Grilles AB
Grilles AB har organisationsnummer 559241-9252 (5592419252)
Aktiebolag • Org.nr: 559241-9252
Om företaget
Grilles AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 3 procent till 3 773 885 kr räkenskapsåret 2024 (3 658 461 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Grilles AB 3 773 885 kr och redovisade ett resultat på 286 506 kr. Rörelsemarginalen var 9,2 procent, över branschens median (median 2,8 procent). Soliditeten var 58,9 procent, över branschens median (median 38,1 procent). Kassalikviditeten var 336,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 135,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,2 procent | 2,8 procent | -3,0 procent till 10,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,7 procent | 2,4 procent | -3,5 procent till 9,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 58,9 procent | 38,1 procent | 11,6 procent till 67,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 336,2 procent | 135,9 procent | 63,0 procent till 300,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 28,1 procent | 10,2 procent | -12,5 procent till 48,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,2 procent | 3,3 procent | -9,0 procent till 19,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 258 000 kr | 1 090 000 kr | 778 000 kr till 1 435 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 442 000 kr | 407 000 kr | 286 000 kr till 514 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,4 procent | 14,7 procent | 4,0 procent | 21,5 procent | 9,2 procent |
| Vinstmarginal | -10,6 procent | 14,7 procent | 4,0 procent | 21,7 procent | 9,7 procent |
| Soliditet | 6,3 procent | 43,8 procent | 50,7 procent | 53,8 procent | 58,9 procent |
| Kassalikviditet | 203,3 procent | 136,6 procent | 173,4 procent | 286,0 procent | 336,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -252,4 procent | 90,4 procent | 20,8 procent | 56,3 procent | 28,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 235,2 procent | 10,6 procent | 16,4 procent | 3,2 procent |
| Omsättning per anställd | 847 000 kr | 947 000 kr | 785 000 kr | 1 219 000 kr | 1 258 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 200 000 kr | 262 000 kr | 264 000 kr | 282 000 kr | 442 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stamgatan 78c/o Yilmaz sensoy
12574 Älvsjö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Stamgatan 78 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt förvaltning av värdepapper och därtill förenlig verskamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 847 463 kr | 2 841 061 kr | 3 141 864 kr | 3 658 461 kr | 3 773 885 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 15 372 kr | 18 042 kr | 5 823 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 368 868 kr | 1 201 777 kr | 1 462 134 kr | 1 551 193 kr | 1 605 026 kr |
| Övriga externa kostnader | 305 309 kr | 371 020 kr | 451 890 kr | 428 787 kr | 437 212 kr |
| Personalkostnader | 199 931 kr | 787 373 kr | 1 056 530 kr | 847 190 kr | 1 327 230 kr |
| Avskrivningar | 61 862 kr | 61 862 kr | 61 862 kr | 61 862 kr | 61 862 kr |
| Rörelseresultat | -88 507 kr | 419 029 kr | 124 820 kr | 787 471 kr | 348 378 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 7 769 kr | 18 087 kr |
| Räntekostnader | 1 025 kr | 1 528 kr | 200 kr | 1 170 kr | 942 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -89 532 kr | 417 501 kr | 124 620 kr | 794 070 kr | 365 523 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -200 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 84 995 kr | 28 239 kr | 123 896 kr | 79 017 kr |
| Årets resultat | -89 532 kr | 332 506 kr | 96 381 kr | 470 174 kr | 286 506 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 256 765 kr | 194 903 kr | 133 041 kr | 71 179 kr | 9 317 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 43 165 kr | 34 703 kr | 26 241 kr | 17 779 kr | 9 317 kr |
| Omsättningstillgångar | 307 471 kr | 646 016 kr | 782 930 kr | 1 481 418 kr | 1 724 714 kr |
| Kortfristiga fordringar | 61 060 kr | 67 960 kr | 75 953 kr | 188 591 kr | 270 689 kr |
| Kassa och bank | 246 411 kr | 578 056 kr | 706 977 kr | 1 292 827 kr | 1 454 025 kr |
| Summa tillgångar | 564 236 kr | 840 919 kr | 915 971 kr | 1 552 597 kr | 1 734 031 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 35 468 kr | 367 974 kr | 464 355 kr | 834 529 kr | 1 021 035 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 100 000 kr | 10 468 kr | 342 974 kr | 339 355 kr | 709 529 kr |
| Årets resultat | -89 532 kr | 332 506 kr | 96 381 kr | 470 174 kr | 286 506 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 151 268 kr | 472 945 kr | 451 616 kr | 518 068 kr | 512 996 kr |
| Leverantörsskulder | 75 070 kr | 109 733 kr | 104 409 kr | 163 821 kr | 90 124 kr |
| Skatteskulder | - | 84 995 kr | 113 234 kr | 152 135 kr | 202 914 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 59 995 kr | 264 612 kr | 212 481 kr | 147 460 kr | 156 744 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 564 236 kr | 840 919 kr | 915 971 kr | 1 552 597 kr | 1 734 031 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver restaurangverksamhet.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Yilmaz S
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Grilles AB för organisationsnummer?
Grilles AB har organisationsnummer 559241-9252 (5592419252).
Var ligger Grilles AB?
Grilles AB har sin registrerade adress Stamgatan 78, 12574 Älvsjö.
Vilken bransch är Grilles AB verksamt i?
Grilles AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Grilles AB?
Grilles AB hade en nettoomsättning på 3 773 885 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Grilles AB?
Grilles AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår Grilles AB någon utdelning?
Styrelsen i Grilles AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.