NL:s Service AB
NL:s Service AB har organisationsnummer 559241-4337 (5592414337)
Aktiebolag • Org.nr: 559241-4337
Om företaget
NL:s Service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vikingstad. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 892 938 kr räkenskapsåret 2025 (883 698 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NL:s Service AB 892 938 kr och redovisade ett resultat på 96 920 kr. Rörelsemarginalen var 14,2 procent, över branschens median (median 6,7 procent). Soliditeten var 63,7 procent, över branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 390,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,2 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,0 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 63,7 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 390,2 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,6 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,0 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 893 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 605 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 690 000 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 978 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 25 av 27 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Linköping.
- Plats 2 043 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 5 959 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 154 142 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 2,9 procent | 7,4 procent | 14,2 procent |
| Vinstmarginal | 3,2 procent | 3,0 procent | 7,5 procent | 14,0 procent |
| Soliditet | 52,7 procent | 50,2 procent | 61,8 procent | 63,7 procent |
| Kassalikviditet | 302,6 procent | 251,1 procent | 366,2 procent | 390,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,7 procent | 12,3 procent | 24,0 procent | 37,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -5,7 procent | 4,9 procent | 1,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 893 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 690 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östergårdsgatan 758372 Vikingstad
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten skall erbjuda uthyrning av arbetskraft i form av montage, installation inom ventilation och byggsektorn samt projektledning inom byggsektorn och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 893 846 kr | 842 557 kr | 883 698 kr | 892 938 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 264 kr | 0 kr | 1 071 kr | 79 597 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 57 310 kr | 8 665 kr | 600 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 150 084 kr | 90 344 kr | 114 069 kr | 155 820 kr |
| Personalkostnader | 659 446 kr | 711 638 kr | 697 165 kr | 690 243 kr |
| Avskrivningar | - | 7 145 kr | 7 145 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 29 270 kr | 24 765 kr | 65 790 kr | 126 472 kr |
| Ränteintäkter | 26 kr | 333 kr | 366 kr | 116 kr |
| Räntekostnader | 554 kr | 68 kr | 0 kr | 1 694 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 28 742 kr | 25 030 kr | 66 156 kr | 124 894 kr |
| Skatt | 6 765 kr | 5 259 kr | 15 499 kr | 27 974 kr |
| Årets resultat | 21 977 kr | 19 771 kr | 50 657 kr | 96 920 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 28 580 kr | 21 435 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 28 580 kr | 21 435 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 304 024 kr | 290 388 kr | 319 890 kr | 404 572 kr |
| Kortfristiga fordringar | 243 355 kr | 125 630 kr | 135 999 kr | 222 073 kr |
| Kassa och bank | 60 669 kr | 164 758 kr | 183 891 kr | 182 499 kr |
| Summa tillgångar | 304 024 kr | 318 968 kr | 341 325 kr | 404 572 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 160 347 kr | 160 119 kr | 210 776 kr | 257 696 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 113 370 kr | 115 348 kr | 135 119 kr | 135 776 kr |
| Årets resultat | 21 977 kr | 19 771 kr | 50 657 kr | 96 920 kr |
| Obeskattade reserver | 43 190 kr | 43 190 kr | 43 190 kr | 43 190 kr |
| Kortfristiga skulder | 100 487 kr | 115 659 kr | 87 359 kr | 103 686 kr |
| Leverantörsskulder | 16 212 kr | 0 kr | 1 250 kr | 4 937 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 12 061 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 706 kr | 52 591 kr | 23 040 kr | 20 119 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 304 024 kr | 318 968 kr | 341 325 kr | 404 572 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Östergötlands län, Linköping kommun registrerades år 2020-02-10 och bedriver sedan dess uthyrning av arbetskraft i form av montage, installtion inom ventilation, byggsektorn samt projektledning inom byggsektorn. Årsredovisningen är upprättad i SEK.
Företrädare
- Niclas L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NL:s Service AB för organisationsnummer?
NL:s Service AB har organisationsnummer 559241-4337 (5592414337).
Var ligger NL:s Service AB?
NL:s Service AB har sin registrerade adress Östergårdsgatan 7, 58372 Vikingstad.
Vilken bransch är NL:s Service AB verksamt i?
NL:s Service AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NL:s Service AB?
NL:s Service AB hade en nettoomsättning på 892 938 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har NL:s Service AB?
NL:s Service AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår NL:s Service AB någon utdelning?
Styrelsen i NL:s Service AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.