Les Gullemans AB
Les Gullemans AB har organisationsnummer 559237-5587 (5592375587)
Aktiebolag • Org.nr: 559237-5587
Om företaget
Les Gullemans AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 17 procent till 6 083 847 kr räkenskapsåret 2025 (5 214 480 kr föregående år).
Trots en fortsatt svag konjunktur utvecklades verksamheten positivt under räkenskapsåret. Omsättningen ökade 2025 med cirka 16,7 procent jämfört med föregående år. Ökningen bedöms huvudsakligen vara hänförlig till en större andel återkommande gäster, vilket kan indikera en stabil efterfrågan. Bruttovinstmarginalen förbättrades med 1,42 procent- enheter trots stigande livsmedelspriser under året. Förbättringen bedöms främst kunna hänföras till genomförda prisjusteringar, effektivare inköp samt förbättrad kostnadskontroll i verksamheten, inklusive minskat svinn och en mer gynnsam produktmix. Sammantaget bedöms utvecklingen visa att verksamheten haft en relativ motståndskraft under ekonomiskt mer utmanande marknadsförhållanden.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Les Gullemans AB 6 083 847 kr och redovisade ett resultat på 102 722 kr. Rörelsemarginalen var 3,7 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 68,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 196,6 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,7 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 68,5 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 196,6 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 16,7 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 521 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 586 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 983 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 516 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 6 040 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 9 557 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 30 923 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,4 procent | - | 0,6 procent | 0,6 procent | 3,7 procent |
| Vinstmarginal | 10,4 procent | - | 0,5 procent | 0,6 procent | 3,8 procent |
| Soliditet | 41,5 procent | 67,2 procent | 67,9 procent | 65,7 procent | 68,5 procent |
| Kassalikviditet | 204,0 procent | 161,4 procent | 155,0 procent | 152,6 procent | 196,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 53,6 procent | 0,3 procent | 1,5 procent | 2,3 procent | 9,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 57,0 procent | - | - | 22,9 procent | 16,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 429 000 kr | - | 1 061 000 kr | 1 304 000 kr | 1 521 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 550 000 kr | 176 000 kr | 383 000 kr | 501 000 kr | 586 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sveavägen 129c/o C/o Helena Elvin-Guillemain
11346 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Sveavägen 129 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
restaurang, catering samt events
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 820 618 kr | 2 858 278 kr | - | 4 243 126 kr | 5 214 480 kr | 6 083 847 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 94 kr | 0 kr | 8 140 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 1 938 556 kr | 2 408 313 kr | 2 723 485 kr |
| Övriga externa kostnader | - | - | - | 538 193 kr | 548 892 kr | 579 921 kr |
| Personalkostnader | 686 894 kr | 1 100 713 kr | 176 246 kr | 1 532 653 kr | 2 003 407 kr | 2 343 034 kr |
| Avskrivningar | 8 540 kr | 18 819 kr | 81 956 kr | 210 305 kr | 206 825 kr | 218 676 kr |
| Rörelseresultat | 220 701 kr | 298 010 kr | 5 807 kr | 23 512 kr | 29 643 kr | 226 870 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 14 kr | 441 kr | 3 949 kr | 2 717 kr |
| Räntekostnader | 823 kr | 1 784 kr | 614 kr | 713 kr | 79 kr | 135 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 219 878 kr | 296 226 kr | 5 207 kr | 23 240 kr | 33 513 kr | 229 452 kr |
| Bokslutsdispositioner | -58 370 kr | -74 555 kr | 0 kr | - | 10 000 kr | -90 814 kr |
| Skatt | 34 730 kr | 46 073 kr | 1 328 kr | 3 388 kr | 11 787 kr | 35 916 kr |
| Årets resultat | 126 778 kr | 175 598 kr | 3 879 kr | 19 852 kr | 31 726 kr | 102 722 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 34 160 kr | 55 714 kr | 1 035 868 kr | 825 563 kr | 628 438 kr | 467 461 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 160 kr | 55 714 kr | 238 681 kr | 184 416 kr | 143 331 kr | 138 394 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 69 000 kr | 69 000 kr | 69 000 kr | 69 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 399 649 kr | 733 917 kr | 945 456 kr | 1 165 174 kr | 1 475 608 kr | 1 190 136 kr |
| Varulager | - | 62 182 kr | 111 024 kr | 379 668 kr | 562 566 kr | 583 946 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 139 kr | 42 223 kr | 87 289 kr | 89 346 kr | 162 185 kr | 66 948 kr |
| Kassa och bank | - | - | - | 696 160 kr | 750 857 kr | 539 242 kr |
| Summa tillgångar | 433 809 kr | 789 631 kr | 1 981 324 kr | 1 990 737 kr | 2 104 046 kr | 1 657 597 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 151 778 kr | 327 376 kr | 1 331 255 kr | 1 351 106 kr | 1 382 833 kr | 1 135 555 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 126 778 kr | 1 302 376 kr | 1 306 254 kr | 1 326 107 kr | 1 007 833 kr |
| Årets resultat | 126 778 kr | 175 598 kr | 3 879 kr | 19 852 kr | 31 726 kr | 102 722 kr |
| Obeskattade reserver | 58 370 kr | 132 925 kr | 132 925 kr | 132 925 kr | 122 925 kr | 213 739 kr |
| Kortfristiga skulder | 223 661 kr | 329 330 kr | 517 144 kr | 506 706 kr | 598 288 kr | 308 303 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 147 809 kr | 356 680 kr | 26 868 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 0 kr | 9 675 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 318 150 kr | 153 443 kr | 216 034 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 433 809 kr | 789 631 kr | 1 981 324 kr | 1 990 737 kr | 2 104 046 kr | 1 657 597 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget driver restaurangverksamhet samt erbjuder cateringtjänster.Restaurangen ligger på en lugn gata på Kungsholmen i ett HSB hus från 30-talet med en unik arkitektur. Lokalen rymmer ca 24 platser och under sommarhalvåret ca 20 extra utomhusplatser. Konceptet är generösa luncher samt på kvällarna vinbar med stort urval av viner samt rätter i olika storlekar. Både mat och dryck har fokus på franskt ursprung. Verksamhetens mjuka mål är vara en familjär vardagskrog och att ha som idag fortsatt stängt på helger och lov förutom enstaka events. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Villkorat aktieägartillskott per 31/12 2025: 650 000kr (föregående år: 1 000 000kr)
Företrädare
- Helena E
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Les Gullemans AB för organisationsnummer?
Les Gullemans AB har organisationsnummer 559237-5587 (5592375587).
Var ligger Les Gullemans AB?
Les Gullemans AB har sin registrerade adress Sveavägen 129, 11346 Stockholm.
Vilken bransch är Les Gullemans AB verksamt i?
Les Gullemans AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Les Gullemans AB?
Les Gullemans AB hade en nettoomsättning på 6 083 847 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Les Gullemans AB?
Les Gullemans AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.