Mike Green AB
Mike Green AB har organisationsnummer 559239-8407 (5592398407)
Aktiebolag • Org.nr: 559239-8407
Om företaget
Mike Green AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Heby. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96990). Sidoverksamheter inkluderar framställning av te och kaffe och lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mike Green AB 101 134 kr och redovisade ett resultat på -3 996 kr. Rörelsemarginalen var -4,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,0 procent). Soliditeten var -619,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 13,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 203,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,0 procent | 4,0 procent | -2,7 procent till 16,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,0 procent | 4,0 procent | -3,1 procent till 16,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -619,9 procent | 53,3 procent | 24,8 procent till 77,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 13,9 procent | 203,1 procent | 107,4 procent till 417,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 044 av 1 472 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster.
- Plats 25 av 36 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster med säte i Uppsala.
- Plats 5 077 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 8 390 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 246 889 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | -4,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | -4,0 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | -137,2 procent | -211,7 procent | -619,9 procent |
| Kassalikviditet | - | 42,2 procent | 32,1 procent | 13,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,6 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bygatan 1274431 Heby
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Bygatan 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, utveckla, tillverka, sälja och leverera samt i övrigt bedriva handel och annan näring med varor, produkter samt utbildning, föreläsningar och andra tjänster med inriktning inom hälsa och hälsoprodukter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 17 545 kr | 0 kr | 101 134 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 14 680 kr |
| Övriga externa kostnader | 300 kr | 29 280 kr | 11 367 kr | 90 529 kr |
| Rörelseresultat | - | -32 443 kr | -11 367 kr | -4 075 kr |
| Ränteintäkter | - | 127 kr | 250 kr | 88 kr |
| Räntekostnader | - | -44 276 kr | 10 kr | 9 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 11 960 kr | -11 127 kr | -3 996 kr |
| Årets resultat | -300 kr | 11 960 kr | -11 127 kr | -3 996 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 17 612 kr | 12 589 kr | 13 414 kr | 5 225 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 187 kr | 12 589 kr | 13 414 kr | 4 150 kr |
| Kassa och bank | 17 425 kr | 0 kr | - | 1 075 kr |
| Summa tillgångar | 18 612 kr | 12 589 kr | 13 414 kr | 5 225 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 18 612 kr | -17 266 kr | -28 393 kr | -32 389 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | -6 088 kr | -54 226 kr | -42 266 kr | -53 393 kr |
| Årets resultat | -300 kr | 11 960 kr | -11 127 kr | -3 996 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 29 855 kr | 41 807 kr | 37 614 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 29 855 kr | 30 721 kr | 30 528 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 18 612 kr | 12 589 kr | 13 414 kr | 5 225 kr |
Ur årsredovisningen
Mike Green AB bedriver verksamhet inom personlig träning samt konsulttjänster inom städ. Under räkenskapsåret har bolaget gått från vilande verksamhet till att bedriva aktiv näringsverksamhet. Som ett led i etableringen hyr bolaget ett träningsrum i en padelhall där den personliga träningsverksamheten bedrivs.
Under året har bolaget återupptagit sin verksamhet och påbörjat uppbyggnaden av den löpande verksamheten. Fokus har legat på att etablera den personliga träningen genom hyrda träningslokaler samt att erbjuda städtjänster till padelhallen. Bolaget avser att fortsätta den personliga träningsverksamheten samt konsulttjänsterna inom städ. Målsättningen är att öka kundunderlaget, stärka bolagets marknadsposition och skapa en långsiktigt lönsam verksamhet.
Företrädare
- Michael G (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mike Green AB för organisationsnummer?
Mike Green AB har organisationsnummer 559239-8407 (5592398407).
Var ligger Mike Green AB?
Mike Green AB har sin registrerade adress Bygatan 12, 74431 Heby.
Vilken bransch är Mike Green AB verksamt i?
Mike Green AB är registrerat i branschen diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mike Green AB?
Mike Green AB hade en nettoomsättning på 101 134 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.