Svea rörteknik AB
Svea rörteknik AB har organisationsnummer 559242-6851 (5592426851)
Aktiebolag • Org.nr: 559242-6851
Om företaget
Svea rörteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ingarö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 39 procent till 1 086 937 kr räkenskapsåret 2025 (1 790 226 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svea rörteknik AB 1 086 937 kr och redovisade ett resultat på -86 294 kr. Rörelsemarginalen var -8,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 34,0 procent, under branschens median (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 151,4 procent, under branschens median (median 208,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,3 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -7,9 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 34,0 procent | 48,4 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 151,4 procent | 208,4 procent | 135,7 procent till 356,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -65,4 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -39,3 procent | 2,2 procent | -17,0 procent till 26,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 858 av 2 639 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 21 av 28 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Värmdö.
- Plats 838 av 2 057 aktiebolag med säte i Värmdö.
- Plats 45 727 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 138 304 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,3 procent | 0,7 procent | 0,8 procent | 1,1 procent | -8,3 procent |
| Vinstmarginal | 13,3 procent | 0,6 procent | 0,8 procent | 1,1 procent | -7,9 procent |
| Soliditet | 44,0 procent | 39,2 procent | 57,4 procent | 47,6 procent | 34,0 procent |
| Kassalikviditet | 178,5 procent | 164,6 procent | 234,8 procent | 190,7 procent | 151,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 77,5 procent | 3,1 procent | 2,7 procent | 6,5 procent | -65,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 47,1 procent | -4,3 procent | -23,1 procent | -39,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 654 000 kr | 2 434 000 kr | 2 328 000 kr | 1 790 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 433 000 kr | 630 000 kr | 672 000 kr | 207 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högslingan 613465 Ingarö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenader inom rörbranschen, Utföra arbete till privatkunder och företag inom rörmokeri, VVS, El, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 340 kr | 1 654 089 kr | 2 433 828 kr | 2 328 074 kr | 1 790 226 kr | 1 086 937 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 3 217 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 8 219 kr | 739 446 kr | 1 433 750 kr | 1 296 580 kr | 1 311 247 kr | 796 793 kr |
| Övriga externa kostnader | 37 784 kr | 261 335 kr | 354 251 kr | 339 619 kr | 256 556 kr | 376 580 kr |
| Personalkostnader | - | 432 912 kr | 629 841 kr | 672 213 kr | 206 608 kr | 4 164 kr |
| Rörelseresultat | -30 663 kr | 220 396 kr | 15 986 kr | 19 662 kr | 19 032 kr | -90 600 kr |
| Ränteintäkter | - | 6 kr | 0 kr | 306 kr | 600 kr | 4 869 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | 20 kr | 205 kr | 703 kr | 227 kr | 563 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -30 664 kr | 220 382 kr | 15 781 kr | 19 265 kr | 19 405 kr | -86 294 kr |
| Skatt | - | 47 194 kr | 9 719 kr | 13 713 kr | 5 236 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -30 664 kr | 173 188 kr | 6 062 kr | 5 552 kr | 14 169 kr | -86 294 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 95 976 kr | 508 153 kr | 506 157 kr | 355 530 kr | 459 001 kr | 388 641 kr |
| Kortfristiga fordringar | 23 130 kr | 333 412 kr | 366 320 kr | 210 767 kr | 269 066 kr | 285 518 kr |
| Kassa och bank | 72 846 kr | 174 741 kr | 139 837 kr | 144 763 kr | 189 935 kr | 103 123 kr |
| Summa tillgångar | 95 976 kr | 508 153 kr | 506 157 kr | 355 530 kr | 459 001 kr | 388 641 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 50 336 kr | 223 524 kr | 198 587 kr | 204 138 kr | 218 307 kr | 132 013 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 31 000 kr | 336 kr | 142 525 kr | 148 586 kr | 154 138 kr | 168 307 kr |
| Årets resultat | -30 664 kr | 173 188 kr | 6 062 kr | 5 552 kr | 14 169 kr | -86 294 kr |
| Kortfristiga skulder | 45 640 kr | 284 629 kr | 307 570 kr | 151 392 kr | 240 694 kr | 256 628 kr |
| Leverantörsskulder | 13 930 kr | 126 846 kr | 179 113 kr | 53 128 kr | 112 685 kr | 177 193 kr |
| Skatteskulder | - | 39 706 kr | 41 937 kr | 2 231 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 710 kr | 95 742 kr | 80 436 kr | 81 786 kr | 51 562 kr | 65 188 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 95 976 kr | 508 153 kr | 506 157 kr | 355 530 kr | 459 001 kr | 388 641 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholms län, Värmdö kommun registrerades år 2020 och skall bedriva entreprenader inom rörbranchen, utföra arbete till privatkunder och företag inom rörmokeri, VVS, El och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Christoffer B (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svea rörteknik AB för organisationsnummer?
Svea rörteknik AB har organisationsnummer 559242-6851 (5592426851).
Var ligger Svea rörteknik AB?
Svea rörteknik AB har sin registrerade adress Högslingan 6, 13465 Ingarö.
Vilken bransch är Svea rörteknik AB verksamt i?
Svea rörteknik AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svea rörteknik AB?
Svea rörteknik AB hade en nettoomsättning på 1 086 937 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värmdö
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.