Mossfasttvå AB
Mossfasttvå AB har organisationsnummer 559241-0210 (5592410210)
Aktiebolag • Org.nr: 559241-0210
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerMora
Om företaget
Mossfasttvå AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mora. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 4 procent till 876 000 kr räkenskapsåret 2026 (839 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Mossfasttvå AB 876 000 kr och redovisade ett resultat på 47 548 kr. Rörelsemarginalen var 34,3 procent, under branschens median (median 40,1 procent). Soliditeten var 5,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 66,1 procent, under branschens median (median 158,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,3 procent | 40,1 procent | 19,9 procent till 57,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,8 procent | 28,4 procent | 7,1 procent till 51,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 5,1 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 66,1 procent | 158,0 procent | 51,0 procent till 453,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 procent | 11,1 procent | 1,6 procent till 29,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,4 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 817 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 11 av 24 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Mora.
- Plats 325 av 621 aktiebolag med säte i Mora.
- Plats 4 232 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 155 577 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,5 procent | 24,5 procent | 33,1 procent | 34,3 procent |
| Vinstmarginal | -118,5 procent | -24,8 procent | -3,6 procent | 6,8 procent |
| Soliditet | 0,3 procent | 0,6 procent | 4,4 procent | 5,1 procent |
| Kassalikviditet | 19,9 procent | 35,9 procent | 44,3 procent | 66,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -575,7 procent | -325,3 procent | 85,3 procent | 10,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 510,5 procent | 10,8 procent | 4,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mossvägen 279236 Mora
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mossvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 123 762 kr | 756 948 kr | 838 613 kr | 876 084 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 256 kr | 0 kr | 1 283 kr |
| Övriga externa kostnader | 142 993 kr | 204 371 kr | 190 908 kr | 207 022 kr |
| Avskrivningar | - | 367 532 kr | 370 294 kr | 370 294 kr |
| Rörelseresultat | -19 231 kr | 185 301 kr | 277 411 kr | 300 051 kr |
| Ränteintäkter | 306 kr | 82 kr | 18 kr | 22 kr |
| Räntekostnader | 127 968 kr | 373 167 kr | 307 478 kr | 240 151 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -146 893 kr | -187 784 kr | -30 049 kr | 59 922 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 365 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | - | 53 kr | 12 374 kr |
| Årets resultat | -146 893 kr | -187 784 kr | 334 898 kr | 47 548 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 8 988 252 kr | 9 045 768 kr | 8 675 474 kr | 8 305 180 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 988 252 kr | 9 001 570 kr | 8 635 880 kr | 8 270 190 kr |
| Omsättningstillgångar | 171 585 kr | 170 584 kr | 199 075 kr | 312 374 kr |
| Kortfristiga fordringar | 121 817 kr | 108 764 kr | 106 154 kr | 145 019 kr |
| Kassa och bank | 49 768 kr | 61 820 kr | 92 921 kr | 167 355 kr |
| Summa tillgångar | 9 159 837 kr | 9 216 352 kr | 8 874 549 kr | 8 617 554 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 25 516 kr | 57 732 kr | 392 630 kr | 440 178 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 147 409 kr | 220 516 kr | 32 732 kr | 367 630 kr |
| Årets resultat | -146 893 kr | -187 784 kr | 334 898 kr | 47 548 kr |
| Kortfristiga skulder | 861 962 kr | 474 620 kr | 448 919 kr | 472 376 kr |
| Leverantörsskulder | 809 618 kr | 82 824 kr | 67 710 kr | 31 798 kr |
| Skatteskulder | 8 135 kr | 14 180 kr | 7 593 kr | 15 444 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 824 kr | 23 728 kr | 14 687 kr | 58 570 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 159 837 kr | 9 216 352 kr | 8 874 549 kr | 8 617 554 kr |
Företrädare
- Tommy C (ordförande)
- Camilla C
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mossfasttvå AB för organisationsnummer?
Mossfasttvå AB har organisationsnummer 559241-0210 (5592410210).
Var ligger Mossfasttvå AB?
Mossfasttvå AB har sin registrerade adress Mossvägen 2, 79236 Mora.
Vilken bransch är Mossfasttvå AB verksamt i?
Mossfasttvå AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mossfasttvå AB?
Mossfasttvå AB hade en nettoomsättning på 876 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mora
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.