Hedin Manufaktur AB
Hedin Manufaktur AB har organisationsnummer 559242-6141 (5592426141)
Aktiebolag • Org.nr: 559242-6141
Om företaget
Hedin Manufaktur AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 2 084 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 160 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hedin Manufaktur AB 2 084 000 kr och redovisade ett resultat på 475 495 kr. Rörelsemarginalen var 27,5 procent, över branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 85,5 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 896,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,5 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 29,0 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 85,5 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 896,1 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 25,0 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,5 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 084 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 034 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 785 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 30 av 301 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Uppsala.
- Plats 1 500 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 2 609 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 81 692 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 62,5 procent | 41,3 procent | 34,4 procent | 34,5 procent | 27,5 procent |
| Vinstmarginal | 62,5 procent | 42,1 procent | 35,1 procent | 35,6 procent | 29,0 procent |
| Soliditet | 50,9 procent | 56,2 procent | 74,0 procent | 81,9 procent | 85,5 procent |
| Kassalikviditet | 348,3 procent | 292,2 procent | 448,2 procent | 686,3 procent | 896,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,2 procent | 62,0 procent | 43,2 procent | 37,2 procent | 25,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 20,6 procent | -2,6 procent | 35,2 procent | -3,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 360 000 kr | 1 640 000 kr | 1 598 000 kr | 2 160 000 kr | 2 084 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 439 000 kr | 870 000 kr | 980 000 kr | 976 000 kr | 1 034 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sågargatan 15B75318 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom två huvudområden. 1) konsultverksamhet med inriktning mot mjukvaruutveckling. 2) musikkomposition samt musikproduktion.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 1 360 209 kr | 1 639 994 kr | 1 598 498 kr | 2 160 085 kr | 2 083 705 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 81 kr |
| Övriga externa kostnader | 10 431 kr | 70 939 kr | 84 712 kr | 58 122 kr | 60 791 kr | 77 517 kr |
| Personalkostnader | - | 439 072 kr | 869 913 kr | 979 501 kr | 975 852 kr | 1 033 590 kr |
| Avskrivningar | - | - | 5 527 kr | 10 563 kr | 4 487 kr | 4 487 kr |
| Rörelseresultat | -10 431 kr | 850 198 kr | 678 049 kr | 550 312 kr | 746 258 kr | 574 105 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 868 kr | 11 931 kr | 14 644 kr | 16 098 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 1 313 kr | 9 320 kr | 170 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 431 kr | 850 198 kr | 691 477 kr | 560 930 kr | 768 412 kr | 604 663 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -210 000 kr | 0 kr | 102 714 kr | -1 150 kr | -1 564 kr |
| Skatt | - | 130 132 kr | 140 456 kr | 137 729 kr | 162 840 kr | 127 604 kr |
| Årets resultat | -10 431 kr | 510 066 kr | 551 021 kr | 525 915 kr | 604 422 kr | 475 495 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 172 162 kr | 211 599 kr | 267 112 kr | 322 625 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 26 162 kr | 15 599 kr | 11 112 kr | 6 625 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 146 000 kr | 196 000 kr | 256 000 kr | 316 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 23 969 kr | 1 030 494 kr | 1 407 769 kr | 1 434 491 kr | 1 714 324 kr | 1 897 851 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 342 638 kr | 723 198 kr | 178 092 kr | 345 917 kr | 76 722 kr |
| Kassa och bank | 23 969 kr | 687 856 kr | 684 571 kr | 1 256 399 kr | 1 368 407 kr | 1 821 129 kr |
| Summa tillgångar | 23 969 kr | 1 030 494 kr | 1 579 931 kr | 1 646 090 kr | 1 981 436 kr | 2 220 476 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 14 569 kr | 524 635 kr | 888 106 kr | 1 218 770 kr | 1 623 193 kr | 1 898 688 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -10 431 kr | 312 085 kr | 667 855 kr | 993 771 kr | 1 398 193 kr |
| Årets resultat | -10 431 kr | 510 066 kr | 551 021 kr | 525 915 kr | 604 422 kr | 475 495 kr |
| Obeskattade reserver | - | 210 000 kr | 210 000 kr | 107 286 kr | 108 436 kr | 110 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 9 400 kr | 295 859 kr | 481 825 kr | 320 034 kr | 249 807 kr | 211 788 kr |
| Leverantörsskulder | - | 9 476 kr | 10 793 kr | 11 770 kr | 95 835 kr | 102 291 kr |
| Skatteskulder | - | 148 465 kr | 318 655 kr | 191 658 kr | 32 303 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 900 kr | 127 919 kr | 142 378 kr | 106 605 kr | 111 669 kr | 99 497 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 23 969 kr | 1 030 494 kr | 1 579 931 kr | 1 646 090 kr | 1 981 436 kr | 2 220 476 kr |
Företrädare
- Johan H
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hedin Manufaktur AB för organisationsnummer?
Hedin Manufaktur AB har organisationsnummer 559242-6141 (5592426141).
Var ligger Hedin Manufaktur AB?
Hedin Manufaktur AB har sin registrerade adress Sågargatan 15B, 75318 Uppsala.
Vilken bransch är Hedin Manufaktur AB verksamt i?
Hedin Manufaktur AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hedin Manufaktur AB?
Hedin Manufaktur AB hade en nettoomsättning på 2 084 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hedin Manufaktur AB?
Hedin Manufaktur AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hedin Manufaktur AB någon utdelning?
Styrelsen i Hedin Manufaktur AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.