Mases Fysioterapi AB
Mases Fysioterapi AB har organisationsnummer 559237-6676 (5592376676)
Aktiebolag • Org.nr: 559237-6676
Om företaget
Mases Fysioterapi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 1 062 023 kr räkenskapsåret 2025 (945 927 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mases Fysioterapi AB 1 062 023 kr och redovisade ett resultat på 203 421 kr. Rörelsemarginalen var 23,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,4 procent). Soliditeten var 85,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 667,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,5 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 23,6 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 85,0 procent | 65,2 procent | 44,8 procent till 81,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 667,9 procent | 329,6 procent | 184,0 procent till 617,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 71,1 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 12,3 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 062 000 kr | 987 000 kr | 671 000 kr till 1 271 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 659 000 kr | 585 000 kr | 379 000 kr till 766 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 993 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 10 av 19 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Falun.
- Plats 747 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 3 820 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 140 226 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,5 procent | 7,2 procent | 5,8 procent | -3,1 procent | 23,5 procent |
| Vinstmarginal | 35,2 procent | 7,2 procent | 5,9 procent | -3,1 procent | 23,6 procent |
| Soliditet | 33,0 procent | 97,7 procent | 91,2 procent | 90,5 procent | 85,0 procent |
| Kassalikviditet | 494,7 procent | 2125,0 procent | 892,8 procent | 1025,5 procent | 667,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,2 procent | 15,3 procent | 12,4 procent | -7,6 procent | 71,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 12,5 procent | -13,7 procent | 12,3 procent |
| Omsättning per anställd | 831 000 kr | 974 000 kr | 1 096 000 kr | 946 000 kr | 1 062 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 303 000 kr | 267 000 kr | 292 000 kr | 685 000 kr | 659 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skutuddsvägen 2479146 Falun
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Skutuddsvägen 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Fysioterapeutisk behandling av patienter. Ersättningsetablering kopplad till Region Dalarna finns.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 831 010 kr | 973 669 kr | 1 095 780 kr | 945 927 kr | 1 062 023 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 43 783 kr | 0 kr | - | 15 827 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 448 580 kr | 552 293 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 192 705 kr | 100 151 kr | 100 139 kr | 218 943 kr | 141 288 kr |
| Personalkostnader | 302 749 kr | 266 958 kr | 292 162 kr | 684 832 kr | 659 428 kr |
| Avskrivningar | 76 177 kr | 87 400 kr | 87 400 kr | 87 400 kr | 11 223 kr |
| Rörelseresultat | 303 162 kr | 70 580 kr | 63 786 kr | -29 421 kr | 250 084 kr |
| Ränteintäkter | - | 15 kr | 370 kr | 464 kr | 286 kr |
| Räntekostnader | 10 679 kr | 122 kr | 0 kr | - | 117 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 292 483 kr | 70 473 kr | 64 156 kr | -28 957 kr | 250 253 kr |
| Skatt | 62 590 kr | 15 157 kr | 13 186 kr | 0 kr | 46 832 kr |
| Årets resultat | 229 893 kr | 55 316 kr | 50 970 kr | -28 957 kr | 203 421 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 360 823 kr | 186 023 kr | 98 623 kr | 11 223 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 410 792 kr | 183 069 kr | 352 283 kr | 411 383 kr | 336 256 kr |
| Kortfristiga fordringar | 99 000 kr | 32 834 kr | 97 618 kr | 105 179 kr | 60 226 kr |
| Kassa och bank | 311 792 kr | 150 235 kr | 254 665 kr | 306 204 kr | 276 030 kr |
| Summa tillgångar | 771 615 kr | 369 092 kr | 450 906 kr | 422 606 kr | 336 256 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 254 893 kr | 360 477 kr | 411 447 kr | 382 490 kr | 285 911 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 280 161 kr | 335 477 kr | 386 447 kr | 57 490 kr |
| Årets resultat | 229 893 kr | 55 316 kr | 50 970 kr | -28 957 kr | 203 421 kr |
| Kortfristiga skulder | 83 040 kr | 8 615 kr | 39 459 kr | 40 116 kr | 50 345 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 7 016 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 62 590 kr | 0 kr | - | - | 14 686 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 450 kr | 1 615 kr | 25 443 kr | 33 116 kr | 28 659 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 771 615 kr | 369 092 kr | 450 906 kr | 422 606 kr | 336 256 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver fysioterapeutisk behandling. Företaget har sitt säte i Falun.
Företrädare
- Anna M
Undertecknad i Falun 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mases Fysioterapi AB för organisationsnummer?
Mases Fysioterapi AB har organisationsnummer 559237-6676 (5592376676).
Var ligger Mases Fysioterapi AB?
Mases Fysioterapi AB har sin registrerade adress Skutuddsvägen 24, 79146 Falun.
Vilken bransch är Mases Fysioterapi AB verksamt i?
Mases Fysioterapi AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mases Fysioterapi AB?
Mases Fysioterapi AB hade en nettoomsättning på 1 062 023 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mases Fysioterapi AB?
Mases Fysioterapi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mases Fysioterapi AB någon utdelning?
Styrelsen i Mases Fysioterapi AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.