SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag
SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag har organisationsnummer 559239-4034 (5592394034)
Aktiebolag • Org.nr: 559239-4034
Om företaget
SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 14 procent till 861 363 kr räkenskapsåret 2026 (754 840 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag 861 363 kr och redovisade ett resultat på 373 655 kr. Rörelsemarginalen var 74,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,9 procent). Soliditeten var 43,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 873,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 336,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,1 procent | 18,9 procent | 6,6 procent till 35,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 74,2 procent | 20,0 procent | 7,2 procent till 37,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 43,6 procent | 65,8 procent | 47,2 procent till 84,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 873,9 procent | 336,6 procent | 201,8 procent till 714,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 69,8 procent | 25,3 procent | 4,7 procent till 56,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 14,1 procent | 1,0 procent | -11,4 procent till 13,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 094 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 84 av 191 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Uppsala.
- Plats 3 054 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 5 203 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 156 783 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,1 procent | 40,1 procent | 31,3 procent | 71,4 procent | 74,1 procent |
| Vinstmarginal | 50,1 procent | 40,1 procent | 31,9 procent | 72,2 procent | 74,2 procent |
| Soliditet | 61,6 procent | 48,7 procent | 48,0 procent | 43,9 procent | 43,6 procent |
| Kassalikviditet | 551,7 procent | 367,1 procent | 555,5 procent | 508,7 procent | 873,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 78,2 procent | 54,5 procent | 41,3 procent | 69,4 procent | 69,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 5,6 procent | 1,4 procent | -8,2 procent | -0,3 procent | 14,1 procent |
| Omsättning per anställd | 813 000 kr | 825 000 kr | 757 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 354 000 kr | 397 000 kr | 420 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dag Hammarskjölds väg 238 Rc/o c/o Marie Holmkvist
75652 Uppsala
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Dag Hammarskjölds väg 238 R som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är redovisning, bokslut, ekonomisk rådgivning till små och medelstora företag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 473 119 kr | 770 349 kr | 813 139 kr | 824 787 kr | 756 806 kr | 754 840 kr | 861 363 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 76 kr | 260 kr | 232 kr | 172 kr | 4 049 kr | 837 kr | 1 391 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 359 kr | 51 419 kr | 51 277 kr | 87 700 kr | 82 396 kr | 133 825 kr | 123 786 kr |
| Personalkostnader | 254 770 kr | 554 144 kr | 354 159 kr | 396 684 kr | 420 280 kr | 67 927 kr | 85 128 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 9 768 kr | 13 024 kr | 13 024 kr | 13 024 kr |
| Rörelseresultat | 208 914 kr | 164 526 kr | 407 471 kr | 330 463 kr | 237 057 kr | 539 227 kr | 638 034 kr |
| Ränteintäkter | 225 kr | 0 kr | - | 100 kr | 5 166 kr | 6 068 kr | 1 134 kr |
| Räntekostnader | 33 kr | 318 kr | 314 kr | 215 kr | 703 kr | 542 kr | 42 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 209 106 kr | 164 208 kr | 407 157 kr | 330 348 kr | 241 520 kr | 544 753 kr | 639 126 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -102 000 kr | -86 000 kr | -62 000 kr | -138 700 kr | -164 000 kr |
| Skatt | 45 181 kr | 35 609 kr | 63 320 kr | 53 333 kr | 38 474 kr | 85 794 kr | 101 471 kr |
| Årets resultat | 163 925 kr | 128 599 kr | 241 837 kr | 191 015 kr | 141 046 kr | 320 259 kr | 373 655 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 55 351 kr | 42 327 kr | 29 303 kr | 16 279 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 55 351 kr | 42 327 kr | 29 303 kr | 16 279 kr |
| Omsättningstillgångar | 307 640 kr | 295 554 kr | 502 439 kr | 663 890 kr | 669 632 kr | 1 021 970 kr | 1 210 250 kr |
| Kortfristiga fordringar | 25 303 kr | 22 250 kr | 50 563 kr | 73 563 kr | 123 446 kr | 58 471 kr | 24 847 kr |
| Kassa och bank | 282 337 kr | 273 304 kr | 451 876 kr | 590 327 kr | 546 186 kr | 963 499 kr | 1 185 403 kr |
| Summa tillgångar | 307 640 kr | 295 554 kr | 502 439 kr | 719 241 kr | 711 959 kr | 1 051 273 kr | 1 226 529 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 213 925 kr | 192 524 kr | 309 361 kr | 350 376 kr | 341 422 kr | 461 681 kr | 535 336 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 13 925 kr | 17 524 kr | 109 361 kr | 150 376 kr | 91 422 kr | 111 681 kr |
| Årets resultat | 163 925 kr | 128 599 kr | 241 837 kr | 191 015 kr | 141 046 kr | 320 259 kr | 373 655 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 102 000 kr | 188 000 kr | 250 000 kr | 388 700 kr | 552 700 kr |
| Kortfristiga skulder | 93 715 kr | 103 030 kr | 91 078 kr | 180 865 kr | 120 537 kr | 200 892 kr | 138 493 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 3 374 kr | 2 066 kr | 28 448 kr | 2 563 kr |
| Skatteskulder | 31 429 kr | 42 691 kr | 31 386 kr | 29 135 kr | 6 304 kr | 22 919 kr | 54 742 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 286 kr | 60 339 kr | 59 692 kr | 148 356 kr | 112 166 kr | 149 525 kr | 81 188 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 307 640 kr | 295 554 kr | 502 439 kr | 719 241 kr | 711 959 kr | 1 051 273 kr | 1 226 529 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2020 och bedriver redovisningsbyrå
Företrädare
- Marie H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag för organisationsnummer?
SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag har organisationsnummer 559239-4034 (5592394034).
Var ligger SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag?
SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag har sin registrerade adress Dag Hammarskjölds väg 238 R, 75652 Uppsala.
Vilken bransch är SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag verksamt i?
SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag?
SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag hade en nettoomsättning på 861 363 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i SMH Redovisning i Uppsala Aktiebolag föreslog en utdelning på 430 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.