HZL Art AB
HZL Art AB har organisationsnummer 559239-4810 (5592394810)
Aktiebolag • Org.nr: 559239-4810
Om företaget
HZL Art AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74120). Sidoverksamheter inkluderar reklambyråverksamhet och bildkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 44 procent till 357 000 kr räkenskapsåret 2025 (635 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HZL Art AB 357 000 kr och redovisade ett resultat på -166 022 kr. Rörelsemarginalen var -46,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,2 procent). Soliditeten var 84,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,6 procent). Kassalikviditeten var 589,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 298,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -46,5 procent | 10,2 procent | -0,7 procent till 27,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -45,4 procent | 10,2 procent | -0,6 procent till 28,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 84,5 procent | 63,6 procent | 41,0 procent till 82,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 589,0 procent | 298,5 procent | 168,8 procent till 586,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -35,1 procent | 11,5 procent | -10,1 procent till 44,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -43,8 procent | -5,2 procent | -33,1 procent till 20,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 357 000 kr | 760 000 kr | 357 000 kr till 1 259 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 345 000 kr | 492 000 kr | 215 000 kr till 735 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 853 av 1 513 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation.
- Plats 350 av 590 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation med säte i Stockholm.
- Plats 38 331 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 68 517 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 206 207 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,7 procent | 25,2 procent | 10,3 procent | -3,8 procent | -46,5 procent |
| Vinstmarginal | 42,7 procent | 25,0 procent | 10,2 procent | -3,8 procent | -45,4 procent |
| Soliditet | 62,8 procent | 74,2 procent | 80,0 procent | 77,9 procent | 84,5 procent |
| Kassalikviditet | 234,8 procent | 346,2 procent | 453,6 procent | 418,4 procent | 589,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,4 procent | 16,5 procent | 7,7 procent | -3,7 procent | -35,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -4,2 procent | -26,0 procent | 25,7 procent | -0,6 procent | -43,8 procent |
| Omsättning per anställd | 687 000 kr | 508 000 kr | 639 000 kr | 635 000 kr | 357 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 387 000 kr | 243 000 kr | 406 000 kr | 498 000 kr | 345 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bjurholmsgatan 5 D11638 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Grafisk formgivning, konst samt fotografering.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 717 301 kr | 686 899 kr | 508 201 kr | 639 400 kr | 634 747 kr | 357 024 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 12 510 kr | 133 110 kr | 12 992 kr | 12 601 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 90 269 kr | 133 368 kr | 137 061 kr | 166 916 kr | 147 603 kr | 164 926 kr |
| Personalkostnader | 336 419 kr | 387 327 kr | 242 633 kr | 405 731 kr | 497 962 kr | 344 947 kr |
| Avskrivningar | 5 708 kr | 5 708 kr | 13 307 kr | 13 307 kr | 13 307 kr | 13 307 kr |
| Rörelseresultat | 297 415 kr | 293 606 kr | 128 192 kr | 66 047 kr | -24 125 kr | -166 156 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 1 740 kr | 1 554 kr | 1 912 kr |
| Räntekostnader | 34 kr | 227 kr | 1 115 kr | 2 547 kr | 972 kr | 1 778 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 297 381 kr | 293 379 kr | 127 079 kr | 65 240 kr | -23 543 kr | -166 022 kr |
| Skatt | 63 645 kr | 66 635 kr | 26 495 kr | 14 114 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 233 736 kr | 226 744 kr | 100 584 kr | 51 126 kr | -23 543 kr | -166 022 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 70 183 kr | 102 471 kr | 89 164 kr | 75 857 kr | 62 550 kr | 49 243 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 833 kr | 55 121 kr | 41 814 kr | 28 507 kr | 15 200 kr | 1 893 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 47 350 kr | 47 350 kr | 47 350 kr | 47 350 kr | 47 350 kr | 47 350 kr |
| Omsättningstillgångar | 495 242 kr | 710 585 kr | 733 850 kr | 752 156 kr | 757 034 kr | 509 969 kr |
| Kortfristiga fordringar | 120 974 kr | 111 197 kr | 204 624 kr | 156 561 kr | 251 202 kr | 212 648 kr |
| Kassa och bank | 374 268 kr | 599 388 kr | 529 226 kr | 595 595 kr | 505 832 kr | 297 321 kr |
| Summa tillgångar | 565 425 kr | 813 056 kr | 823 014 kr | 828 013 kr | 819 584 kr | 559 212 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 283 736 kr | 510 480 kr | 611 064 kr | 662 190 kr | 638 646 kr | 472 624 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 233 736 kr | 460 480 kr | 561 064 kr | 612 189 kr | 588 646 kr |
| Årets resultat | 233 736 kr | 226 744 kr | 100 584 kr | 51 126 kr | -23 543 kr | -166 022 kr |
| Kortfristiga skulder | 281 689 kr | 302 576 kr | 211 950 kr | 165 823 kr | 180 938 kr | 86 588 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 209 kr | 17 242 kr | 1 477 kr |
| Skatteskulder | 63 645 kr | 130 280 kr | 93 130 kr | 20 117 kr | 6 004 kr | 6 004 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 203 544 kr | 157 795 kr | 104 320 kr | 141 872 kr | 150 441 kr | 55 106 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 565 425 kr | 813 056 kr | 823 014 kr | 828 013 kr | 819 584 kr | 559 212 kr |
Företrädare
- Hanna Linnea Z
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HZL Art AB för organisationsnummer?
HZL Art AB har organisationsnummer 559239-4810 (5592394810).
Var ligger HZL Art AB?
HZL Art AB har sin registrerade adress Bjurholmsgatan 5 D, 11638 Stockholm.
Vilken bransch är HZL Art AB verksamt i?
HZL Art AB är registrerat i branschen grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HZL Art AB?
HZL Art AB hade en nettoomsättning på 357 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HZL Art AB?
HZL Art AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.