent | 39,5 procent | 27,0 procent | 41,0 procent | 44,3 procent |
| Vinstmarginal | 45,7 procent | 39,3 procent | 26,6 procent | 40,7 procent | 44,0 procent |
| Soliditet | 66,8 procent | 73,0 procent | 93,7 procent | 74,5 procent | 84,3 procent |
| Kassalikviditet | 275,4 procent | 336,7 procent | 1485,0 procent | 383,0 procent | 619,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,8 procent | 72,9 procent | 53,9 procent | 67,7 procent | 90,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 9,1 procent | -6,2 procent | 16,9 procent | -23,3 procent | 7,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | 776 000 kr | 907 000 kr | 696 000 kr | 748 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 22 000 kr | 182 000 kr | 6 000 kr | 4 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Baggeliden 1243362 Sävedalen
Verksamhetsbeskrivning
Medicinska och estetiska injektionsbehandlingar. Estetiska och medicinska hudvårdsbehandlingar. Föreläsning och utbildning. Sjuksköterskekonsult i vård och utbildning. Resevaccination.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 758 084 kr | 826 564 kr | 776 143 kr | 907 349 kr | 695 665 kr | 748 029 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 439 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 142 954 kr | 219 200 kr | 264 651 kr | 285 881 kr | 250 062 kr | 248 056 kr |
| Personalkostnader | 180 086 kr | 0 kr | 21 818 kr | 182 131 kr | 5 508 kr | 4 374 kr |
| Avskrivningar | 7 557 kr | 8 244 kr | 12 366 kr | 4 122 kr | 8 244 kr | 687 kr |
| Rörelseresultat | 174 770 kr | 379 638 kr | 306 816 kr | 245 219 kr | 285 372 kr | 331 570 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 40 kr | 466 kr | 1 604 kr |
| Räntekostnader | 1 218 kr | 1 756 kr | 2 306 kr | 4 132 kr | 2 572 kr | 3 983 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 173 552 kr | 377 882 kr | 304 513 kr | 241 127 kr | 283 266 kr | 329 191 kr |
| Skatt | 37 409 kr | 81 349 kr | 68 124 kr | 55 191 kr | 61 149 kr | 68 703 kr |
| Årets resultat | 136 143 kr | 296 533 kr | 236 389 kr | 185 936 kr | 222 117 kr | 260 488 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 33 663 kr | 25 419 kr | 13 053 kr | 8 931 kr | 687 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 663 kr | 25 419 kr | 13 053 kr | 8 931 kr | 687 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 205 137 kr | 480 008 kr | 430 853 kr | 359 376 kr | 439 707 kr | 342 390 kr |
| Varulager | 23 982 kr | 17 979 kr | 27 373 kr | 13 283 kr | 9 722 kr | 9 184 kr |
| Kortfristiga fordringar | 11 681 kr | 0 kr | 18 377 kr | 17 826 kr | 72 423 kr | 47 016 kr |
| Kassa och bank | 169 474 kr | 462 029 kr | 385 103 kr | 328 267 kr | 357 562 kr | 286 190 kr |
| Summa tillgångar | 238 800 kr | 505 427 kr | 443 906 kr | 368 307 kr | 440 394 kr | 342 390 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 161 143 kr | 337 676 kr | 324 065 kr | 345 001 kr | 328 118 kr | 288 606 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 16 143 kr | 62 676 kr | 134 065 kr | 81 001 kr | 3 118 kr |
| Årets resultat | 136 143 kr | 296 533 kr | 236 389 kr | 185 936 kr | 222 117 kr | 260 488 kr |
| Kortfristiga skulder | 77 657 kr | 167 751 kr | 119 841 kr | 23 306 kr | 112 276 kr | 53 784 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 31 788 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 16 353 kr | 72 639 kr | 89 410 kr | 2 012 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 304 kr | 90 111 kr | 20 297 kr | 16 294 kr | 70 210 kr | 48 783 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 238 800 kr | 505 427 kr | 443 906 kr | 368 307 kr | 440 394 kr | 342 390 kr |
Företrädare
- Cecilia S
Undertecknad i Kungsbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stardustkliniken Sverige AB för organisationsnummer?
Stardustkliniken Sverige AB har organisationsnummer 559237-4606 (5592374606).
Var ligger Stardustkliniken Sverige AB?
Stardustkliniken Sverige AB har sin registrerade adress Baggeliden 12, 43362 Sävedalen.
Vilken bransch är Stardustkliniken Sverige AB verksamt i?
Stardustkliniken Sverige AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stardustkliniken Sverige AB?
Stardustkliniken Sverige AB hade en nettoomsättning på 748 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stardustkliniken Sverige AB?
Stardustkliniken Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Stardustkliniken Sverige AB någon utdelning?
Styrelsen i Stardustkliniken Sverige AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.