Edgin AB
Edgin AB har organisationsnummer 559237-8771 (5592378771)
Aktiebolag • Org.nr: 559237-8771
Om företaget
Edgin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 11 procent till 1 783 822 kr räkenskapsåret 2025 (1 609 942 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Edgin AB 1 783 822 kr och redovisade ett resultat på 423 421 kr. Rörelsemarginalen var 30,0 procent, över branschens median (median 24,0 procent). Soliditeten var 86,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 353,5 procent, över branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,0 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 30,0 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 86,9 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 353,5 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 34,6 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 10,8 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 784 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 130 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 606 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 760 av 2 576 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 17 439 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 30 560 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 94 633 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,9 procent | 37,3 procent | 32,3 procent | 31,0 procent | 30,0 procent |
| Vinstmarginal | 22,9 procent | 37,3 procent | 32,7 procent | 31,5 procent | 30,0 procent |
| Soliditet | 74,2 procent | 76,3 procent | 83,1 procent | 85,2 procent | 86,9 procent |
| Kassalikviditet | 387,8 procent | 421,1 procent | 372,5 procent | 336,6 procent | 353,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,5 procent | 61,8 procent | 46,6 procent | 36,4 procent | 34,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -13,4 procent | 131,3 procent | 6,3 procent | -0,8 procent | 10,8 procent |
| Omsättning per anställd | 660 000 kr | 1 526 000 kr | 1 622 000 kr | 1 610 000 kr | 1 784 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 483 000 kr | 836 000 kr | 988 000 kr | 989 000 kr | 1 130 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skånegatan 107c/o c/o Ifete Binaku
11635 Stockholm
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Skånegatan 107 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultbolag som erbjuder IT Konsulttjänster som går på att vara bryggan mellan verksamhetsprocesser och IT lösningar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 761 425 kr | 659 610 kr | 1 525 500 kr | 1 622 362 kr | 1 609 942 kr | 1 783 822 kr |
| Övriga externa kostnader | 18 405 kr | 25 844 kr | 120 185 kr | 109 321 kr | 122 052 kr | 118 391 kr |
| Personalkostnader | 252 540 kr | 482 844 kr | 835 695 kr | 988 424 kr | 988 622 kr | 1 130 122 kr |
| Rörelseresultat | 490 480 kr | 150 922 kr | 569 620 kr | 524 617 kr | 499 268 kr | 535 309 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 31 kr | 6 255 kr | 7 864 kr | 946 kr |
| Räntekostnader | - | - | 771 kr | 78 kr | 611 kr | 1 084 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 490 480 kr | 150 922 kr | 568 880 kr | 530 794 kr | 506 521 kr | 535 171 kr |
| Skatt | 105 176 kr | 31 567 kr | 117 347 kr | 111 497 kr | 106 368 kr | 111 750 kr |
| Årets resultat | 385 304 kr | 119 355 kr | 451 533 kr | 419 297 kr | 400 153 kr | 423 421 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 400 000 kr | 650 000 kr | 758 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 400 000 kr | 650 000 kr | 758 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 536 014 kr | 713 717 kr | 958 914 kr | 684 168 kr | 641 108 kr | 649 947 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 280 kr | 389 185 kr | 344 375 kr | 360 957 kr | 356 069 kr | 429 837 kr |
| Kassa och bank | 531 734 kr | 324 532 kr | 614 539 kr | 323 211 kr | 285 039 kr | 220 110 kr |
| Summa tillgångar | 536 014 kr | 713 717 kr | 958 914 kr | 1 084 168 kr | 1 291 108 kr | 1 407 947 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 410 304 kr | 529 659 kr | 731 192 kr | 900 489 kr | 1 100 642 kr | 1 224 063 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 385 304 kr | 254 659 kr | 456 192 kr | 675 489 kr | 775 642 kr |
| Årets resultat | 385 304 kr | 119 355 kr | 451 533 kr | 419 297 kr | 400 153 kr | 423 421 kr |
| Kortfristiga skulder | 125 710 kr | 184 058 kr | 227 722 kr | 183 679 kr | 190 466 kr | 183 884 kr |
| Leverantörsskulder | - | 161 kr | 359 kr | 3 142 kr | 17 528 kr | 7 830 kr |
| Skatteskulder | 105 176 kr | 27 651 kr | 31 169 kr | 40 694 kr | 49 666 kr | 18 829 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 534 kr | 156 246 kr | 184 194 kr | 139 843 kr | 123 272 kr | 157 225 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 536 014 kr | 713 717 kr | 958 914 kr | 1 084 168 kr | 1 291 108 kr | 1 407 947 kr |
Ur årsredovisningen
Konsultbolag som erbjuder IT-konsulttjänster som går ut på att vara bryggan mellan verksamhetsprocesser och IT lösningar. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun.
Företrädare
- Ifete B
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Edgin AB för organisationsnummer?
Edgin AB har organisationsnummer 559237-8771 (5592378771).
Var ligger Edgin AB?
Edgin AB har sin registrerade adress Skånegatan 107, 11635 Stockholm.
Vilken bransch är Edgin AB verksamt i?
Edgin AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Edgin AB?
Edgin AB hade en nettoomsättning på 1 783 822 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Edgin AB?
Edgin AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Edgin AB någon utdelning?
Styrelsen i Edgin AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.