Om företaget
Starfall Road AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 53 procent till 273 067 kr räkenskapsåret 2025 (178 969 kr föregående år).
Jag har fått in fler jobb och därmed kunnat fakturera mer.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Starfall Road AB 273 067 kr och redovisade ett resultat på 131 604 kr. Rörelsemarginalen var 61,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,1 procent). Soliditeten var 80,0 procent, över branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 318,9 procent, under branschens median (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 61,9 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 62,0 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 80,0 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 318,9 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 52,6 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 470 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 626 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 40 423 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 72 182 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 217 205 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 92,2 procent | - | - | 68,8 procent | 61,9 procent |
| Vinstmarginal | 92,2 procent | - | - | 69,2 procent | 62,0 procent |
| Soliditet | 60,5 procent | 82,8 procent | 84,9 procent | 75,4 procent | 80,0 procent |
| Kassalikviditet | 432,3 procent | 721,7 procent | 662,5 procent | 257,6 procent | 318,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,6 procent | -0,2 procent | -6,2 procent | 25,3 procent | 30,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 151,3 procent | -77,5 procent | - | - | 52,6 procent |
| Omsättning per anställd | 280 000 kr | 63 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 4 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Johan Tillanders väg 37c/o C/o Simon Karlsson
16852 Bromma
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Johan Tillanders väg 37 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva artistisk verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 111 605 kr | 280 498 kr | 63 206 kr | 25 048 kr | 178 969 kr | 273 067 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 60 kr | 1 145 kr | 2 606 kr | 21 245 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 27 645 kr | 21 402 kr | 68 976 kr | 10 787 kr | 7 869 kr | 65 492 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 271 kr | 52 kr | 45 030 kr | 38 887 kr | 46 073 kr | 36 960 kr |
| Personalkostnader | - | 440 kr | 4 076 kr | 0 kr | 4 423 kr | 19 033 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 3 667 kr |
| Rörelseresultat | 76 689 kr | 258 604 kr | -54 816 kr | -23 481 kr | 123 210 kr | 169 160 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 665 kr | 214 kr |
| Räntekostnader | - | - | 327 kr | 0 kr | 0 kr | 155 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 76 689 kr | 258 604 kr | -55 143 kr | -23 481 kr | 123 875 kr | 169 219 kr |
| Bokslutsdispositioner | -20 258 kr | -64 651 kr | 55 143 kr | 9 508 kr | -29 759 kr | 0 kr |
| Skatt | 13 004 kr | 39 953 kr | 547 kr | 0 kr | 18 389 kr | 37 615 kr |
| Årets resultat | 43 427 kr | 154 000 kr | -547 kr | -13 973 kr | 75 727 kr | 131 604 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 222 000 kr | 290 329 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 68 329 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 222 000 kr | 222 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 101 689 kr | 394 182 kr | 287 850 kr | 264 394 kr | 175 437 kr | 248 553 kr |
| Kortfristiga fordringar | 735 kr | 0 kr | 10 717 kr | 68 888 kr | 30 139 kr | 26 986 kr |
| Kassa och bank | 100 954 kr | 394 182 kr | 105 133 kr | 23 506 kr | 145 298 kr | 221 567 kr |
| Summa tillgångar | 101 689 kr | 394 182 kr | 287 850 kr | 264 394 kr | 397 437 kr | 538 882 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 68 427 kr | 238 349 kr | 238 458 kr | 224 485 kr | 299 572 kr | 431 177 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 59 349 kr | 214 005 kr | 213 458 kr | 198 845 kr | 274 573 kr |
| Årets resultat | 43 427 kr | 154 000 kr | -547 kr | -13 973 kr | 75 727 kr | 131 604 kr |
| Obeskattade reserver | 20 258 kr | 64 651 kr | 9 508 kr | 0 kr | 29 759 kr | 29 759 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 004 kr | 91 182 kr | 39 884 kr | 39 909 kr | 68 106 kr | 77 946 kr |
| Skatteskulder | 13 004 kr | 56 289 kr | 5 647 kr | 5 647 kr | 0 kr | 15 487 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 34 893 kr | 34 237 kr | 34 262 kr | 68 106 kr | 62 459 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 101 689 kr | 394 182 kr | 287 850 kr | 264 394 kr | 397 437 kr | 538 882 kr |
Ur årsredovisningen
Starfall Road AB utför musikproduktion till artister och säljer därmed produktioner till skivbolag samt individuella artister. Företaget är därmed beroende av att skapa bra och populär musik. Vi har vårt säte i Stockholm.
Företrädare
- Simon Alexander K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Starfall Road AB för organisationsnummer?
Starfall Road AB har organisationsnummer 559241-8908 (5592418908).
Var ligger Starfall Road AB?
Starfall Road AB har sin registrerade adress Johan Tillanders väg 37, 16852 Bromma.
Vilken bransch är Starfall Road AB verksamt i?
Starfall Road AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Starfall Road AB?
Starfall Road AB hade en nettoomsättning på 273 067 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.