
Cevoid AB
Cevoid AB har organisationsnummer 559238-6519 (5592386519)
Aktiebolag • Org.nr: 559238-6519
Om företaget
Cevoid AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). På Google Maps är verksamheten listad som mjukvaruföretag. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 5 095 841 kr räkenskapsåret 2025 (4 895 079 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cevoid AB 5 095 841 kr och redovisade ett resultat på -129 986 kr. Rörelsemarginalen var -2,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 18,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 123,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,5 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,6 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 18,8 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 123,1 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -40,1 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,1 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 274 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 697 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 650 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 238 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 6 958 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 11 125 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 36 178 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,0 procent | -94,7 procent | -41,4 procent | -14,0 procent | -2,5 procent |
| Vinstmarginal | 0,9 procent | -95,4 procent | -40,9 procent | -13,9 procent | -2,6 procent |
| Soliditet | 37,5 procent | 85,2 procent | 56,5 procent | 29,5 procent | 18,8 procent |
| Kassalikviditet | 160,1 procent | 1281,7 procent | 284,2 procent | 158,8 procent | 123,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 procent | -37,9 procent | -113,5 procent | -149,2 procent | -40,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 798,3 procent | 226,8 procent | 55,8 procent | 4,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 320 000 kr | 785 000 kr | 1 224 000 kr | 1 274 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 365 000 kr | 492 000 kr | 794 000 kr | 697 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sveavägen 34c/o ROIROI
11134 Stockholm
Bolag på samma adress
70 andra bolag har Sveavägen 34 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att utveckla tjänster, bedriva försäljning och marknadsföring inom området för IT och kommunikation och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 800 kr | 107 234 kr | 961 174 kr | 3 141 043 kr | 4 895 079 kr | 5 095 841 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 1 184 kr | 1 379 kr | -252 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 370 kr | 47 729 kr | 336 175 kr | 781 385 kr | 20 850 kr | 4 813 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 150 kr | 58 487 kr | 441 259 kr | 1 690 115 kr | 2 376 305 kr | 2 422 887 kr |
| Personalkostnader | - | - | 1 093 742 kr | 1 967 257 kr | 3 176 240 kr | 2 789 431 kr |
| Rörelseresultat | -2 775 kr | 1 018 kr | -910 002 kr | -1 300 678 kr | -683 510 kr | -125 492 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 535 kr | 33 613 kr | 20 375 kr | 3 057 kr |
| Räntekostnader | - | - | 10 325 kr | 18 032 kr | 14 849 kr | 7 551 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 000 kr | 1 018 kr | -916 792 kr | -1 285 097 kr | -677 984 kr | -129 986 kr |
| Skatt | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -2 775 kr | 1 018 kr | -916 792 kr | -1 285 097 kr | -677 984 kr | -129 986 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 38 180 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 38 180 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 27 925 kr | 75 227 kr | 2 797 547 kr | 2 004 055 kr | 1 542 735 kr | 1 728 464 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 29 838 kr | 63 028 kr | 110 011 kr | 257 411 kr | 230 929 kr |
| Kassa och bank | 27 925 kr | 45 389 kr | 2 734 519 kr | 1 894 044 kr | 1 285 324 kr | 1 497 535 kr |
| Summa tillgångar | 27 925 kr | 75 227 kr | 2 835 727 kr | 2 004 055 kr | 1 542 735 kr | 1 728 464 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 27 225 kr | 28 244 kr | 2 417 452 kr | 1 132 355 kr | 454 371 kr | 324 385 kr |
| Aktiekapital | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -2 775 kr | -1 756 kr | -918 548 kr | -2 203 645 kr | -2 881 629 kr |
| Årets resultat | -2 775 kr | 1 018 kr | -916 792 kr | -1 285 097 kr | -677 984 kr | -129 986 kr |
| Kortfristiga skulder | 700 kr | 46 983 kr | 218 275 kr | 705 034 kr | 971 698 kr | 1 404 079 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 7 458 kr | 0 kr | 88 125 kr |
| Skatteskulder | - | 0 kr | - | 3 811 kr | 30 449 kr | 52 105 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 700 kr | 3 194 kr | 73 447 kr | 176 928 kr | 95 894 kr | 203 651 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 27 925 kr | 75 227 kr | 2 835 727 kr | 2 004 055 kr | 1 542 735 kr | 1 728 464 kr |
Ur årsredovisningen
Cevoid utvecklar och säljer programvara inom varumärkesengagemang till e-handelsföretag i Norden, Europa och på den globala marknaden. Bolaget har sitt säte i Stockholm, Sverige.
Cevoid har under räkenskapsåret lanserat lojalitets- och tävlingsmoduler som integreras med den befintliga UGC-modulen och huvudplattformen.
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut som väsentligt påverkar bedömningen av
Företrädare
- Tobias Totte Erik J (styrelseledamot och verkställande direktör)
- Erik Jonathan D (ordförande)
- Lars Viktor A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cevoid AB för organisationsnummer?
Cevoid AB har organisationsnummer 559238-6519 (5592386519).
Var ligger Cevoid AB?
Cevoid AB har sin registrerade adress Sveavägen 34, 11134 Stockholm.
Vilken bransch är Cevoid AB verksamt i?
Cevoid AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cevoid AB?
Cevoid AB hade en nettoomsättning på 5 095 841 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Cevoid AB?
Cevoid AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.