KASLAS AB
KASLAS AB har organisationsnummer 559242-5010 (5592425010)
Aktiebolag • Org.nr: 559242-5010
Om företaget
KASLAS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hällevadsholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till -1 kr räkenskapsåret 2025 (600 000 kr föregående år).
Under räkenskapsåret har bolaget varit vilande och ingen operativ verksamhet har bedrivits. Detta innebär att nettoomsättningen uppgick till 0 kr och att årets resultat huvudsakligen består av bolagets löpande administrationskostnader.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte KASLAS AB -1 kr och redovisade ett resultat på -14 713 kr. Soliditeten var 83,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 607,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,5 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 607,2 procent | 197,7 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -58,0 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 260 av 5 310 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 14 av 14 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Sotenäs.
- Plats 525 av 534 aktiebolag med säte i Sotenäs.
- Plats 53 986 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 329 818 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,3 procent | 11,1 procent | -12,3 procent | 6,4 procent | - |
| Vinstmarginal | 9,3 procent | 11,2 procent | -12,4 procent | 6,5 procent | - |
| Soliditet | 63,1 procent | 53,9 procent | 71,9 procent | 95,8 procent | 83,5 procent |
| Kassalikviditet | 271,1 procent | 216,7 procent | 355,7 procent | 2401,4 procent | 607,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 43,7 procent | 57,9 procent | -120,7 procent | 33,9 procent | -58,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 28,6 procent | 8,5 procent | -32,5 procent | -19,1 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 507 000 kr | 550 000 kr | 371 000 kr | 300 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 440 000 kr | 465 000 kr | 400 000 kr | 273 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pilvägen 145760 Hällevadsholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva mark och grundarbeten , byggnadssnickeri, byggnadsarbeten, lokalvård, äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 787 499 kr | 1 012 800 kr | 1 099 140 kr | 742 139 kr | 599 761 kr | -1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 8 028 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 20 124 kr | 38 816 kr | 47 436 kr | 34 140 kr | 24 086 kr | 13 803 kr |
| Personalkostnader | 676 466 kr | 880 023 kr | 929 193 kr | 799 280 kr | 545 126 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 90 909 kr | 93 961 kr | 122 511 kr | -91 281 kr | 38 577 kr | -13 804 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 16 kr | 61 kr | 467 kr | 341 kr |
| Räntekostnader | 357 kr | 0 kr | - | 554 kr | 2 kr | 1 250 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 90 552 kr | 93 961 kr | 122 527 kr | -91 774 kr | 39 042 kr | -14 713 kr |
| Skatt | 19 452 kr | 19 355 kr | 25 430 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 71 100 kr | 74 606 kr | 97 097 kr | -91 774 kr | 39 042 kr | -14 713 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 261 073 kr | 270 463 kr | 311 608 kr | 105 759 kr | 120 072 kr | 30 359 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 333 kr | 5 593 kr | 125 138 kr | 20 739 kr | 30 233 kr | 30 214 kr |
| Kassa och bank | 255 740 kr | 264 870 kr | 186 470 kr | 85 020 kr | 89 839 kr | 145 kr |
| Summa tillgångar | 261 073 kr | 270 463 kr | 311 608 kr | 105 759 kr | 120 072 kr | 30 359 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 96 100 kr | 170 707 kr | 167 804 kr | 76 030 kr | 115 072 kr | 25 359 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 71 100 kr | 45 707 kr | 142 804 kr | 51 030 kr | 15 072 kr |
| Årets resultat | 71 100 kr | 74 606 kr | 97 097 kr | -91 774 kr | 39 042 kr | -14 713 kr |
| Kortfristiga skulder | 164 973 kr | 99 756 kr | 143 804 kr | 29 729 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Leverantörsskulder | -450 kr | 0 kr | 2 141 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 94 113 kr | 94 756 kr | 136 663 kr | 24 729 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 261 073 kr | 270 463 kr | 311 608 kr | 105 759 kr | 120 072 kr | 30 359 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet omfattar mark- och grundarbeten, byggnadsarbeten, byggnadssnickeri och lokalvård samt ägande och förvaltning av lös och fast egendom och därmed förenlig verksamhet. Under räkenskapsåret har bolaget varit vilande och någon operativ verksamhet har därför inte bedrivits. Efter räkenskapsårets utgång har bolaget bytt firma till Kaslas AB och beslutat om en ny verksamhetsinriktning inom mark- och grundarbeten, byggnadsarbeten samt byggnadssnickeri. Styrelsens bedömning är att verksamheten kommer att återupptas under kommande räkenskapsår.
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget bytt firma från S & M Kunnoss AB till Kaslas AB. I samband med namnbytet har bolaget även beslutat om en ny verksamhetsinriktning inom mark- och grundarbeten, byggnadsarbeten samt byggnadssnickeri. Styrelsens bedömning är att den nya inriktningen skapar goda förutsättningar för att återuppta verksamheten under kommande räkenskapsår.
Företrädare
- Kaspar Z (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KASLAS AB för organisationsnummer?
KASLAS AB har organisationsnummer 559242-5010 (5592425010).
Var ligger KASLAS AB?
KASLAS AB har sin registrerade adress Pilvägen 1, 45760 Hällevadsholm.
Vilken bransch är KASLAS AB verksamt i?
KASLAS AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KASLAS AB?
KASLAS AB hade en nettoomsättning på -1 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sotenäs
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.