LP Plåtslageri aktiebolag
LP Plåtslageri aktiebolag har organisationsnummer 559242-1266 (5592421266)
Aktiebolag • Org.nr: 559242-1266
Om företaget
LP Plåtslageri aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Forsheda. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43411).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 48,1 procent | 29,3 procent till 71,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 98,7 procent | 18,3 procent | 0,7 procent till 48,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,1 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 44,2 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 51,7 procent | 2,8 procent | 2,4 procent | 2,1 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 305,2 procent | 275,1 procent | - | 2,1 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 85,4 procent | -34,6 procent | -22,0 procent | -14,9 procent | 98,7 procent |
| Omsättning per anställd | 548 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 307 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fänestad storegård 233172 Forsheda
Verksamhetsbeskrivning
Takarbeten av plåt. Byggnadssnickeriarbeten diverse övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
Bransch
- 43411Takarbeten av plåtHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 548 000 kr | -8 000 kr | -4 000 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | - | - | - | - | 1 400 kr |
| Personalkostnader | 306 741 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 241 712 kr | -8 056 kr | -4 302 kr | -2 527 kr | -1 400 kr |
| Ränteintäkter | - | 93 kr | 24 kr | 12 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | 89 kr | 245 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 241 623 kr | -8 208 kr | -4 278 kr | -2 515 kr | 1 298 602 kr |
| Bokslutsdispositioner | -55 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 40 003 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 146 620 kr | -8 208 kr | -4 278 kr | -2 515 kr | 1 298 602 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 800 000 kr | 800 000 kr | 800 000 kr | 800 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 800 000 kr | 800 000 kr | 800 000 kr | 800 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 332 177 kr | 37 278 kr | 19 450 kr | 16 935 kr | 515 537 kr |
| Varulager | 10 000 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 119 301 kr | 3 441 kr | 17 254 kr | 15 284 kr | 515 285 kr |
| Kassa och bank | 202 876 kr | 33 837 kr | 2 196 kr | 1 651 kr | 252 kr |
| Summa tillgångar | 332 177 kr | 837 278 kr | 819 450 kr | 816 935 kr | 1 315 537 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 171 620 kr | 23 728 kr | 19 450 kr | 16 935 kr | 1 315 537 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 6 936 kr | -1 272 kr | -5 550 kr | -8 065 kr |
| Årets resultat | 146 620 kr | -8 208 kr | -4 278 kr | -2 515 kr | 1 298 602 kr |
| Obeskattade reserver | 55 000 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 105 557 kr | 13 550 kr | 0 kr | 800 000 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | 49 556 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 11 113 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 19 888 kr | 3 550 kr | 0 kr | 800 000 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 332 177 kr | 837 278 kr | 819 450 kr | 816 935 kr | 1 315 537 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget utför takarbeten i plåt samt byggnadssnickeriarbeten. Verksamheten har varit vilande under året. Företaget har sitt säte i Jönköpings län, Värnamo kommun. Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK.
Företrädare
- Linus P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LP Plåtslageri aktiebolag för organisationsnummer?
LP Plåtslageri aktiebolag har organisationsnummer 559242-1266 (5592421266).
Var ligger LP Plåtslageri aktiebolag?
LP Plåtslageri aktiebolag har sin registrerade adress Fänestad storegård 2, 33172 Forsheda.
Vilken bransch är LP Plåtslageri aktiebolag verksamt i?
LP Plåtslageri aktiebolag är registrerat i branschen takarbeten av plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Föreslår LP Plåtslageri aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i LP Plåtslageri aktiebolag föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värnamo
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (2025)
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.